O czym marzą bohaterowie? Cel i motywacja bohatera. Pragnienia i potrzeby.

Witajcie 🙂

Dzisiejszy wpis ma być o marzeniach, czyli o podstawowym czynniku, który służy ustaleniu motywacji bohaterów, a tym samym – ustaleniu stawki naszej powieści i wprawieniu fabuły w ruch.

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że większość przeżyć, podróży, osobistych wyzwań – słowem spraw, o których warto opowiadać, zaczyna się od marzeń. Marzenie to coś, co wyzwala w nas emocje, które skłaniają do działania. Niestety zdarza się, że poprzestajemy na snuciu pięknych wizji, nie podejmując żadnych kroków, żeby je zrealizować. Coś takiego nie może spotkać powieściowego bohatera. W prawdziwym życiu ludzie, którzy nie realizują marzeń, popadają w coraz bardziej pustą egzystencję. W powieści bohater, który nie dąży do celu, po prostu umiera razem ze swoją historią, zanim ta ostatnia w ogóle się zacznie.

Marzenie jako cel

Marzenie to pragnienie i zarazem motywacja, które pochodzą z wewnątrz, z naszych uczuć i z naszych umysłów. Żeby ustalić stawkę powieści, marzenie naszego bohatera musi zmienić się w jego cel. „Nie mam marzeń, tylko cele do osiągnięcia” – te zdanie, brzmiące jak mantra z jakiegoś poradnika dla tak zwanych ludzi sukcesu, sprawdza się w świecie powieści. Dlaczego? Ponieważ gra zwana fabułą, jak każdy inny rodzaj rozgrywki, toczy się właśnie o osiągnięcie pewnego celu. Walka o cel – poświęcenia, do jakich nas ona skłania, zdolności, którymi musimy się wykazać, pragnienia, które wyzwala – to właśnie coś, co budzi w nas ciekawość, napięcie i emocje. Dlatego czytamy i dlatego, jak sądzę, piszemy. Z tego samego powodu Rzymianie oglądali walki gladiatorów, a współcześni kibice – mecze piłki nożnej. Tak naprawdę nie chodzi o spoconych facetów ganiających za piłką po trawie – wkopanie tej piłki do bramki to już osiągnięty cel. To zwycięstwo.

Wyznaczenie początkowego celu dla bohatera to punkt wyjścia dla jego motywacji i dla działań, które uruchomią łańcuch powieściowych zdarzeń. Jaki powinien być cel, który stawia sobie bohater?

Cel bohatera i początkowa stawka powieści

D.V. Swain w swojej książce („Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować”, Wyd. AG-TEL) udziela na ten temat kilku wskazówek. Według niego cel, do którego dąży bohater, zazwyczaj przybiera postać jednej z trzech kategorii:

1. Pożądania czegoś – dziewczyny, pracy, bogactwa…

2. Ucieczki od czegoś – szantażu, dominacji, lęku…

3. Rewanżu za coś – zniewagę, stratę, zdradę…

Ponadto ważne jest, żeby cel, do którego dąży nasz bohater był jasny dla czytelnika oraz relatywnie bliski. Bliski, czyli dający się zrealizować w możliwym do przewidzenia okresie czasu, który zawrze się na kartach powieści. Dzięki temu czytelnik będzie z zainteresowaniem śledził losy naszej postaci, zadając sobie pytanie: uda mu się, czy nie?

Cel jest jasny, kiedy jest dokładnie określony. Oczywiście są postaci, których knowania są owiane mgiełką tajemnicy i ich prawdziwe intencje wychodzą na jaw w najmniej spodziewanym momencie, ale wydaje mi się, że wówczas mają one zazwyczaj jeszcze inny, dobrze określony w oczach czytelnika cel, który z czasem okazuje się „przykrywką”.

Cel jako brakujący element

Jak wskazuje C. Vogler („Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy”, Wyd. Wojciech Marzec) cel bohatera to często jakiś brakujący element, który nasza postać pragnie odzyskać w wyniku doświadczenia głębokiej straty albo pozbawienia życiowej pełni. Tak jak wspominałam w jednym z poprzednich wpisów (Uruchamianie fabuły powieści, czyli wprawiamy wahadło w ruch.) poczucie braku powoduje destabilizację bohatera, który zostaje „wyrzucony” ze swojej strefy komfortu i podejmuje się działań w celu jej odbudowania. Motyw ten łatwo zaobserwować jest w baśniach. Gerda wyrusza w podróż do pałacu Królowej Śniegu po tym, jak zaginął jej przyjaciel Kaj. W jednej z bajek księżniczka godzi się zamieszkać w pałacu z żabą, jeśli ta pomoże jej odzyskać zatopioną w studni, złotą kulę. Często doceniamy to, co mamy, dopiero, kiedy to stracimy. W takich chwilach to coś staje się znowu cennym skarbem, pragnieniem, marzeniem…

Co jeszcze można powiedzieć o celu bohatera? Osobiście uważam, że cel i motywacja bohatera, które są najbardziej wartościowe z punktu widzenia historii, to takie, które, jak w klasycznych baśniach (gdzie w końcu w grę niemal zawsze wchodzi miłość ;-)) opierają się na emocjach. Właśnie dlatego zaczęłam od marzeń. Marzenie to cel, w który angażujemy się emocjonalnie – tylko taki cel może wyzwolić prawdziwe uczucia, a przecież o to właśnie chodzi w powieści. Wydaje mi się, że w głębi duszy oczekujemy, że dobry bohater to ktoś, kto będzie szedł za głosem serca. Z kimś takim, kogo uczucia rozumiemy, łatwiej jest się identyfikować. W głębi duszy będziemy mu kibicować. Kogoś takiego można podziwiać, czego nie można rzec na przykład o ludziach, którzy dążą do czegoś tylko dla pieniędzy. Owszem, można nawet zazdrościć takim osobom domu czy nowego samochodu, ale czy chcielibyśmy czytać o nich książki?… Ja raczej nie.

Cel a stawka powieści. Dodaj motywację zewnętrzną, żeby podwyższyć stawkę.

Napisałam, że marzenie, a właściwie cel bohatera, to element, który pozwala na ustalenie stawki powieści. Stawka oznacza to wszystko, co bohater może zyskać i co może stracić, w zależności od tego, czy uda mu się osiągnąć zamierzony cel, czy też nie. Można sobie wyobrazić cel bohatera jako oś szali, na której balansuje nasza postać. Po jednej stronie szali znajdują się skutki porażki, których się obawia. Z drugiej strony zaś słodkie owoce zwycięstwa, o których marzy. Podnosimy stawkę powieści, a tym samym zwiększamy motywację bohatera i napięcie w naszej historii, dodając kolejne czynniki motywacji zewnętrznej (czyli, nazwijmy to, czynniki „zagrożeń” oraz „nagród”) po każdej ze stron.

Skutki porażki<—–CEL—–>Owoce zwycięstwa

Wyobraźmy sobie na przykład, że nasza bohaterka kocha taniec i marzy o zwycięstwie w zawodach tanecznych. Wygrana oznacza dla niej nie tylko osobiste spełnienie, ale również zdobycie cennej nagrody pieniężnej oraz stypendium w szkole tańca. Teraz czas na motywację zewnętrzną. Matka bohaterki traci pracę, popada w długi. W tym momencie zdobycie pieniędzy pozwoliłoby na wyjście z kłopotów finansowych (owoce zwycięstwa). Ale jeśli bohaterka nie wygra, nie będzie jej stać na studia w szkole tańca (skutki porażki – brak perspektyw w najbliższym czasie, konieczność zmiany planów). Dodajmy coś jeszcze. Bohaterka jest szykanowana w szkole. Wygrana pozwoliłaby jej odzyskać wiarę w siebie (owoce zwycięstwa). Ale jeśli przegra, to będzie dodatkowy powód do kpin na jej temat ze strony grupki osób, które znajdują przyjemność w jej bezinteresownym dołowaniu (skutki porażki)… I tak dalej, możemy dodawać kolejne elementy. Motywacja i napięcie rosną.

Stawka większa niż życie

W mitach różnych kultur bohaterowie marzą i działają nie tylko dla siebie, ale często, przede wszystkim – dla innych. Niejednokrotnie są w stanie poświęcić życie dla dobra bliskich – rodziny, wspólnoty, jakiegoś społeczeństwa. Być może tutaj ma swoje źródło tak popularny w książkach i filmach motyw ratowania świata… Tak czy inaczej, poświęcenie bohatera w imię celu, który uważa on za wyższe dobro to element, nad którym na pewno warto się zastanowić. Jest to coś, co na długo zapada w pamięć.

Nagroda dla bohatera, czyli nie zawsze dostajemy dokładnie to, o czym marzymy

Na zakończenie krótka obserwacja, którą dzieli się D. V. Swain. Nie zawsze to, o czym marzymy, jest tym, czego naprawdę potrzebujemy, i warto o tym pamiętać planując rozwiązanie fabuły powieści. Przypomina mi się cytat z Oscara Wilde’a: Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby. Często zewnętrzny cel czy konkretne marzenie tak naprawdę obrazuje głębszą, wewnętrzną potrzebę, która może zostać zaspokojona w inny sposób.

Przyjrzyjmy się człowiekowi, któremu wydaje się, że potrzebuje miliona dolarów. W rzeczywistości pragnie, może podświadomie, poczuć swoją wartość i osiągnąć taką pewność siebie, żeby wysłać aroganckiego szefa do wszystkich diabłów.

Pozwólmy mu osiągnąć tę pewność siebie, a uszczęśliwimy go, mimo że pozostanie biedakiem.

Podobnie dziewczyna marząca o czerwonej sukni może mieć całkiem inne potrzeby. Poszukuje miłości, jednak w głębi duszy uważa się za bezbarwną, nieatrakcyjną, niezdolną do zdobycia mężczyzny, na którym jej zależy. Sukienka jest więc jedynie wyrazem jej potrzeb emocjonalnych. Pozwól jej znaleźć miłość, a zapomni o ciuchach.”

Comments

 1. ~blawoy

  Tak podczas czytania tej notki… przyszło mi do głowy… żeby z ilością tych motywacji jednak nie przesadzać 😀 bo na przykładzie z tą dziewczyną marzącą o szkole tańca… w momencie, gdy doszłam do szykan w szkole… pomyślałam od razu…
  …że gdyby rzeczywiście miała powstać książka o tak polukrowanej i jednowymiarowej bohaterce, to chyba ciepnęłabym tomiszczem o ścianę ;D

  1. Post
   Author
   Paulina

   Hehe, no przykład mi się udał jak z jakiegoś amerykańskiego filmu o nastolatkach 🙂 Ale miało być prosto 🙂

 2. ~Majkel007

  A mogłoby się wydawać, że żeby coś napisać, wystarczy umieć pisać. A jednak wiedza teoretyczna jest niezbędna, jeśli chce się napisać DOBRY tekst. Kiedyś myślałam, że napisanie dobrej książki to kwestia…talentu? geniuszu? Niestety tak jednak nie jest, a moim zadaniem, trpochę odbiera to magii tekstom – wiedza, że są one przynajmniej w części efektem rzemiosła.
  Pozdrawiam:)

  1. ~blawoy

   Ależ samo rzemiosło nie wystarczy! Wystarczy najwyżej do przeciętnego czytadła. Do napisania wiekopomnego dzieła talent i geniusz wciąż są niezbędne 😉 A że wiele zależy również od niezauważalnej dla niewtajemniczonych „pracy u podstaw” – co w tym złego? 🙂 Odkąd znam niektóre tajniki warsztatu, inaczej czytam książki. Widzę więcej i głębiej, potrafię docenić umiejętność wplecenia opisów w sposób nienużący dla czytelnika, mistrzowskie prowadzenie fabuły, dobrze wykreowanych bohaterów… Kres w swej niezapomnianej książce pisał, że można jako czytelnik coś w ten sposób stracić. Ja uważam, że wiele się zyskuje 🙂

 3. ~Czerwony Szogun

  A ja się tak zastanawiam: czy dobrym celem dla bohatera jest odzyskanie pamięci? W sytuacji, gdy trafia on w zupełnie nieznane miejsce, nie wie co się dzieje, ktoś czegoś od niego wymaga, ktoś próbuje go zabić… czy to cel wystarczająco mocny, by przejechać na nim całą powieść? Jak myślicie?

 4. ~Barbara Kirszniok

  Czyli Marzenie = Cel bohatera

  A Cel = Motywacja (pożądanie czegoś, ucieczka od czegoś czy rewanż za coś) + Działanie

  A żeby działanie było coraz bardziej interesujące, podwyższamy poprzeczki.

  Najcenniejsze zdanie z tego wpisu: „Nie zawsze to, o czym marzymy, jest tym, czego naprawdę potrzebujemy, i warto o tym pamiętać planując rozwiązanie fabuły powieści.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *