Jak budować napięcie w powieści? O emocjach i o podwyższaniu napięcia.

Witam,

Napięcie jest tym, co od pierwszych stron skłania czytelnika do lektury, do posuwania się się strona po stronie po ścieżce opowieści. Dobrze opowiedziana historia oferuje mu bowiem coś, co jest bezcenne, zarówno z punktu widzenia czytelnika, jak i samego pisarza – głęboko przeżywane emocje. Mówimy, że książka jest wciągająca, kiedy od pierwszych stron pobudza nasze emocje, a w miarę jej czytania poziom napięcia wzrasta, żeby osiągnąć swój szczyt w punkcie kulminacyjnym fabuły.

Budowanie napięcia przypomina mi budowanie wspaniałej konstrukcji z kostek kolorowego domina. Nie wiem czy kiedyś widzieliście taki efekt. Kiedy konstrukcja jest gotowa i zmieni się środek ciężkości jednej kostki, powoduje to lawinowo rozprzestrzeniającą się reakcję obrócenia kolejnych elementów. Przez chwilę oglądamy wówczas wspaniały spektakl ruchu i nowych, tworzonych przez obracające się kostki domina wzorów.

Z napięciem jest trochę jak z takim dominem. Zadajemy sobie trud żmudnego konstruowania  napięcia przez większość naszej historii, dopasowujemy do siebie jej kolejne elementy jak w układance. Po co? W ostatecznym rozrachunku – wszystkie starania przede wszystkim po to, żeby owo maksymalnie natężone napięcie zniszczyć, a dokładniej rozładować. To właśnie ma miejsce po momencie największej próby, jaką przygotowaliśmy dla naszego bohatera, po momencie ostatecznego rozwiązania fabuły – rozładowanie napięcia. Czytelnik może wreszcie odetchnąć, poczuć ulgę, zaspokoić ciekawość, przestać się martwić, napawać się chwilą, pogrążyć się w euforii… Odczuć emocjonalną satysfakcję.

Taka konstrukcja maksymalnie podwyższonego, a następnie rozładowanego napięcie znana jest mistrzom opowieści od starożytności. W rzeczywistości mamy bowiem do czynienia z katharsis, koncepcją przypisywaną Arystotelesowi. Katharsis oznacza oczyszczenie z emocjonalnych i psychicznych brudów jakiego poprzez zaangażowanie i empatię doświadczali widzowie greckiego dramatu po zakończeniu przedstawienia. Spektakl miał za zadanie wywołać u nich pewien psychiczny wstrząs; wstrząs jakiego woleliby uniknąć zapewne w prawdziwym życiu, lecz który na deskach sceny (a w naszym przypadku – na kartach powieści) wywoływał poczucie spełnienia. To jak z maratończykami, których po długich kilometrach, maksymalnych przeciążeniach ciała i ducha zalewa wytwarzana przez organizm fala endorfin. Chociaż zdarzenia  przedstawione przez aktorów i pisarzy są tylko fikcją, emocje pozostają prawdziwe.

Jak pisze D. V. Swain w książce „Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” (Wyd. AG-TEL):

„Opowieść to nie tylko relacjonowanie zdarzeń. (…) To przede wszystkim tłumaczenie ich na język uczuć”.

Chyba wszyscy się zgodzimy że umiejętność konstruowania napięcia jest dobremu pisarzowi niezbędna.

W jaki sposób wywoływać napięcie u czytelnika?

Intuicyjnie wiemy, czym jest napięcie. To coś, co odczuwamy jako lęk przed niebezpieczeństwem, niepowodzeniem, przegraną. To stan, kiedy nasze nerwy są wytężone, a umysł i organizm pracują „na podwyższonych obrotach”.

D. V. Swain wskazuje na dwa podstawowe czynniki, bez których jego zdaniem nie można wywołać napięcia. Są to według niego percepcja oraz doświadczenie związane z konkretnym zagrożeniem. Chodzi o to że bohater musi nie tylko w danej chwili dostrzegać zagrożenie, ale również wiedzieć, że jest w niebezpieczeństwie, a więc, upraszczając tę myśl: mieć świadomość zagrożenia. Pamiętam że jako dziecko próbowałam kiedyś schwytać wylegującą się w słońcu żmiję – nie zdawałam sobie sprawy, że może mnie ukąsić, a więc nie odczuwałam przy tym żadnego napięcia.

Jako ważny element napięcia wymieniłabym, oprócz świadomości zagrożeniabezpośredniość niebezpieczeństwa. Bohater powinien być zaangażowany w to, co się dzieje, zostać rzucony w sam środek akcji. Jeśli z bezpiecznego schronienia obserwuje, jak hordy nieprzyjaciół palą jego rodzinną wioskę, może zaoferować nam opis rozlewu krwi i pożogi, ale nie zapierającą dech w piersiach, pełną napięcia akcję, ponieważ w tym momencie zagrożenie nie dotyczy go już bezpośrednio.

Piszę o tym żeby dać do zrozumienia, że w mojej ocenie sceny brutalnej przemocy, seksu czy okrucieństwa to nie to samo co napięcie – wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaną napisane. Całkiem niedawno zdarzyło mi się czytać pewien krótki tekst. Z kontekstu wynikało, ze autorowi chodziło właśnie o stworzenie dużego napięcia. Mimo dosadnych, dobrze opisanych scen fragment nie przemawiał do mnie, jakoś troszkę rozczarowywał – zaczęłam się zastanawiać, dlaczego. Stwierdzam, że w powieści nie wystarczy szokować (przynajmniej na mnie to nie działa 😎 ), żeby zaangażować emocje czytelnika – to droga na skróty, pójście na łatwiznę, które może zatrzymać naszą uwagę tylko na chwilę. Nawet sceny zawierające potencjalne niebezpieczeństwo bledną, jeśli zagrożenie nie jest uświadomione i bezpośrednie, a także – przefiltrowane przez wrażliwość jednego z bohaterów.

Dlaczego?

Gdyż chcemy poczuć dreszcz emocji niejako na własnej skórze, a dostęp do świata powieści i pojawiających się w nim niebezpieczeństw mamy tylko poprzez bohaterów. Mówiąc ściślej, wszystkich emocji zawartych w powieści doświadczamy na zasadzie empatii. Empatia zaś działa najsilniej wówczas, gdy dotyczy konkretnej, ludzkiej jednostki – w naszym przypadku bohatera powieści. Natura wyposażyła nas w neurony lustrzane i tak to po prostu działa. Dlatego im bardziej chcemy zwiększyć napięcie, tym mocniej musimy zawęzić, skonkretyzować punkt widzenia dla danej sceny w powieści. To trochę smutne porównanie, ale pomyślcie o wieczornych wiadomościach. Informacja o wojnie czy katastrofie, która pochłonęła wiele anonimowych istnień, zasmuca nas, ale w głębi duszy nie porusza to nami na wskroś. Natomiast historia konkretnej starowinki, której jedyny, ukochany syn właśnie zginął na wojnie, albo osieroconej dziewczynki próbującej przeżyć w obozie dla uchodźców sprawia, ze zaczynamy zdawać sobie sprawę z jej losu, współczuć jej. Odczuwać emocje… Z punktu widzenia konkretnej jednostki wszystko wygląda inaczej. Tak więc trzecim czynnikiem istnienia napięcia będzie, według mnie, zawężony, skonkretyzowany, subiektywny punkt widzenia.

Podsumowując: bohater musi być świadomy zagrożenia, musi go ono dotyczyć bezpośrednio i musimy widzieć zagrożenie niejako „jego oczyma”. Osobiście nie boję się pająków, ale znam osoby, które zaczynają odczuwać napięcie na ich widok. Idealnie skonstruowane napięcie powinno pozwolić mi zacząć się przez chwilę chociaż trochę lękać tarantuli, jeśli bohater ma akurat arachnofobię.

Skoro znamy już czynniki niezbędne do zaistnienia napięcia, możemy przejść do konkretnych sztuczek, które pozwalają na jego zwiększanie. Takich możliwości „gry na napięcie” zapewne jest bardzo dużo, w żadnym razie nie wymienię wszystkich. Wydaje mi się że niektóre czynniki są  bardzo intuicyjne, z czasem pisarz zapewne wyrabia sobie w tym zakresie „instynkt”.

Ograniczę się w tym wpisie do pięciu rad wymienionych przez D.V Swaina w „Warsztacie pisarza” – no, jeśli będzie mnie bardzo kusiło, dodam ponadto jakieś wskazówki od siebie 🙂

1. W każdej scenie umieść jak najwięcej elementów akcji. Tak jak pisałam powyżej, bohater powinien zostać rzucony w sam środek akcji. Szybkie tempo wydarzeń wymaga szybkich reakcji, a to od razu zwiększa nasze napięcie.

2. Pokaż sytuację, która wymusza działanie. Jeśli zagrożenie nie zmusza bohatera od zareagowania, oznacza to, że nie jest ani poważne, ani bezpośrednie, albo ze bohatera nic ono nie obchodzi. A jeśli nie obchodzi bohatera, nie będzie odchodziło również czytelnika.

3. Zwiększ presję czasu. Kończący się czas jest czynnikiem, który wzmaga napięcie i wymusza działanie. Korzysta z niego mocno Dan Brown – jego powieści najczęściej „dzieją się” w ciągu kilku dni czy nocy, w dodatku pod presją ciągłego zagrożenia (pościg, wynajęty morderca itp.).

4. Zapowiedz zbliżający się punkt kulminacyjny. Wojska przygotowują się do wielkiej bitwy, bohatera ogarniają mroczne przeczucia… Napięcie wzrasta.

5. Ustal tempo opowieści za pomocą długości i rytmu zdań. Większe tempo to również większe napięcie.

Ponadto:

-Ogranicz możliwości działania bohatera. Bohater zapędzony w kozi róg, czujący się jak w potrzasku musi mieć napięte nerwy.

-Doprowadź do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Niech bohater musi niespodziewanie dostosować się do całkiem nowych okoliczności. Będzie to dla niego bez wątpienia stresem.

-Trzymaj się danego punktu widzenia, dopóki niebezpieczeństwo nie zniknie. Pomaga to zarówno w emocjonalnym zjednoczeniu ze znajdującym się w niebezpieczeństwie bohaterem, jak i w zachowaniu koncentracji, natężonej uwagi,  bez której napięcie pryska.

To tyle jeśli chodzi o dzisiejszy wpis na temat stwarzania napięcia w powieści. W osobnej notce postaram się napisać dla odmiany o tym, co możemy zrobić, żeby napięcie obniżać, co również może być bardzo przydatne.

Na zakończenie cytat z książki „Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” D. Swaina, która częściowo zainspirowała mnie do dzisiejszego wpisu:

„Uczucia to prywatna interpretacja danych. Jest to osobista i indywidualna reakcja człowieka na otaczający go świat: kocham tę kobietę, szkoda mi tego psa, nie znoszę gorącej owsianki, jestem smutny, wesoły lub zdezorientowany. Uczucia niezależne od woli, niezwiązane z intelektem ani logiką, są subiektywną świadomością wewnętrznych napięć.Napięcia te narastają w nas i wyrażają się w naszych reakcjach”.

Miłego wieczoru! 🙂

Comments

 1. ~summon

  To na pewno mi się przyda! 🙂
  Przydatna, dobrze skonstruowana notka, za którą Ci dziękuję. Miałam problemy z ów opisanym zdarzeniem, dlatego teraz na pewno będzie mi to szło lepiej. 😉

 2. ~Alphear

  Hej!
  Alleluja! Nareszcie znalazłam trochę rad jak budować napięcie w powieści. Już mam dość pisania niesmacznych, nijakich placków zdań, poprzeplatanych dialogami.
  Dziękuję ci :*
  Ta notka z pewnością mi się przyda.
  Pozdrawiam.

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *