10 korzyści płynących z pisania powieści.

1. Pisanie uczy jasnego formułowania myśli. Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy myślą słowami, i na tych, którzy myślą za pomocą obrazów i odczuć. Należę do tej drugiej kategorii. Nigdy nie słyszę własnych myśli pod postacią słów i być może właśnie dlatego słowa tak mnie fascynują. Pisanie to droga do przekazania tego, jak postrzegamy świat. Jasne formułowanie myśli jest sztuką, która ułatwia zrozumienie samego siebie i bezsprzeczne pomaga w jakiejkolwiek komunikacji. Pisanie to wyłonienie porządku z chaosu. 🙂

2. Pisanie pozwala wyrażać emocje, przelewać na papier uczucia i dzięki temu leczy duszę.

3. Dzięki pisaniu uczysz się odkrywać, co Cię naprawdę inspiruje. Pasjonująca książka, dobra muzyka, długie spacery z psem, leżenie na kanapie, basen, karmienie kaczek, wycieczki rowerowe, spadające liście…. Podjęcie się dużego projektu niejako wymusza na nas szukania inspiracji wszędzie dookoła. Nie chodzi przy tym o pojedynczy zryw, ale o głęboką, długofalową motywację.

4. Ty ustalasz zasady w Twoim świecie. Jako pisarz możesz stworzyć cały świat i kreować go na własny sposób. Nigdzie indziej nie masz tak przemożnego wpływu na rzeczywistość – jedynie w Twojej powieści.

5. Pisanie dodaje Twojemu życiu barw – nawet w najbardziej ponury, deszczowy dzień, Twoja wyobraźnia przenosi Cię tam, gdzie chcesz. Siedząc w tramwaju ze skrawkiem brudnopisu możesz udać się na koniec świata.

6. Możesz sprawić, by inni też to przeżyli. Masz szansę podzielić się z innymi historią, która cię frapuje, i to jest wspaniałe.

7. We współczesnym świecie wyścigu szczurów pisanie to jedna z tych rzeczy, które nie opierają się na konkurencji. Tak jak kompozytorzy zapożyczają od siebie nuty, tak twórcy opowieści operują powracającymi archetypami i motywami, twórczo je przekształcając.Różne dziedziny sztuki uzupełniają się nawzajem, przenikają się, niosąc nowe inspiracje. Sztuka tworzy sztukę. Żeby napisać coś dobrego, trzeba przeczytać najpierw dużo dobrych tekstów – dlatego moim zdaniem wszystkie ciekawe historie tkwią ze sobą w głębokiej symbiozie. 🙂

8. Możesz napisać coś, co naprawdę sam chciałbyś przeczytać.

9. Pisząc powieść uczysz się dawać sobie czas. Pisanie powieści to proces długotrwały i wieloetapowy. Wymaga wytrwałości i cierpliwości. Pisanie staje się – zapewne na rok lub dłużej – częścią twojego życia. Zaczynasz uczyć się, jak przebiega proces twórczy, przeżywać swoje wzloty i upadki i dostrzegać, ze nawet, kiedy odpuszczasz, Twoja podświadomość po cichu pracuje nadal. Zwłaszcza dla osoby tak niecierpliwej jak ja te doświadczenie przyniosło więcej wewnętrznego spokoju. Wymarzone rezultaty zazwyczaj nie przychodzą od razu. Dobre rzeczy wymagają czasu – jeśli go sobie damy, można zdziwić się, jakie dobre pomysły on przyniesie.

10. Pisząc powieść możesz zrealizować swoje marzenie. Jeśli naprawdę tego chcesz – powinieneś to zrobić.

 

 

Comments

 1. ~Barbara Kirszniok

  Zgadzam się z tym co napisałaś, a najbardziej spodobał mi się punkt ósmy.

  Dodałabym jeszcze takie punkty:
  – wyrabiasz swój pisarski styl (robisz mniej błędów ortograficznych, stylistycznych itp.),
  – uczysz się konstruowania fabuły,
  – zapominasz o problemach,
  – rozwijasz wyobraźnię,
  – poznajesz interesujących ludzi,
  – rozwijasz siebie i swoje umiejętności,
  – nabierasz pewności siebie,
  – ciekawie spędzasz czas.

  1. Post
   Author
 2. ~Barbara Kirszniok

  „Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy myślą słowami, i na tych, którzy myślą za pomocą obrazów i odczuć.” – To ja zaliczam się do tych drugich.

  „Pisanie pozwala wyrażać emocje, przelewać na papier uczucia i dzięki temu leczy duszę.” – Racja, czujesz wtedy jak wszystko to, co kłębiło się w twojej głowie, wypływa i daje ci ulgę.

  Najfajniejsze w pisaniu jest to, że możesz przenieść się do wyimaginowanego świata i choć na chwilę zapomnieć o swoich problemach.

  „Możesz napisać coś, co naprawdę sam chciałbyś przeczytać.” – Super.

  Pisząc powieść, uczysz się cierpliwości i wytrwałości.

  „Pisząc powieść możesz zrealizować swoje marzenie. Jeśli naprawdę tego chcesz – powinieneś to zrobić.” – Trzeba walczyć o swoje marzenie, nawet jeśli się nie uda, nikt nie zarzuci ci, że się nie starałeś/starałaś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *