Brzytwa Ockhama, Strzelba Czechowa i prawo karmy. Trzy zasady, którymi rządzi się powieść. Składanie i spełnianie pisarskich obietnic.

Witam,

Siedzę w BUW-ie, w rozświetlonej czytelnianymi lampami przestrzeni pełnej książek, gdy za oknem czai się mrok… Nic mnie tak nie nastraja do pisania jak aura olbrzymiej czytelnianej sali, atmosfera pracy i rozbrzmiewające w ciszy odgłosy stukania palcami w klawiaturę.. Przechodząc przez wielki hol przykryty szklaną kopułą aż się rwałam do poprawek w powieści. Kilka z nich naniosłam, ale wena czy też ochota na pracę nad tekstem nie przychodzi. Poprawki wydają mi się jakieś jałowe. W głębi duszy mam po prostu ochotę zacząć tworzyć coś nowego, I mam nadzieję, że niebawem ten utkany z myśli kokon zacznie nabierać swoich własnych kształtów… Więc może już koniec z tymi poprawkami? Może to straszne, co napiszę, ale fabuła jest zamknięta, żar tworzenia obumarł i te poprawki przypominają mi teraz reanimację trupa. Trochę się miotam, jakbym czekała na poryw weny, który nie przychodzi, chociaż wyczuwam, ze jest blisko… Tak to trochę bijąc się z sobą wewnętrznie, patrząc raz z nadzieją, raz z niechęcią na wydruk, chyba wykorzystam fakt, że jestem w idealnym miejscu do pisania, żeby stworzyć nowy wpis w tym blogu.

Wpis ma dotyczyć trzech zasad w komponowaniu powieści, które po części dotyczą również układania sztuk teatralnych. Te powieściowe zasady tworzą całkiem ciekawy, trójelementowy zbiór. Zaliczam do niego Brzytwę Ockhama, Strzelbę Czechowa i prawo karmy. Omówię teraz pokrótce każdą z tych wskazówek.

1. Brzytwa Ockhama

W  najbardziej znanej wersji sformułowanie brzmi:

Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę. (lat. Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem).

Zasada ta została sformułowana w XIV w. przez angielskiego filozofa, oskarżonego o herezję teologa Williama Ockhama. Ockham, który rozwinął i pogłębił poglądy głoszone przez Tomasza z Akwinu, uważał że należy oddzielać rozum od wiary, a filozofię i teologię traktował jako dwie równorzędne gałęzie poznania. Brzytwa Ockhama jest niejako wyrazem racjonalnego i „ekonomicznego” , tzn. efektywnego podejścia do opisywania rzeczywistości ( i tu wracamy do czegoś, co pisarz robi w trakcie tworzenia powieści :-)). Takie podejście nazywa się parsymonią; stosowaną w naukach ścisłych koncepcją, zgodnie z którą najbardziej prosty i oszczędny przebieg wydarzeń jest zarazem najbardziej prawdopodobny (kolejny raz pisarz może odnaleźć tu coś dla siebie :-)).

Inne sformułowanie Brzytwy Ockhama brzmi :

Daremnym jest czynić za pomocą licznych (środków) coś, co można zrobić z niewielką ich liczbą” (« C’est en vain que l’on fait avec plusieurs ce que l’on peut faire avec un petit nombre » (« Frustra fit per plura quod potest fieri per pauciora », Summa totius logicae, 1323, I, 12).)

{Moje tłumaczenie z francuskiego, nie wiem jak to zdanie po polsku brzmi w oryginale…].

Jak Brzytwa  Ockhama ma się moim zdaniem do tworzenia powieści?

Nie należy mnożyć bytów ponad miarę.

Wszystko w przyrodzie dąży do zachowania najniższego możliwego poziomu energii. Również pisarz i jego czytelnik. 🙂 Dlatego wciągająca powieść unika dłużyzn, czyli naddatków informacji, które nie wnoszą niczego do rozwoju fabuły, postaci itp. Z tego powodu nie opisujemy każdej sekundy, każdego oddechu czy czynności z życia bohatera, a jedynie to, co ma znaczenie dla naszej historii. Podobnie zazwyczaj nie mnożymy ponad miarę zasiedlających świat postaci. Ponad miarę, to znaczy: nie tworzymy ich więcej niż to konieczne, żeby w satysfakcjonujący sposób przedstawić opowieść. Pisząc powieść, przedstawiamy konkretną historię, jakiś wycinek danej rzeczywistości. Nie mnożąc informacji ponad miarę, pomagamy tak czytelnikowi, jak i sobie. Mamy mniejsze szanse pogubienia się w fabule czy też w zbyt kwiecistych, pokrętnych zdaniach (=nadmiar środków) oraz trwonienia przypływu weny na pisanie o czymś, co nie wnosi nic istotnego do powieści.  Brzmi to może w sposób dość oczywisty, ale moim zdaniem jest ważne. Tym bardziej, że ma ścisły związek z kolejną znaną w sztuce opowiadania zasadą : Strzelbą Czechowa.

2. Strzelba Czechowa – znane sformułowanie rosyjskiego dramatopisarza Antona Czechowa brzmi:

Jeżeli coś zostaje pokazane, to będzie wykorzystane.

lub w innej wersji

Jeżeli w pierwszym akcie strzelba wisi na ścianie, w drugim lub trzecim ktoś musi koniecznie z niej wystrzelić. Inaczej strzelba nie powinna się tam znajdować”.

Czytelnik powieści podświadomie zakłada, że wszystko, co się w niej dzieje, co jest w niej opisane, ma znaczenie dla opowiadanej historii oraz jej finału. Oznacza to, ze „mnożąc nadmiernie byty”, umieszczając elementy, które nie mają żadnego znaczenia dla rozwoju fabuły, mamy szansę rozczarować czytelnika… Dlaczego? Ponieważ powieść jest swoistą strukturą logiczną. Czytelnik chce śledzić czy tez odgadywać łańcuchy przyczynowo skutkowe, które ją tworzą. Nawet jeśli nie piszesz kryminału, fabuła musi być spójna. Umieszczając nic nie znaczące elementy, zagłuszasz bieg Twojej historii. To jak opowiadać dowcip, przerywając co chwila dygresjami. Mówiąc inaczej, jeśli zawiesisz na ścianie zbyt wiele strzelb Czechowa, może się okazać, że jest ich stanowczo za dużo, żeby z każdej móc wystrzelić… Pojawi się rozczarowanie.

Tak więc raz jeszcze: wszystko, o czym piszesz, nosi w sobie zalążek przyczyny, zarzewie „efektu motyla”, który może wpłynąć na bieg wydarzeń, to znaczy wywołać określony skutek. Czytelnik chce wiedzieć, jak wydarzenia się potoczą, dlatego jest nadzwyczaj wyczulonym obserwatorem wszelkich możliwych czynników wpływających na ich rozwój. W powieści działa zatem w najlepsze coś, co można nazwać po prostu prawem karmy.

3. Prawo karmy – osobiście wierzę w prawo karmy, a właściwie nie wierzę tylko obserwuję je, jest bowiem bardzo logiczne. Nasza planeta jest niejako zbiorem naczyń połączonych. Obieg wody, powietrza, energii i minerałów w przyrodzie pokazuje nam niekończący się cykl narodzin i śmierci… Ale wracając do naszego pisarskiego tematu:

Czym jest prawo karmy? Jeśli choć przez chwilę interesowaliście się troszkę buddyzmem albo hinduizmem, na pewno wiecie, że w swojej podstawowej wykładni jest to po prostu prawo przyczyny i skutku. Każdy czyn przynosi swoje konsekwencje, „dobrą” albo „złą” karmę. Osobiście uważam za niesamowite, że te proste prawo jest nam przekazywane przez mnóstwo opowieści, legend i ludowych baśni, w których dobro ostatecznie triumfuje, istoty, którym pomaga bohater, odwdzięczają mu się z kolei pomocą, a czarne charaktery i złoczyńcy w końcu zawsze płacą nieszczęściem za swoje czyny. Prawo karmy jest bowiem zasadą, w której materializuje się poczucie zwyczajnej ludzkiej sprawiedliwości.

Satysfakcjonująca odbiorcę historia to taka, która w większym lub mniejszym stopniu zaspokaja owo poczucie sprawiedliwości. Bohaterowie powinni więc ponosić konsekwencje swoich wyborów, a w ostatecznym rozrachunku, gdzieś pod koniec opowieści, zostać nagrodzeni lub ukarani za to swoje czyny. Jeśli byli bezinteresowni, lojalni, wytrwali, jeśli przeszli przez wiele prób i zachowali ludzką przyzwoitość, czytelnik oczekuje, że autor ich za to nagrodzi. Analogicznie postaci wykazujące się podłą, demoniczną i despotyczną naturą, popełniające zbrodnie i podłości, powinny zapłacić za swoje złe czyny. Zapłacić w sposób, który pasuje logicznie do całej fabuły.

Oczywiście taki uproszczony system nagrody i kary to najbardziej klasyczna, trochę taka hollywoodzka wersja rozwiązania fabuły. Nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe, i nie zawsze muszą takie być, żeby były satysfakcjonujące – to są bowiem dwie różne sprawy. Najogólniej rzecz biorąc, chodzi po prostu o sprawiedliwość, o prawo przyczyny i skutku, które w powieściach zdaje się działać w sposób o wiele bardziej widoczny niż w prawdziwym życiu.

Heh, i na koniec osobiste zwierzenie – to, co tu napisałam, to tylko rady wypracowane z doświadczenia i z lektury mądrzejszych ode mnie. Każdy pisze, jak uważa za słuszne. Ja po prostu uważam, że gdybym jakiś czas temu rozumiała te zagadnienia, uniknęłabym różnych pisarskich kłopotów. Cały czas się uczę i prawda jest taka, że w jakiś nieracjonalny, dziwaczny sposób zdarza mi się mnożyć zbędne wątki, postaci, albo że składam pisarskie obietnice w postaci strzelby Czechowa, że za parę stron coś się wydarzy… No i … czasem to coś wydarza się, a jakaś namnożona przypadkiem postać przekształca się w ciekawego bohatera. Pisanie nie jest do końca racjonalne 🙂 Jestem chyba z tych, co najlepiej uczą się na własnych błędach, wszystko zawsze muśżę sama wypróbować 🙂

Miłego wieczoru.


Comments

 1. ~blawoy

  Nareszcie nowa notka! ;D

  „Nawet jeśli nie piszesz kryminału, fabuła musi być spójna. Umieszczając nic nie znaczące elementy, zagłuszasz bieg Twojej historii.”

  Ja bym powiedziała, że właśnie kryminał jest jedynym gatunkiem (przynajmniej jedynym, który mi przychodzi do głowy), w którym nic nie znaczące elementy nie tylko mogą występować, ale wręcz powinny – w celu zmylenia czytelnika, żeby nie zorientował się już w połowie, kto jest mordercą ;D

  „Satysfakcjonująca odbiorcę historia to taka, która w większym lub mniejszym stopniu zaspokaja owo poczucie sprawiedliwości. Bohaterowie powinni więc ponosić konsekwencje swoich wyborów, a w ostatecznym rozrachunku, gdzieś pod koniec opowieści, zostać nagrodzeni lub ukarani za to swoje czyny. Jeśli byli bezinteresowni, lojalni, wytrwali, jeśli przeszli przez wiele prób i zachowali ludzką przyzwoitość, czytelnik oczekuje, że autor ich za to nagrodzi. Analogicznie postaci wykazujące się podłą, demoniczną i despotyczną naturą, popełniające zbrodnie i podłości, powinny zapłacić za swoje złe czyny. Zapłacić w sposób, który pasuje logicznie do całej fabuły.”

  Jakkolwiek rada brzmi sensownie, to nie do końca potrafię się z nią zgodzić. Otóż w życiu niestety nie zawsze jest tak, że dobro zostaje nagrodzone, a zło ukarane, wręcz przeciwnie, zło bardzo często żyje i ma się dobrze. Przecież gdyby dobro zawsze się opłacało, nie byłoby chyba ludzi złych ;P Ja mam np. zaplanowane, że pod koniec „powieści” kilku bohaterów weźmie udział w powstaniu warszawskim, a jaka jest historia tego powstania, wszyscy wiemy. Młodzi (choć nie tylko) ludzie poświęcali życie w walce o wolność i lepsze jutro, a skończyło się jak zwykle. I jak bardzo nie byłoby mi szkoda niektórych postaci, to kilka z nich musi spotkać niezasłużenie parszywy los, bo niestety tak, a nie inaczej potoczyła się nasza historia 🙁

  1. Post
   Author
   Paulina

   Witaj Blavoy!

   Muszę przyznać Ci 100% racji w tym, co piszesz na temat kryminału i tych „zwodniczych przesłanek”, które mają wyprowadzić czytelnika w pole i uczynić śledztwo bardziej zagadkowym. Z drugiej jednak strony te elementy spełniają zasadę Brzytwy Ockhama, o ile nie są zbędnymi informacjami, lecz elementami które autor wprowadza jak najbardziej celowo i z rozmysłem, igrając z czytelnikiem w celu wywołania określonego efektu. Ponadto dość często w momencie rozwiązania śledztwa prawdziwe oblicze takich pozornie zbędnych ( to złe słowo, bo właśnie one nie są zbędne:) ) wątków zostaje odsłonięte ( np. przez Herculesa Poirot) – i tutaj następuje efekt Strzelby Czechowa – te zagadkowe fakty „wypalają” z opóźnieniem, a czytelnik odczuwa satysfakcję, kiedy zostają one ostatecznie wyjaśnione. 🙂

   Zakończenie Twojej książki zapowiada się bardzo obiecująco, nie wiem jak to do końca określić, ale czuję, o co Ci chodzi. To prawda, że niektórych bohaterów musi „spotkać niezasłużenie parszywy los”. Tak jak napisałam w notce, nagrodzone dobro i pokonane zło to uproszczony, najbardziej standardowy model „rozliczania” bohaterów z ich historii. Jest to raczej obserwacja niż rada 🙂 Wydaje mi się, że chodzi tutaj głównie o sprawiedliwość (ale i ona nie spotyka wszystkich postaci). Jeśli np. w zakończeniu pozytywny bohater podejmuje decyzję, która odpowiada jego przekonaniom, wchodzi na wyższy etap samorozwoju albo traci coś cennego na rzecz innej, jeszcze cenniejszej wartości to jest tak jakby z moralnego punktu widzenia otrzymywał swoją nagrodę – konsekwencję swojego wyboru, „właściwą” karmę. Mam nadzieję, że się w tym nie zaplątałam 🙂 Tak więc wydaje mi się, że uczestnictwo w powstaniu warszawskim może być w tym kontekście bardzo dobry rozwiązaniem. To chyba jest tak, że są różne kategorie pojęcia dobra czy też słuszności – np. walka w słusznej sprawie może przynosić komuś większe szczęście niż np. wygrana na loterii, jeśli to właśnie odpowiada wyznawanym przez daną osobę zasadom.

   Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie!

 2. ~blawoy

  „dość często w momencie rozwiązania śledztwa prawdziwe oblicze takich pozornie zbędnych ( to złe słowo, bo właśnie one nie są zbędne:) ) wątków zostaje odsłonięte ( np. przez Herculesa Poirot) – i tutaj następuje efekt Strzelby Czechowa”

  To już jest poziom kryminału mistrzowski. Agatha Christie jak najbardziej taki osiągała, ale jak tak sobie czytam innych twórców kryminałów… to nie każdy jest w stanie takiemu wyzwaniu podołać, oj nie każdy… 🙂

  …co do tej „karmy”, przychodzi mi jeszcze do głowy, że jeżeli historia postaci potoczy się bardzo niesprawiedliwie (przykład ode mnie: bohater odkąd tylko się pojawia, przez cały czas walczy w konspiracji, a na koniec i tak ginie i nie dożywa wolności), to czytelnik może taką historią bardziej… jakby to ująć… „oberwać po ryju”? ;D …chodzić potem wstrząśnięty i nieszczęśliwy przez tydzień i dzięki temu coś sobie przemyśleć.
  Tak się właśnie kończył film „Amen” – naziol i ksiądz próbowali podczas wojny uświadomić światu, że są gazowani Żydzi, bezskutecznie, na koniec jeden i drugi ginie, a ich „zwierzchnictwa” się dogadują i pomagają jedni drugim uniknąć odpowiedzialności. Wstrząsające.

  Dlatego jeśli chodzi o pkt. 3 pozostaję zwolenniczką, jakby to ująć… żonglerki sprawiedliwością i niesprawiedliwością ukierunkowaną na określone „urobienie” sobie czytelnika 😉

  1. Post
   Author
   Paulina

   „Dlatego jeśli chodzi o pkt. 3 pozostaję zwolenniczką, jakby to ująć… żonglerki sprawiedliwością i niesprawiedliwością ukierunkowaną na określone „urobienie” sobie czytelnika”.

   I masz rację! 🙂 To nie jest tak, ze jest jakaś uniwersalna recepta, w tworzeniu to jest fajne że istnieje wiele możliwych rozwiązań i ścieżek postępowania. 🙂

   Wydaje mi się , ze troszkę inaczej rozumiemy pojęcie „prawa karmy” w tym kontekście ( nie mylić z Opatrznością! :)). Prawdopodobnie trochę za mało rozwinęłam ten punkt i myśl, którą chciałam przekazać wypadła niejasno. Może jeszcze napiszę coś o karmie w którymś z kolejnych wpisów. 😛

   Dzięki za cenne komentarze!

 3. ~blawoy

  …ja nie mam nic przeciwko rozwinięciu w kolejnym wpisie, na pewno przeczytam z zainteresowaniem, a im częściej dajesz notki tym lepiej 😉

 4. ~Rafał

  Dzień dobry 🙂 Tekst inspirujący, chociaż mnie pociągnął do rozważań zupełnie innych niż sztuka pisania powieści. Raczej do sfery literatury faktu.
  Chciałbym się odwołać do tego fragmentu, w planowanej publikacji. W związku z tym proszę o kontakt (rafkwiecinski@wp.pl).

  1. Post
   Author
   Paulina

   Dziękuję za komentarz 🙂 Napisałam do Ciebie krótkiego maila. Jestem ciekawa o jaki rodzaj/tematykę publikacji chodzi. Pozdrawiam, Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *