O pokazywaniu uczuć w powieści…

Witam 🙂

Dziś postaram się skompilować tutaj z różnych podpatrzeń i przemyśleń notkę, do której miałam zabrać się od już jakiegoś czasu – wpis dotyczący ukazywania uczuć/emocji w powieści.

Muszę chyba od razu zaznaczyć, że troszkę dowolnie będę używała terminów „emocje” i „uczucia”, chociaż być może powinnam skłonić się raczej ku temu drugiemu określeniu. Chodzi mi bowiem o ten specyficzny typ wewnętrznych napięć, które rzutują na nasz nastrój przez jakiś okres czasu, a ich podłoże kryje się trochę głębiej w naszej psychice i bardziej wynika z życiowych doświadczeń niż silne emocje związane z nagłym wyrzutem adrenaliny do krwi… Nie chcę się tu za bardzo rozwodzić nad klasyfikacją uczuć i emocji z punktu widzenia psychologii, nie wydaje mi się to do końca potrzebne. Nadmienię tylko, że i jedne, i drugie (tzn. zarówno uczucia, jak i emocje, obok nastrojów, namiętności i paru innych) psychologia traktuje jako przejaw procesów psychicznych, które wyróżnia zależnie od rodzaju bodźca wywołujacego te procesy oraz stopnia ich uświadomienia sobie. W takim ujęciu emocje są bardziej podstawową, pierwotną. „odruchową” wersją uczuć, w które to mogą przeobrazić się  wraz z upływem czasu oraz wzrostem samoświadomości osoby, która im podlega….

Po tym dywagującym wstępie postaram się przejść do konkretów.

Jak wywoływać i ukazywać uczucia w powieści?

Jestem dość świeżo po lekturze „Cienia wiatru” Zafona, książki przesyconej uczuciami, która parę razy, niezauważalnie dla mnie samej, wycisnęła mi z oczu drobinki wilgoci… Atmosfera dawnej Barcelony, głębia i wielopłaszczyznowość relacji między bohaterami, dławiąca goryczka nostalgii w obliczu upływającego czasu – to wszystko z każdym słowem zapadało w serce.

Jest kilka rzeczy, które można podpatrzeć u Zafona.

Przede wszystkim,  moim zdaniem znakomicie przygotowuje on sobie grunt pod ukazanie głębszych uczuć, wspaniale budując nastrój.

1. Nastrój

Wielu uczuć i emocji jesteśmy skłonni doświadczać intensywniej w zależności od naszego nastroju. W deszczowe dni częściej miewamy chandrę, a samotność najmocniej doskwiera osobom pozbawionym rodziny w święta Bożego Narodzenia. Miłosne wyznania łatwiej przychodzą w ulotne wieczory okraszone blaskiem świec, sączącą się muzyką i winem, o czym wiedzą wytrawni uwodziciele. Stworzenie nastroju dla danej sceny w powieści to więc de facto stworzenie w niej okoliczności nakierowanych na wywołanie konkretnych uczuć. Okoliczności to odpowiednie tło dla wydarzeń. Mroczna, wyludniona uliczka może podsycać strach, podczas gdy zachód słońca na piaszczystej plaży w lagunie wywołuje przyjemne odprężenie. Podstawowymi okolicznościami, które wchodzą w interakcję z nastrojem bohatera (i czytelnika) są, moim zdaniem: miejsce oraz bodźce, jakie bohater odbiera. Raczej nie powinny być one przypadkowe – odwołajmy się do smaków, zapachów i dźwięków, które pasują do emocjonalnej treści sceny. Bardzo silnym nośnikiem nastroju jest pogoda. O ile dobrze pamiętam ze szkolnych lekcji języka polskiego, element pogody bardzo często odzwierciedlał nastrój bohatera w utworach epoki Romantyzmu. Ten zabieg jest stosowany do dziś, chociażby w „Cieniu Wiatru”:

„Powinienem był rzucić się biegiem, by uciec przed ulewą, ale wypowiedziane przez dziwnego osobnika słowa zaczynały odnosić skutek. Trzęsły mi się ręce i myśli. Spojrzałem w niebo i ujrzałem burzę, która rozlewała się między chmurami niczym plamy czarnej krwi, gasząc światło księżyca i rozpościerając płaszcz ciemności nad dachami i fasadami miasta. Spróbowałem przyspieszyć kroku, ale zżerający mnie niepokój paraliżował moje ruchy, więc powłóczyłem nogami, choć już czułem doganiającą ulewę”

Rozprzestrzeniający się mrok, nacierająca ulewa i burza, która może wybuchnąć lada chwila – te obrazy odzwierciedlają niepokoje bohatera i potęgują ogarniający go nastrój przygnębienia i lęku.

2. Symbole

Kolejnym elementem, który odwołuje się do uczuć bez ryzyka popadnięcia w nadmierną egzaltację jest ucieknięcie się do symboli. Chodzi tutaj konkretnie o odwołanie się do jakiegoś przedmiotu, jakiejś rzeczy czy miejsca, które jest dla bohatera nacechowane silnym ładunkiem emocjonalnym czy też które przywołuje ważną, przełomową sytuację z jego życia, marzenie czy potrzebę. Kiedy raz stworzymy w naszej powieści taki symbol, można użyć go nawet kilkakrotnie w toku naszej historii. W powieści „Cień wiatru” takim symbolicznym przedmiotem, nośnikiem emocji, stało się wieczne pióro. O tym wspaniałym, ręcznie grawerowanym piórze z witryny sklepowej marzył Daniel jako dziecko. Jego ojca nie było stać na taki prezent. Kiedy nazajutrz po osiemnastych urodzinach syna, po dniu, w którym zawiodło wiele jego nadziei i w którym nie obyło się bez rodzinnej kłótni, ojciec wręcza Danielowi pióro, doświadczamy uczucia ojcowskiej miłości, chociaż nie padają o niej żadne słowa. Pióro jest symbolem największego, dziecięcego marzenia Daniela i jednocześnie poświęcenia ojca, który w tajemnicy oszczędzał przez lata  na wymarzony prezent. W dalszej części książki poznajemy historię pióra, zakupionego przed laty dla pisarza Juliana Caraksa. W rozwiązaniu powieści Caraks zabiera pióro – i mówi nam to więcej o jego wewnętrznej przemianie i o uczuciach, których zaczął doświadczać, niż tysiące słów.

3. Mowa ciała – ukazanie emocji z zewnątrz

W jednym z ostatnich wpisów (W poszukiwaniu wrażeń i emocji. Chaotyczna notka o tropieniu przeżyć.) pisałam o behawioryzmie, czyli pragmatycznym podejściu w psychologii, koncentrującym się na opisie uczuć i emocji na podstawie ich zewnętrznych oznak. Wydaje mi się to bardzo praktyczne i niejednokrotnie przydatne podejście. Niejednokrotnie mowa ciała zdradza nam więcej niż długie, żmudne opisy, z którymi łatwo w przesadzić w przypadku tak kruchej i ulotnej materii jak uczucia. Zauważmy, ze w codziennym życiu często doświadczamy empatii właśnie obserwując innych. Zaciśnięte pięści, połyskujące chorobliwie oczy, uderzenie w ścianę, łzy rozmazane na skroniach, zęby błyskające w złośliwym uśmieszku, pocałunek pod wpływem impulsu… Te wszystkie szczegóły naprawdę wiele mówią nam o uczuciach i emocjach naszych bohaterów. Nie trzeba nazywać tych uczuć, by je rozumieć.

4. Mowa ciała – pokaż emocje od wewnątrz

W przypadku tego punktu mam na myśli hmm… fizjologiczne (?) odczuwanie emocji, jakie możemy ukazać „wcielając się” w dotkniętego nimi bohatera. Chodzi m o fizyczne oznaki emocji, które nie są dostrzegalne dla zewnętrznego obserwatora, ale nasz bohater silnie ich doświadcza. Reakcje takie jak ściśnięte gardło, związany w supełek żołądek, bijące szybciej serce, lodowaty dreszcz przenikający ciało. Te elementy wywołują silną empatię. Nasza wrażliwość nie może istnieć w całkowitym oderwaniu od ciała. Trudno w to uwierzyć ale np. klasyczny dramat grecki miał zapewniać widzom nie tylko duchowe, ale wręcz fizyczne przeżycia, a „katharsis” to słowo które, według jednej z interpretacji, było początkowo terminem medycznym oznaczającym wymioty – gwałtowne oczyszczenie organizmu…

W rozdziale pt. „Mądrość ciała” („Podróż Autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy”) C. Vogler pisze:

„Historia narracji obfituje w przykłady eksperymentów z fizycznym działaniem rozrywki i sztuki na odbiorców – od palenia kadzideł podczas greckich rytuałów aż po współczesne cuda techniki, jak kina 3D, Imax i sale z krzesłami, które wibrują, gdy ktoś puszcza serię z karabinu maszynowego”.

„Bywa, że najlepszym sposobem sprawdzenia efektów działania fabuły jest zadanie sobie pytania: w jaki sposób  cieleśnie odczułem czy odczułam tę historię? Czy było to doświadczenie fizyczne? Czy też może powieść odwoływała się tylko do rozumu, uruchamiała tylko szare komórki? Czy zmroziła mi krew w żyłach? Czy sprawiła, że cierpła mi skóra?”

5. Metafory, synestezja i środki kojarzone (głównie) z poezją

Ten punkt zostawiłam sobie na koniec wpisu, ponieważ wywołał we mnie pewne wahanie. Nie ukrywam, że myślę, iż nie każdemu od razu dane jest korzystać z „poetyckich” środków z powodzeniem – być może, żeby to robić, trzeba jednak w jakimś stopniu być poetą… W przytaczanej dziś przeze mnie powieści Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru” uczucia i emocje często oddane są niezwykle trafnie właśnie dzięki tym środkom.

Dla przypomnienia:

Metafora to zestawienie dwóch lub więcej wyrazów, które są zespolone ze sobą silniej niż np. w porównaniu. Jak wskazuje Wikipedia, tworzą one nowy związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. „od ust sobie odejmę”, „podzielę się z wami wiadomością” lub „złote serce”.

W tym miejscu jako miłośniczka językoznawstwa muszę przypomnieć postać słynnego językoznawcy amerykańskiego, kognitywisty George’a Lakoffa. Lakoff zasłynął właśnie dzięki swojej teorii metafor, które, według niego, działają w języku jako naturalny mechanizm poznawczy (de facto o takim mechanizmie psychologicznym wspominał już Arystoteles…). Chodzi o to, że dzięki użyciu metafor ludzie mogą wprowadzać do języka coraz bardziej abstrakcyjne i subtelne pojęcia, odwołując się do pojęć już znanych. Np. „droga” + „kariera” daje nam nowe, bardziej abstrakcyjne pojęcie „droga kariery”. Lakoff uważał że metafory i związki frazeologiczne, jakich używamy, ilustrują działanie naszego umysłu i jednocześnie  warunkują postrzeganie pojęć, czyli tzw. językowy obraz świata (koncepcję, której „odkryciu” przysłużył się bardzo słynny podróżnik i językoznawca Alexander von Humboldt),  np. w kulturze europejskiej życie to podróż, argumentowanie to wojna, czas to pieniądz

Synestezja to w literaturze środek stylistyczny który polega na przypisywaniu jednemu zmysłowi wrażeń odbieranych innym zmysłem. To również zjawisko psychologiczne które zachodzi, kiedy u danej osoby dwa lub nawet więcej zmysłów jest ze sobą powiązanych (np. niektórzy ludzie „widzą” dźwięki, a dane litery natychmiast przywołują w ich umyśle określone kolory).

Metafory synestezyjne, czyli takie, które odwołują się do dwóch różnych zmysłów to np. znany nam dobrze aksamitny głos (dotyk+słuch), jasny głos (wzrok+słuch), lodowaty wzrok (dotyk+zmysł wzroku)…

Dlaczego metafory i synestezja mogą być dobrym środkiem na ukazanie emocji i uczuć? Ponieważ, chociaż wszyscy dobrze znamy emocje i uczucia z osobistego doświadczenia, to pozostają one czymś szalenie abstrakcyjnym, a jednocześnie związanym przecież z naszym ciałem, z naszym odbiorem rzeczywistości, który to ciało nam umożliwia. Jak wspominałam, psychologia uważa że wielu emocji nie jesteśmy w pełni świadomi, a przynajmniej nie potrafimy nazwach ich jednym czy dwoma słowami. Uczucia są skomplikowane. Prawie nigdy nie doświadczamy ich w czystej postaci i prawie zawsze (jeśli nie zawsze) powstają one na bazie bodźców odbieranych za pomocą zmysłów. Bywa, że zastosowanie takiej „zmysłowej” metafory pozwala uchwycić może nie całość, ale przynajmniej esencję niektórych uczuć, nie spłaszczając ich i nie czyniąc jednowymiarowymi.

W żołądku poczułem bryłę lodu, od  której odebrało mi dech”.

I na zakończenie: Starajmy się pokazywać uczucia, a nie je opisywać. Jeśli jakieś uczucia w książce, którą czytamy, są właściwie pokazane, to wiemy, co się dzieje, i nie potrzebujemy didaskaliów. Jeśli postać płacze, siedząc na ławce w parku, to w odbiorze tej sceny będzie przeszkadzał niepotrzebny komentarz od autora, że teraz oto bohater jest smutny, załamany i nieszczęśliwy… Wierzę że czytelnicy, tak jak pisarze, to ludzie naprawdę skłonni do empatii. 😉

Dobrej Wielkanocy!

Comments

  1. Post
   Author
   Paulina

   Hej:)
   W weekend mam studia i niestety muszę podgonić trochę z nauką na koniec semestru.
   Mam nadzieję, że w niedzielę wieczorem uda mi się coś naskrobać.
   Dzięki za wiadomość, zawsze się uśmiecham jak czytam coś od Ciebie i ogólnie robi mi się super miło ze ktoś czytuje tego bloga 🙂
   PS. No i 3mam kciuki za Twoje historyczne fantasy:-)

  1. Post
   Author
   Paulina

   Niestety jak widać czas mi nie pozwolił zajrzeć tutaj z nową notką… Wybieram się na majówkę bez internetu (właśnie pakuję plecak:)) i nowe wpisy pojawią się najwcześniej w przyszłym tygodniu. Życzę wszystkim udanego długiego weekendu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *