Tworzenie postaci. Przydatne archetypy : Strażnik Progu. Stróż tajemnic, wewnętrzny cień, pomocnik złoczyńcy, uparty przeciwnik…

Witam,

Długi, jesienny wieczór stworzył u mnie całkiem dobry nastrój, żeby powrócić do tematu archetypicznych wzorców postaci (Tworzenie postaci : Archetypy). Dziś zajmę się figurą, która wydawała mi się dość wieloznaczna i trochę tajemnicza. Jest nią Strażnik Progu.

Jest on dość rozpowszechnionym archetypem, chociaż nie zawsze występuje w ludzkiej postaci. Znane nam mity nie mogą obyć się bez figury potężnego stróża broniącego dostępu do magicznych miejsc, bezcennych sekretów lub skarbów, których pożądają bohaterowie.

Najpotężniejsi Strażnicy Progu pełnią służbę na granicy dwóch światów. W mitologii greckiej wejścia do Hadesu strzegł trzygłowy pies Cerber, którego zadaniem było nie wpuszczać żywych do świata umarłych. Mitologiczny sfinks był stworzeniem, które strzegło dostępu do Teb, zabijając każdego, kto spróbowałby przejść, nie rozwiązawszy jego zagadki. W tradycji chrześcijańskiej, po tym jak pierwsi ludzie zostali wygnani z Raju, straż u jego bram objął archanioł Michał. Jest on przedstawiany w ikonografii jako wojownik w zbroi, dzierżący w ręku miecz.

Archetypiczna energia Strażnika Progu jest więc ściśle związana z przekraczaniem granic, wychodzeniem ze strefy komfortu, zmianą położenia Bohatera i niebezpieczeństwem, jakie ta zmiana za sobą pociąga. W licznych wierzeniach politeistycznych istniały bóstwa albo demony, które szczególnie upodobały sobie wszelkie miejsca symbolizujące przejście albo granicę dwóch pomieszczeń. Rzymski bóg Janus był patronem mostów oraz rozstajnych dróg, gdzie również w folklorze chrześcijańskim gromadziły się niespokojne duchy. Zauważcie, że nawet dziś znamy ludzi wierzących w przesąd, według którego nie należy witać się z kimś lub żegnać w progu (pokoju, mieszkania, domu) albo przechodzić pod drabiną, gdyż przynosi to nieszczęście, przy czym zarówno próg domu jak i drabina są symbolem zmiany położenia, przekraczania granicy, a więc również wszelkiego nieznanego jak i utajonego niebezpieczeństwa.

Owa mniej lub bardziej namacalna granica dwóch światów, znanego i nieznanego, jest również ulubionym miejscem Strażnika Progu w schemacie wyprawy bohatera ( dla osób, które nie czytały o wyprawie wstawiam link do notki: Fabuła zaklęta w mit, czyli o strukturze ponadczasowych opowieści. Główne etapy fabuły ( nie tylko ) w powieści. )

Strzegąc „przejścia” między światami lub między dwoma stanami świadomości, Strażnik Progu symbolizuje wyzwania, przeszkody i zagrożenia jakie stają przed Bohaterem na jego drodze do celu.

Strażnik Progu jest więc postacią, która uosabia lęk i zwątpienie bohatera. Może być nim na przykład surowy, despotyczny ojciec, któremu chłopak musi się sprzeciwić, żeby spełnić swoje marzenia. To taki strażnik do wolności i lepszej przyszłości, w której chłopak może żyć w zgodzie z samym sobą.

Strażnikiem może być również powabna kusicielka, charyzmatyczna kokietka, która stara się sprowadzić naszego uczciwego bohatera na manowce z raz obranej drogi. Od nas i naszej fabuły zależy, czy bohater jej ulegnie. Taki pomniejszy Strażnik Progu bywa przydatnym narzędziem do pakowania bohatera w kłopoty :-).

Strażnik Progu nie zawsze musi uwidaczniać się jako samodzielna postać. Może stanowić on po prostu obsesję, lęk lub głęboką traumę z dzieciństwa z którą bohater musi zmierzyć się, żeby osiągnąć szczęście lub wejść na nowy etap opowieści.

Wydaje mi się, że archetyp Strażnika Progu w czystej postaci może być mylony z archetypem Cienia. Obaj pełnią czasem funkcję przeciwnika, ale w odróżnieniu od Cienia, Strażnik Progu nie pragnie śmierci lub porażki bohatera, nie chce przeszkodzić mu za wszelką cenę, nie pała głęboką chęcią walki. Jak brytyjscy żołnierze w czerwonych mundurach i wysokich, niedźwiedzich czapach, po prostu spełnia swe zadanie. Jak zauważa C. Vogler, w fabułach bywa on pomocnikiem złoczyńcy, takim sługą albo chłopcem na posyłki długorękiego szefa. Bywa również, że „rozbrojony” Strażnik Progu z przeciwnika zmienia się w cennego sprzymierzeńca naszego bohatera.

Odpowiednio zarysowany Strażnik Progu działa jak test na determinację, spryt lub odwagę naszej postaci, nie jest bowiem całkowicie nieprzejednany. W końcu, jak wiemy, Orfeusz oczarował śpiewem Cerbera, który wpuścił go do Hadesu, a Edyp rozwiązał zagadkę sfinksa. Chodzi o to, że spotkanie ze Strażnikiem Progu ma za zadanie pokazać czytelnikowi siłę motywacji naszego bohatera. Widząc, jak pokonuje lub rozbraja on Strażnika Progu, czytelnik nabiera do naszej postaci zaufania. Utwierdza się w przekonaniu, że z takim bohaterem warto przejść przez opowieść, gdyż na pewno nie zawiedzie; nie wycofa się przy pierwszej trudności, nie zrezygnuje z podjęcia przygody. Przeciwnie, determinacja zawiedzie takiego bohatera do wielu ciekawych miejsc w naszej historii.

Sądzę, że w takim ujęciu archetyp Strażnika Progu przywołuje ideę plemiennych rytuałów przejścia praktykowanych kiedyś wśród Indian albo w Afryce. Żeby stać się mężczyzną, pełnoprawnym członkiem wspólnoty, młody chłopiec musiał udać się w samotnie daleko w step, do lasu, w góry i upolować określone zwierzę. Wśród Masajów był to na przykład lew. Pokonanie takiego zwierzęcego przeciwnika, symbolizującego siłę albo spryt, było próbą i dowodem odpowiednich cech ciała i ducha rozwiniętych u młodzieńca. Od tej chwili stawał się mężczyzną. Nasz przykładowy lew występował więc w roli Strażnika Progu między dzieciństwem a wiekiem męskim, opieraniem się na innych a pełną samodzielnością.

Jak widać Strażnik Progu jest bardzo „pojemnym” archetypem, który może objawiać się na wiele sposobów. W powieści to ktoś, kto przypomina, że wszystko ma swoją cenę, że historia naszego bohatera nie może toczyć się bez wysiłku z jego strony. Przestrzega nas przed stosowaniem rozwiązań deus ex machina. Podobnie jak Cień, rzuca bohaterowi wyzwania i komplikuje fabułę, pozwalając pisarzowi na pokazanie, jak jego bohater reaguje na niebezpieczeństwo, jakie decyzje podejmuje w chwilach napięcia, jakimi zdolnościami czy sposobami potrafi „rozbroić” powieściowego adwersarza.. W istocie w archetypie Strażnika Progu niejako kondensuje się wszystko, co związane z rozwojem naszej postaci i przemianami, jakim ona podlega. Ideę tę można by chyba zilustrować znanym powiedzeniem, że „co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Miłego wieczoru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *