Przydatne archetypy: Cień. Mroczny antagonista.

Witam 🙂

Cień to wyjątkowo stary, pierwotny archetyp, spotykany we wszystkich mitologiach. Reprezentuje on odwiecznego antagonistę, przeciwnika, wroga i niszczyciela. Koncepcja dwóch przeciwstawnych sił władających światem nabrała znaczenia wśród ludów indoeuropejskich wraz z rozwojem Zoroastryzmu, religii starszej niż judaizm czy islam, która wywarła ogromny wpływ na późniejsze wierzenia monoteistyczne kształtujące naszą kulturę. Żyjący ok. 1000 r. p.n.e. prorok Zaratusztra, urodzony na terenie dzisiejszego Iranu, głosił, że świat jest areną nieustających zmagań dobrego ducha zwanego Ahura Mazda oraz złego, demonicznego Angra Mainju, których wspierają zastępy oddanych im pomocników.

Z psychologicznego punktu widzenia archetyp Cienia odpowiada głębokiej, ludzkiej potrzebie demonizacji. Potrzeba taka zachodzi, kiedy człowiek jest poddany ogromnej presji, zmaga się z lękami, niepewnością i złem, które znajdują się poza jego kontrolą. Myślę, że bardzo trafnie wyraża to Alfonso M. Di Nola w książce pt. „Diabeł” (Wyd. Universitas):

„Pod względem zawartości rzeczywistego bytu demony są nicością, są obrazami wyprojektowanymi w formach widzialnych i fantastycznych, wyrażającymi skłócenie człowieka z okolicznościami historycznymi bądź przyrodniczymi.”

W świecie powieści, który jest rzeczywistością opartą na obrazach ożywających za sprawą fantazji czy też wyobraźni, Cień staje się bytem bardzo konkretnym i realnym.

 • Przeciwnik bohatera – jako główny antagonista Cień to oczywiście przeciwnik bohatera, jego własny, prywatny demon, który wraz z nim może podlegać rozwojowi w trakcie opowieści. Im potężniejszy jest taki przeciwnik, tym więcej emocji wzbudzać będzie jego starcie z bohaterem. W książkach o Harrym Potterze Lord Voldemort nabiera mocy wraz z każdym tomem serii i każdym rokiem nauki głównego protagonisty. Dodatkowo takie określenia jak „Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać” oraz „Sam-Wiesz-Kto”, nakładające tabu na imię Cienia, podkreślają jego ukrytą, archetypiczną naturę – to, co nienazwane, pozostaje wszak poza naszym poznaniem, jakby ukryte w mroku.
 • Cień ukryty wśród innych archetypów – Cień znakomicie się kamufluje, łączy się z innymi archetypami, potrafi zjawić się pod postacią Sprzymierzeńca, Zmiennokształtnego albo Mentora. Zatruwa życie bohatera jako toksyczny rodzic, zakłamany partner, stosujący psychiczną przemoc szef… Bohater będzie musiał odkryć jego prawdziwe oblicze i się z nim zmierzyć.
 • Cień noszący w sobie promyk dobra – Cień raczej nie jest uosobieniem czystego zła – byłoby to zbyt wielkie uproszczenie, spotykane głównie w dziecięcych bajkach, gdzie smoki czy okrutni czarnoksiężnicy sieją wyłącznie postrach i zniszczenie. Prawdziwy Cień posiada zwyczajne, ludzkie cechy – pokazując nam, ze sam człowiek potrafi stawać się demonem. Znamy niestety słynne motto: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
 • Cień nie wie o tym, że jest Cieniem – ponieważ wszystko zależy od punktu widzenia. Ludziom, którzy w toku historii popełniali największe zbrodnie, często przyświecały kryształowe idee. Największą tragedią Cienia, wyrażającą tragedię człowieczeństwa, jest to, że nie potrafimy dostrzec własnych błędów. Jak napisał C. Vogler w książce „Podróż Autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy” (Wyd. Wojciech Marzec): „Złoczyńcy są bohaterami w swoim własnym świecie”.
 • Wewnętrzny cień bohatera – Wraz z pogłębionym rysem psychologicznym bohatera oraz wzrostem jego samoświadomości Cień przestaje być zewnętrznym wrogiem, żeby zstąpić do naszego wnętrza. Dla mnie osobiście najlepszym przykładem takiej metamorfozy Cienia jest niezapomniana powieść Ursuli Le Guin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Pamiętam ciarki, jakie przebiegły mnie przy lekturze, kiedy główny bohater wypowiedział na głos imię prześladującego go Cienia – imię, które okazało się jego własnym.

To tyle na dziś. Poniżej zamieszczam krótki filmik na temat antybohatera opowieści – motywu, zgodnie z którym archetyp Bohatera i Cienia w naszych czasach zlewają się w jedno.

Miłej niedzieli 🙂

Comments

 1. ~S

  Hej 🙂 Na bloga trafiłam całkiem przypadkiem, przeglądając na początku jakieś stare wpisy, i jestem miło zaskoczona, że piszesz tu do teraz. 🙂 Przeczytałam wiele Twoich notek i muszę powiedzieć, że podpowiedziały mi nieco przydatnych rozwiązań, które mogą mi się przydać podczas pisania; aktualnie pracuję nad swoją pierwszą książką, sporo już mam napisane. Mimo wszystko traktuję to bardziej jako zabawę, do wydawania mi niespieszno 😉 Choć może w odległej przyszłości…
  W każdym razie, gratuluję Tobie spełnienia wydawniczego marzenia i życzę dalszych sukcesów! No i dzięki za pomocne wpisy na blogu 😀

  1. Post
   Author
   Paulina

   Hej 🙂 Cieszę się, że notki się przydają. Dziękuję za ciepłe słowa i życzę Tobie powodzenia w tworzeniu Twojego dzieła 🙂 Powodzenia!

 2. ~Maurycywtanimpłaszczu

  Ja też pojawiłem się tu przez przypadek. Zazdroszczę autorce pierwszego komentarzu podejścia, może gdyby udało mi się pisać dla samej przyjemności tworzenia nie pojawiłbym się tu ;), a tak szukam inspiracji w cudzych punktach widzenia na pisarstwo. Sam nie mogę pisać, dzięki pisaniu automatycznemu odkryłem, że jestem mocno skupiony na życiu doczesnym, a to co mogłoby być ważne z punktu widzenia tworzenia jest we mnie zepchnięte. Pomogły mi w tym odkryciu Twoje słowa, że „pisanie to droga to pokazania tego, jak postrzegamy świat”, no i wychodząc od nich zdałem sobie sprawę, że mój świat to wyłącznie najbliższe plany i brak głębszych pytań. Może jednak taki stan życiowy przyda się kiedyś przy konstruowaniu bohaterów 😉

  1. Post
   Author
   Paulina

   Czyli ludzie mają różne motywacje skłaniające ich do pisania 🙂 W mojej subiektywnej ocenie rzeczywiście podejście „doczesne” się nie sprawdza… Im więcej piszę, tym większego dystansu do siebie i do mojego „pisarstwa” nabieram, i to jest bardzo wyzwalające uczucie.
   Frajda z pisania przede wszystkim!
   Ale (na szczęście) każdy jest inny.
   Co do „braku głębszych pytań” – wydaje mi się, że od czasu to czasu większość ludzi ma ochotę na lekkie i odprężające czytadło bez drugiego dna, więc kto wie – może się przydać przy tworzeniu bestsellerów 🙂

   Pozdrawiam!

 3. ~Maurycytymrazemwkosztownympłaszczu

  Ja niestety jestem skazany na „szumność” w odbiorze innych ludzi, choć za całą moją postawą kryje się naprawdę niewinne, ogołocone z takiego pierwiastka, ale niestety przenikające mnie całego pragnienie. Ale w połączeniu z poniżej przeciętnym poziomem moich wszystkich dotychczasowych tekstów daje to efekt komiczny. Powodem tego jest, że zaprzedałem pisarstwu duszę. Wszystko, co we mnie, co jest w każdym człowieku piękne, oddałem w zamian, by znalazło się to w moim pisaniu. Lecz trzeba się liczyć się z umiejętnością wiernego przedstawiania swych zamysłów na papierze, którą pisarze zdobywają latami. Ja niestety nie zauważyłem tego. Jestem jednym z tych, o których pewien szwedki prozaik – nazwiska nie pamiętam – wyraził się tak: „Ci bezpłodni geniusze, pragnący zaczynać od szczytów, tymczasem zaniedbujący ciężką drogę, która nań wiedzie”. Oderwałem z siebie to, co jest w człowieku najbardziej ludzkie, straciłem swoją tożsamość, duszę. Tak zagadkowe były moje chwilowe uniesienia, gdy mowa była o diable w literaturze. A to jest właśnie metafora mojej blokady psychicznej: podpisałem pakt, dzięki któremu miałem stworzyć książkę o nieprawdopodobnym ładunku emocjonalnym zawdzięczającej go temu, że oddałbym jej wszystko, co tylko miałem. I źle na tym wyszedłem. Dziś nie mam duszy, czyt. jestem pustym człowiekiem.

 4. Ela Kosobucka

  Kochana Paulino,
  Tak jak zapowiedziałam jestem u Ciebie 🙂
  Poczytałam z zainteresowaniem usystematyzowane przez Ciebie „Cienie bohatera”. Zgrabnie to zebrałaś i przyznaję, że zgadzam się z Twoim tokiem wypowiedzi. Myślę, że nie umiałabym tego zebrać ale gdy czytałam tę notkę przytakiwałam Tobie, że tak właśnie jest.
  Cieszę się, że zostawiłaś namiary na swojego bloga i mogłam do Ciebie wstąpić.

  Ciepło Cię pozdrawiam.
  Ela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *