Jak pokazywać, a nie opisywać? Kilka rad na temat budowania opisów w powieści.

Witam,

Na specjalne życzenie Zaciekawionej, dzisiejszy wpis będzie o opisach 😉

Zaciekawiona, dziękuję za ten pomysł na notkę 🙂

Jak podpowiada zawsze pomocna Wikipedia (:-D), w odróżnieniu od opowiadania opis przedstawia te składniki świata przedstawionego, które nie odnoszą się do zdarzeń, przede wszystkim charakter i wygląd postaci oraz tło wydarzeń, takie jak czas i miejsce akcji (np. opis przyrody).

Opis to bardzo ważny element powieści. Jak we wszystkim, co dotyczy literatury, na szczęście gusta są podzielone. Jedni cenią sobie wysmakowane opisy, inni autorzy używają ich raczej oszczędnie, a dla niektórych czytelników opis to element, który nieraz wręcz pomijają w czasie lektury. Przypomina mi się kolega ze szkoły, który do tej pory wspomina sienkiewiczowski opis baobabu w „Pustyni i w puszczy” – opis, który nota bene dobitnie i nieodwołalnie odwiódł go od przeczytania tej książki do końca.

Jak więc jest z tymi opisami?

Osobiście należę do osób, które bardzo je cenią. Dlatego, że opis to element, który bezpośrednio odwołuje się do naszej wyobraźni, a nawet więcej: do naszych zmysłów. Tworzy specyficzny klimat, przez co pozwala mocniej „wczuć się” w powieść, a także, umiejętnie wykorzystany, jest nieocenionym narzędziem powolnego budowania napięcia, przygotowywania gruntu pod wiszącą nad bohaterem katastrofę…

Tak więc sądzę, ze opis może być jednym z najlepszych przyjaciół pisarza, jeśli tylko będzie pamiętał on, do czego owo narzędzie ma służyć, i jak unikać związanych z nim „haczyków”.

Pierwszą pułapką czy też trudnością wynikającą z samej natury opisu jest to, że (jak wskazuje definicja na początku) nie odwołuje się on do zdarzeń. Zastanawiałam się nad tym i stwierdziłam, że właśnie w tym tkwi haczyk… Haczyk, na który są nadziane wszelkie dłużyzny i momenty nudnej stagnacji… Opowieść jest ciągiem zdarzeń, bytem z natury dynamicznym. Jeśli nie ma zdarzeń, a opis jest długi, ruch w powieści zamiera. Czytelnik traci zainteresowanie. Jaki jest na to sposób? Opis powinien być dynamiczny, to znaczy korzystać z ciekawych, różnorodnych czasowników (nie wspominając o przymiotnikach i przysłówkach – te ostatnie (przysłówki) pogłębiają opis). A najlepiej całkiem usunąć z opisu czasownik „być” (najbardziej ogólny, niekonkretny i „statyczny” z czasowników, podobnie jak czasownik „mieć”) we wszystkich formach. Osobiście zauważyłam, że najbardziej cenię opisy, które są, ale tak, jakby ich nie było.

Opis jest dynamiczny, kiedy cechy, które przypisujemy danemu obiektowi, są pokazane „w akcji”. Porównajmy dla przykładu poniższe zdania zwracając uwagę na czasowniki:

Miała niebieskie oczy.

Jej niebieskie oczy migotały niespokojnie

Miała długie blond włosy.

Długie blond włosy lekko falowały na wietrze

Była ponadprzeciętnie wysoka

Górowała wzrostem nad pozostałymi osobami.

Zielona sukienka pasowała do jej jasnych włosów.

Zieleń sukienki podkreślała jasny kolor jej włosów.

Nawet takie cechy jak kolor oczu czy włosów da się pokazać niejako „w akcji”. Im bardziej dynamiczny i „czynny” czasownik, tym lepszy efekt, moim zdaniem, wywiera on na odbiór opisu.

A teraz kilka innych rad, które mogą przydać się przy tworzeniu opisów…  Wydaje mi się, że najważniejsze to zawsze pamiętać, czemu ma służyć dany opis.

 • Co warto opisywać? Opis jest narzędziem zwrócenia uwagi czytelnika na dany obiekt/osobę. Warto opisywać to, co jest ważne w naszej powieści. W kryminale będzie to np. narzędzie zbrodni, miejsce zbrodni, czyjeś podejrzane zachowanie… Im dana osoba, miejsce czy obiekt ma większe znaczenie dla fabuły, tym dłuższy i bardziej szczegółowy może być jej opis. Chodzi na przykład o wygląd czołowych postaci.Tak więc: wszystko to, co jest istotne dla fabuły. Ale uwaga: warto opisać również to, co ma odwrócić uwagę czytelnika, żeby później sprowadzić go na manowce, doprowadzić do zwrotu akcji, zmylić jego czujność…
 • Opis jest narzędziem budowania tzw. klimatu, a więc również narzędziem budowania napięcia. Niejako zawiesza on właściwą akcję, igrając z ciekawością czytelnika, po czym akcja znowu powraca, wzmocniona owym momentem przestoju.  Warto zastanowić się więc nad umiejscowieniem opisu. Stworzenie klimatu przydaje się np. przed jakimś strasznym wydarzeniem, jak w horrorach, ale niekoniecznie wówczas, gdy owo wydarzenie ma już miejsce i opis wyrasta nagle jak góra lodowa po środku dynamicznej akcji. Za to już „po” owym hipotetycznym, strasznym wydarzeniu, opis znów jest jak najbardziej na miejscu.
 • Opis jest narzędziem pokazywania emocji. Warto używać opisu w schemacie bodziec-reakcja, a więc najpierw jakieś zdarzenie, a później opis reakcji naszej postaci na to ostatnie. Taki opis oczywiście powinien być dynamiczny (czyli dużo ciekawych czasowników ;-)). Porównajmy: Teraz był naprawdę wściekły. vs. Oczy mu rozbłysły, twarz nabrzmiała gniewem, a dłonie mimowolnie zacisnęły się w pięści. Nie streszczajmy. Warto rozbijać opis na mniejsze, ale wyrazistsze zdania.
 • Opis ma pobudzać wyobraźnię, a nie próbować ją stłamsić. Doceniajmy inwencję czytelników. Przypomina mi się coś, co powiedział parę lat temu mój kolega (ten sam, który znienawidził sienkiewiczowski baobab). Mieliśmy wówczas taki okres wspólnego zauroczenia pisaniem. Kolega tworzył opowiadanie i opowiadał mi o mieście, w którym miała toczyć się akcja. Powiedział mi o cytadeli i murach obronnych, a potem dodał: Te dwie rzeczy opisałem, ale niezbyt szczegółowo: muszę zostawić trochę miejsca dla czyjejś wyobraźni. Uznałam owo zdanie za bardzo trafne. Nic tak nie rozczarowuje jak drobiazgowy, super szczegółowy opis, w który nie sposób już wetknąć ani ździebełka własnej inwencji, własnej wrażliwości. Właśnie gra z wyobraźnią jest przecież wielką przyjemnością czytania! To, co przemilczamy, jest równie ważne jak to, o czym mówimy. Właściwie niektóre niedopowiedzenia bywają nawet ważniejsze.
 • Może naprawdę irytować, jeśli autor opisuje szczegółowo rzeczy przypadkowe i powszechnie znane. Jeśli ktoś rozpisuje się, jak wygląda zwyczajny kot albo komputer, i nie ma to większego znaczenia dla fabuły, mam wrażenie, że ten ktoś podważa inteligencję i zdolności poznawcze swoich czytelników :-). Kojarzy mi się to z niektórymi programami telewizyjnymi made in USA, ale w tym momencie zachowam ironię dla siebie…
 • Nie oddzielajmy zbyt silnie opisu doznań i przeżyć postaci od opowiadania. Niejednokrotnie warto tworzyć takie opisy w mowie pozornie zależnej. Tak jak pisałam powyżej. największą „wadą” opisu może być to, że nie mówi o zdarzeniach, że zawiesza akcję, a to może nudzić, powodować w odbiorze nieprzyjemną, chwilową stagnację. Lekarstwem na owe „mankamenty” opisu może być mowa pozornie zależna, w której monolog  wewnętrzny zostaje „wchłonięty przez narrację, ale mimo to zachowuje wiele znamion samodzielności i bezpośredniości przytoczenia”.  Jak wskazuje Wikipedia: Narrator mówi pozornie od siebie, posługuje się formami językowymi właściwymi opowiadaniu, a w rzeczywistości przekazuje wiernie tok myśli i doznań bohatera, nie angażując się w ich referowanie (jak to ma miejsce w mowie zależnej). Wypowiedź narratora jest tak ukształtowana, że odzwierciedla sposób myślenia i wyrażania się bohatera. Mowę pozornie zależną cechuje zamierzone przeciwieństwo między kształtem dramatycznym przytoczenia i jego istotną postacią stylistyczną. To właśnie większa „bezpośredniość” mowy pozornie zależnej sprawia, że uzyskany opis jest o wiele żywszy i ciekawszy. Mowa pozornie zależna jest tworem niejako pomiędzy przytoczeniem wypowiedzi a opisem – dzięki niej nie tylko opisujemy, ale dajemy lepiej poznać naszą postać, pogłębiamy ją: pokazujemy, zamiast opisywać :-).
 • Opis to nie tylko przymiotniki i przysłówki, to także metafory i porównania, które dodatkowo angażują wyobraźnię. Warto czasem skorzystać z tych środków, aby urozmaicić opis i uzyskać ciekawy efekt. Przykłady: Oczy zgasły mu nagle. vs. Oczy zgasły mu jak zdmuchnięte świece (porównanie). albo: Ogniki jego oczu zgasły nagle. (metafora).
 • Opis to nie tylko to co widzimy: to również dotyk, dźwięki, zapachy…
 • Opis powinien tworzyć spójną całość. Opis, tak jak każdy element tekstu, powinna cechować wywnętrzą spójność. Żeby zilustrować, o co mi chodzi, zacytuję ironiczne powiedzonko mojej dawnej pani profesor, które było jednozdaniowym opisem: Ma dobry humor i kapelusz. 😉

 

 

Comments

 1. ~Rotifyld

  Znalazłem twojego bloga wczoraj i jestem smutny, że dopiero teraz. Blog jest naprawdę cudowny, przeczytałem już prawie cały i co chwilę wracam do twoich rad. Przede wszystkim strasznie motywuje, a „(…) motywacja to coś, czego nam wszystkim potrzeba 😉 .”
  Co do samego tekstu, to do tej pory nie uświadamiałem sobie ile popełniam błędów… Dzięki tobie nareszcie to wszystko zrozumiałem i na pewno od razu zacznę stosować.
  Życzę miłego pisania: blogu, jak i dalszych książek (bo jak rozumiem, pierwszą już skończyłaś). Mam tylko jeszcze jedno pytanie: czy jak już wydasz swoją pierwszą książkę, będzie można ją jakoś dostać? Albo podasz przynajmniej jej tytuł? Bo niezwykle mnie intryguje jak może ona wyglądać.
  Życzę miłego wieczoru i mam nadzieję wkrótce ujrzeć jakiś kolejny wpis 🙂

  1. Post
   Author
   Paulina

   Dzięki Rotifyldzie za ciepłe słowa!
   Cieszę się, że blog się podoba, to dla mnie naprawdę duża radość i satysfakcja, jeśli zawarte w nim teksty są komuś pomocne 🙂

   Jeśli chodzi o moją powieść, to jest ona ukończona (chociaż w przyszłości planuję napisanie drugiej części). Być może niedługo dodam jakąś krótką informację na jej temat, ponieważ już kilka osób pytało o moją książkę.

   Jako że stanowi ona moje pierwsze „dzieło”, niestety podchodzę do tej powieści jeszcze dość emocjonalnie. Może właśnie dlatego nie pisałam tutaj o niej zbyt wiele, nie chcąc zapeszać :-). Co by nie było, uczyłam się pisać (oczywiście uczę się tego nadal) właśnie na tej książce i od momentu, kiedy ją zaczęłam, przeszła ona dużą ewolucję.

   Jest to powieść fantasy, nosi tytuł „Crystallum”. Akcja toczy się w jednej z krain, które składają się na mój powieściowy świat, na który starałam się położyć dość duży nacisk. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia kilku postaci, obok głównego wątku przygodowego jest wątek, jeśli można tak to nazwać, „kryminalny” oraz wątek religijny. Klimat powieści jest trochę baśniowy, nie wiem, jak inaczej to określić.

   Teraz jestem na etapie poszukiwania wydawcy. Wysłałam tekst do większości wydawnictw publikujących fantastykę oraz na konkurs literacki. Niestety kwestia wydania mojej powieści lub nie jest czymś, na co właściwie nie mam wpływu – pozostaje czekanie na odpowiedż i trzymanie kciuków, żeby była ona pozytywna. Jest to trochę trudne, ponieważ nie grzeszę cierpliwością 😉 Dlatego zamiast czekać i patrzeć w przeszłość, postanowiłam zabrać się za pisanie nowej powieści.

   Na pewno dam zdać na blogu, jeśli cokolwiek się ruszy w sprawie wydania, nie sądzę jednak, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Chociaż nigdy nie wiadomo 😉

   Pozdrawiam Cię ciepło i życzę dużo weny!

   1. ~Rotifyld

    W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia i trzymać kciuki 😉

    Z moich własnych obserwacji wynika, że strasznie beznadziejnie wygląda u nas system wspierania twórców (nie wiem do końca jak to określić): przypomniałem sobie właśnie pewien reportaż o jakiejś gimnazjalistce, która wydała już drugą książkę. Haczyk w tym, że jej mama pracuje w wydawnictwie…

    Tak więc może sama poszukaj: a nóż widelec jakiś Twój znajomy pracuje w takiej firmie. Czasami trzeba po prostu szczęściu dopomóc 😉

    Co do weny, to obecnie muszę ją „marnować” na inne teksty i znajduję się obecnie z tego powodu w niewielkim dołku.

    Tak więc jeszcze raz powodzenia i mam nadzieję zobaczyć kiedyś Twoją książkę w empiku na regale „Bestsellery” 😉 A może całą sagę?

    Pozdrawiam serdecznie i przyjemnego wieczoru. (czy kiedykolwiek to odczytasz) 😉

 2. ~Gisa

  Witaj,
  Dopiero dzisiaj, zupełnie przez przypadek natrafiłam na twojego bloga. Przeczytałam kilka notatek i czuję potrzebę podziękowania Ci. Twoje rady okazały się niezwykle pomocne i uświadomiły mi wiele rzeczy. Jestem jeszcze dzieckiem – mam całe 15 lat, ale zaczynam bawić się w pisanie opowiadań i kreowanie własnego świata. Mam nadzieję, że będę potrafiła zastosować nowo nabytą wiedzę w praktyce i jeszcze raz bardzo Ci dziękuję, za trud jaki wkładasz w opisywanie niezwykle cennych doświadczeń.

  1. Post
   Author
   Paulina

   Witaj Gisa,
   Ja dziękuję Ci za podziękowanie 🙂 Dobre słowo nic nie kosztuje, a znaczy więcej niż prezent, i jest nim Twój komentarz 🙂 Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia w spełnianiu pisarskich marzeń.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *