Użycie przecinka. Gdzie i kiedy stawiamy go poprawnie? Nie taki przecinek straszny, jak go malują.

Witam,

Jako że właśnie doszkalam się z zasad stylistyki, postanowiłam dodać do bloga krótką notkę na temat zasad użycia przecinka. Oczywiście łatwiej poznać te zasady niż zacząć je stosować – niestety trudno wyzbyć się praktykowanych długo, intuicyjnych nawyków. „Intuicyjne” to dobre słowo. W szkole kwestia stawiania przecinka została mi przekazana bardzo niejasno, zaczęłam go więc używać trochę „na wyczucie”. Czyli na przykład tam, gdzie, jak powiadała szkolna rada, czytając „bierzemy oddech”. Tak zjawiały się przecinki-widma: małe, czarne istotki wędrujące po tekście, nieobecne tam, gdzie się ich spodziewasz, i zjawiające się w zgoła dziwnych miejscach.

Tymczasem wytyczną co do zastosowania przecinka jest po prostu składnia zdania. Istnieje też kilka zasad, które trzeba po prostu zapamiętać, ale podstawę zawsze stanowi składnia, czyli sposób, w jaki zbudowane są zdania.

1. Zdania pojedyncze (= proste, czyli takie, które posiada tylko jedno orzeczenie). Złota zasada, którą poznałam, brzmi:

 • Nie rozdzielamy przecinkami części zdania pojedynczego, chyba że zdanie zawiera wyliczenie (= zestawienie równorzędnych części zdania).

Kupiłam jabłka, mleko, bułki i ser. Przecinek w wyliczeniu oddziela równorzędne części zdania, zastępując niejako spójnik i.

 • Ale uwaga. Gdy dwiema równorzędnymi częściami zdania są dwa różne okoliczniki (np. jeden okolicznik dotyczy miejsca, a drugi czasu), nie rozdzielamy ich przecinkiem.

Spotkałem go na ulicy późnym wieczorem

* Spotkałem go na ulicy,  późnym wieczorem

 • Jeśli mamy zwielokrotniony spójnik w tej samej funkcji, to przed drugim i kolejnymi jego wystąpieniami stawiamy przecinek.

Kupiłam bułki i chleb, i ser, i mleko. Mamy tutaj zwielokrotniony spójnik i.

 • Dopowiedzenia, czyli elementy mające cechy komentarza do właściwej treści zdania, powinny być oddzielone od innych jego części z dwóch stron nawiasem, myślnikami albo właśnie przecinkiem.

Zgubił bagaż i, co gorsza, dokumenty. Co gorsza jest tutaj właśnie takim dopowiedzeniem, które należy wydzielić przecinkami.

 • Wyrazy poza związkami składniowymi co do zasady oddzielamy przecinkami. Takimi wyrazami są np. wołacze: Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie!

2. Zdania złożone współrzędnie.

Tutaj kwestia stawiania przecinka zależy od rodzaju zdania współrzędnego oraz kilku zasad, które należy zapamiętać. Czy pamiętacie z lekcji języka polskiego poniższe wykresy zdań współrzędnie złożonych?

Odpowiadają one kolejno poniższym typom zdań oraz obowiązującym w nich regułom zastosowania przecinka:

 • Zdania złożone łączne – zdania składowe oddzielamy za pomocą /, (przecinka) / i/ oraz (bez przecinka)/ tudzież (bez przecinka)/, a także ( z przecinkiem)
 • Zdania przeciwstawne – oddzielamy je spójnikami, które zawsze poprzedza przecinek: , ale/, lecz/, a/, jednak/, natomiast
 • Zdania wynikowe – stawiamy przecinek przed spójnikami: , więc/ , zatem/ , toteż/
 • Zdanie rozłączne – przed spójnikami nie stawiamy przecinka: albo/ lub/ ani/ ni
 • Wyróżniamy jeszcze zdania synonimiczne, w których drugie zdanie niejako rozwija czy też komentuje pierwsze. Stawiamy przecinek przed spójnikami: , czyli/ , to jest/ , tym samym

Piszesz, czyli jesteś pisarzem.

3. Zdania złożone podrzędnie.

Tutaj pozwolę sobie na mały cytat z Wikipedii:

 • W języku polskim zdanie podrzędne należy zawsze oddzielać przecinkiem od zdania względem niego nadrzędnego (z obu stron, jeśli to możliwe). Stąd często powtarzana w szkołach reguła nakazująca stawianie przecinka przed określonymi spójnikami (np. bo, że), która obejmuje jednak tylko część zastosowań przecinka w tej funkcji (spójnik występuje tylko z jednej strony zdania podrzędnego) i nie jest zbyt ścisła (spójnik może wystąpić w środku zdania podrzędnego, na granicy dwóch zdań podrzędnych lub być częścią spójnika zestawionego).

Ujmując to inaczej, przecinki rozdzielają zdania składowe w zdaniach złożonych podrzędnie. Oznacza to, że przecinki powinny pojawiać się w miejscach, które na wykresie zdania odpowiadają widocznym tam „schodom” (wszędzie w miejscach, gdzie wykres „załamuje się” w dół).

Jako zdania składowe traktujemy tu również imiesłowowe równoważniki zdań, oparte na imiesłowowych formach czasownika kończących się na -„ąc” (imiesłów przysłówkowy współczesny) oraz „-łszy” i „-wszy” (imiesłów przysłówkowy uprzedni).

Śpiewałam, kiedy szłam do miasta.

Śpiewałam, idąc do miasta. – imiesłów czasownikowy współczesny

Zaśpiewałam, kiedy doszłam do celu.

Zaśpiewałam, doszedłszy do celu. – imiesłów czasownikowy uprzedni.

Biegliśmy, pędziliśmy do portu, żeby zobaczyć wschód słońca, o ile nie będzie chmur, i żeby pożegnać statki, odpływające ku nieznanym lądom skoro świt.

(Znalazłam ten wykres w necie i wymyśliłam do niego zdanie… Trochę rozbudowany 🙂 Mam nadzieję, że zdanie odpowiada mu w pełni :-))

To tyle jeśli chodzi o najważniejsze, podstawowe zasady użycia przecinka. Naturalnie mogło mi coś umknąć. Gdyby ktoś chciał zgłębiać ten temat, polecam dostępną online poradnię językową PWN http://poradnia.pwn.pl/ .

W tym wpisie na temat przecinka wykorzystałam moje notatki z zajęć uniwersyteckich w zakresie stylistyki. Dziękuję osobie prowadzącej te zajęcia za czas i zaangażowanie 😉 .

Comments

 1. ~blawoy

  Patrząc na te nieszczęsne wykresy, przypomniały mi się najbardziej nudne lekcje polskiego…. Chyba jednak pozostanę przy stawianiu przecinków tzw. intuicyjnym ;D Rażących błędów interpunkcyjnych chyba nie robię, a co do tych mniej rażących… Jak już zostanę tą Wielką Ałtorką, to w końcu od czego jest korekta, niech też ruszą dupę ;D

  1. Post
   Author
   Paulina

   Czcionka 12 z interlinią 1,5. Czyli jednak trochę mniej znaków na stronie niż w przypadku znormalizowanego maszynopisu (=1800 znaków na stronie). 😉

 2. ~Wicca

  Bardzo się cieszę, że udało mi się trafić na twojego bloga 🙂 Widać, jak bardzo się starasz, by przekazać innym całą zgromadzoną przez siebie wiedzę i że pisanie jest dla ciebie czymś naprawdę ważnym 🙂

  Pozdrawiam serdecznie koleżankę po fachu i życzę mnóstwa weny oraz powodzenia w niełatwiej karierze pisarza 🙂

  Wicca

  http://www.wiccawart.blogspot.com

  1. Post
   Author
   Paulina

   Pięknie dziękuję za ciepłe słowa 🙂 Ja również pozdrawiam Cię serdecznie Wicca i życzę mnóstwa satysfakcji z pisania! 🙂

   1. ~Wicca

    Satysfakcja przyjdzie z czasem – na razie to głównie ciężka praca i walka ze słabością organizmu 😉 Ale przynajmniej dotrzymam swojego terminu i skończę drugą książkę tak jak planowałam 🙂

    Pozdrawiam i czekam na twój kolejny wpis!

    1. Post
     Author
     Paulina

     Hehe tak właśnie przed chwilą przeglądałam Twojego bloga i znalazłam informację o „Dzieciach Starych Bogów” 🙂 Ogromne gratulacje!!! Koniecznie daj znać, jak powieść się ukaże, przeczytam z ciekawością 🙂 Wspaniale, że udaje Ci się zrealizować pisarskie marzenie. Mam nadzieję, że kiedyś ja także znajdę się w podobnej, godnej pozazdroszczenia sytuacji :P. Życzę dużego grona wciągniętych w Twoją powieść czytelników! 🙂

    2. Post
     Author
     Paulina

     Przepraszam, a może już się ukazała ?… Zrobiłam małe wyszukanie w necie, ale ni znalazłam informacji. Więc mam nadzieję, że nie popełniłam faux pas… Pozdrawiam!

     1. ~Wicca

      Nie, jestem jeszcze przed podpisaniem umowy, na etapie dogadywania wszystkich szczegółów i zadawania mnóstwa wnikliwych pytań ^^ Ale „Dzieci…” zostały przegłosowane na kolegium wydawniczym jako projekt zatwierdzony do druku, więc może już niedługo będę mogła pochwalić się ich nieco bardziej cielesną postacią 😉

      Będę trzymać kciuki za to, by i tobie się powiodło! Mam nadzieję, że w takim wypadku również nie zapomnisz mnie o tym poinformować.

      Pozdrawiam,

      Wicca

 3. ~Tosia

  Zdecydowanie poruszyłaś trudny temat i przedstawiłaś go w sposób bardzo… przestępny. Te wykresy pamiętam ze szkoły, ale teraz mówią mi one odrobinę więcej.

  Dołączam Twojego bloga do swoich linków – z tego co widzę w archiwum masz wiele ciekawych tematów, które powinnam przestudiować. Zwłaszcza, że chce napisać książkę 🙂

  Pozdrawiam ciepło,
  Tosia
  http://werewolf-fullmoon.blog.pl

  1. Post
   Author
   Paulina

   Hehe nie wiem czy literówka jest celowa, ale „przestępny” moim zdaniem to świetne słowo w tym kontekście – coś jak połączenie przystępnego, podstępnego i…. przestępczego? 🙂 Dziękuję Ci Tosiu za komentarz i za dodanie bloga do linków. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo weny w Twoim pisarskim projekcie.

 4. ~zante

  Bardzo dziękuje za ten wpis. Potrzebowałam szybkiej powtórki „z przecinka”, a czego bym nie otworzyła, to sama nudna teoria, a w tekście więcej wyjątków niż reguł. Więc dzięki bardzo.

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *