Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, czyli jak dobór narratora wpłynie na Twoją powieść?

Witam,

Dziś spróbuję napisać co nieco o narracji i wyborze narratora w powieści. Tak naprawdę zauważyłam że jest to troszkę temat rzeka, dlatego postaram się potraktować  sprawę jak najbardziej utylitarnie. To znaczy: nie szukając w niej niczego ponadto, co  początkującemu pisarzowi (moim zdaniem) może się przydać 😉

Oczywiście intuicyjnie wiemy, czym jest narracja. Tym niemniej pozwolę sobie podeprzeć się definicją ze słownika języka polskiego: „sposób wypowiedzi w utworze epickim, mający na celu przedstawienie zdarzeń w określonym porządku czasowym„.

Ten sam słownik wskazuje nam że : „przedstawiać” = «o jakimś utworze, dziele sztuki: pokazywać coś lub kogoś».

Tak więc narracja to pewien sposób, w jaki pokazujemy czy też przedstawiamy zdarzenia ukazane w naszym tekście.

W jaki sposób można coś pokazać? Sam czasownik „pokazać”, odwołuje się do zmysłu wzroku, do patrzenia, do obserwacji. Stąd już prosty wniosek że kluczowym czynnikiem będzie punkt widzenia, z którego pokazujemy dany obiekt/scenę/postać/zjawisko. Od Einsteina wiemy, że prawie wszystko jest względne, i że to od wyboru układu odniesienia bezpośrednio zależy, co dostrzeże obserwator oraz jakie wnioski wyciągnie 😉

Obserwatorem w tym porównaniu jest czytelnik, a układem odniesienia – narrator. To narrator zapewnia nam punkt widzenia dla danej sytuacji w powieści. Tak jak soczewka, ogniskuje on wiedzę o powieściowej rzeczywistości. Jak wskazuje niezastąpiona Wikipedia, narrator jest ośrodkiem sytuacji narracyjnej, w obrębie której sytuuje się wobec świata przedstawionego i wobec adresata narracji.

Wybór narratora jest więc kwestią, która będzie miała bezpośrednie przełożenie na informacje, jakie będziemy mogli przekazać w naszym tekście, a także na ich obiór przez czytelnika.

Jakie pytania warto sobie postawić, planując wybór narratora dla danej sceny?

– Jaka jest relacja między narratorem a światem przedstawionym, czyli naszą powieściową rzeczywistością? Czy narrator należy do tej rzeczywistości (= jest jednym z bohaterów) czy też stanowi on bezosobowy głos przedstawiający opowieść?

Odpowiedź na powyższe pytanie pomoże nam ustalić dwie kolejne kwestie:

– Jaką wiedzą dysponuje narrator? Czy jako „byt” bezosobowy ma nieograniczoną wiedzę o powieściowym świecie, czy też wie tylko tyle, co dana postać, w którą aktualnie się wcielił? To ważne, ponieważ za pośrednictwem narratora „dawkujemy” informacje jakie na danym etapie powieści powinien posiadać czytelnik. Inaczej powinno to wyglądać w kryminale z tajemniczą, trzymającą w niepewności intrygą, a inaczej w powieści historycznej kiedy np. chcemy wiernie odmalować jakieś wydarzenia danej epoki.

Czy narrator zwraca się bezpośrednio do odbiorców opowieści, wydaje subiektywne, osobiste sądy, czy też jest neutralnym i anonimowym obserwatorem tego, co się dzieje? Uwagi, opinie czy dygresje wygłaszane przez narratora tworzą dystans między nim a opowieścią. Napięcie nieco opada. Podświadomie zakładamy, że nasz „narrator” miał czas, żeby przemyśleć to, co „mówi”, gdyż wygłaszanie opinii na temat różnych zdarzeń zakłada możliwość spojrzenia na nie z niejakiej perspektywy. Z tego powodu również czytelnik odczuwa, że nie jest stuprocentowo „zanurzony” w rzeczywistość historii, że obserwuje ją niejako z zewnątrz. Ten typ „osobistej” narracji z personalnym, pierwszoosobowym narratorem sprawdza się np. w powieściach historycznych albo w pamiętnikach, gdzie narrator relacjonuje nam przeszłe wydarzenia, które dotyczyły jego losów. Ten rodzaj narracji jest widoczny np. w powieści Roberta Graves’a „Ja, Klaudiusz”.

I wreszcie – zasadniczo narrator może być pierwszoosobowy albo trzecioosobowy. Gdzie i jak sprawdza się każdy z nich najlepiej?

Narrator pierwszoosobowy – to jeden z protagonistów, który mówi o sobie w pierwszej osobie : JA. Narrator zlewa się więc z bohaterem : wie, odczuwa i przeżywa to, co on. Jego wiedza jest ograniczona, ale za to „unaoczniona”. Narrator jest bezpośrednim świadkiem tego, co się dzieje. Dzięki temu dodaje opowieści realizmu, skraca dystans między czytelnikiem a opowiadaną historią.

Gdzie znakomicie sprawdza się ten rodzaj narratora?

 • W powieściach kryminalnych (np. seria o Sherlocku Holmesie, w której narratorem jest doktor Watson) – ograniczenie wiedzy narratora sprzyja utrzymaniu tajemnicy, trzyma w napięciu, umożliwia ukazanie postępów śledztwa… i jeszcze bardziej uwidacznia geniusz Sherlocka. Jednocześnie czytamy coś jak relację naocznego świadka – mamy wrażenie, że historia wydarzyła się naprawdę.
 • W powieściach historycznych – pierwszoosobowy narrator dodaje autentyczności powieści historycznej. Skrócenie dystansu pozwala mocniej zanurzyć się w odmiennej od naszej rzeczywistości (np. „Egipcjanin Sinuhe” – jedna z moich ulubionych książek :-)).
 • W opowieściach grozy ( np. opowiadania H. P. Lovecrafta ) – kolejny raz mamy wrażenie, że wydarzenia miały miejsce naprawdę, gdyż mamy przed oczyma relację „kogoś”, kto je przeżył. Strach wydaje się głębszy, nadprzyrodzone istoty – bardziej namacalne, możliwość szaleństwa czy wypaczenia umysłowego naszego bohatera – jeszcze bardziej niepokojąca ( jako że to właśnie przez pryzmat jego pokręconego „umysłu” oglądamy całą opowieść…).
 • We wspomnieniach, pamiętnikach oraz powieściach epistolarnych ( = składających się z listów. W ten sposób zostały napisane dwie wielkie opowieści grozy : „Dracula” Brama Stokera oraz „Frankenstein” Mary Shelley – opowieści składające się z listów oraz zapisków w dziennikach postaci).

Narrator trzecioosobowy – to „głos”, który opowiada historię w trzeciej osobie, używając słówek ON/ONA. Tak opowiedziana historia poniekąd jest jak film. Wiedza narratora i informacje, które przekazuje czytelnikowi, zależą tylko od autora – nie ogranicza ich właściwie nic. Za pośrednictwem tego rodzaju narratora czytelnik może mieć dostęp do umysłów i serc postaci – może poznać ich skryte pragnienia, zajrzeć do ich myśli. Odczytać je – dosłownie i w przenośni. Zależnie od intencji autora, narrator może mniej lub bardziej „zbliżać się” lub „oddalać” od jakiejś postaci – ukazywać wydarzenia przez jej pryzmat, albo też pokazać postać przez pryzmat wydarzeń…

Gdzie i kiedy raczej sprawdzi się ten typ narratora?

 • W scenach grupowych, opisach bitew, opisach wojen – czyli wszędzie tam, gdzie skala wydarzeń jest dużą, a my chcemy ukazać je z „epickim” rozmachem. Do tego może przydać się bezosobowy, wszechwiedzący narrator, który niejako może być naraz w wielu miejscach. Zawężony punkt widzenia pojedynczego bohatera zanadto by nas ograniczał. Wszechwiedzący narrator trzecioosobowy pozwala ukazać ogrom katastrof, historię grup ludzi itp.
 • Kiedy chcemy ukazać wydarzenia w dużej skali czasu.
 • W fantasy – kiedy tworzymy nasz fantastyczny świat i chcemy przekazać znacząca wiedzę na jego temat, np. w zakresie mitologii, początków Ziemi itp. Ten rodzaj narratora został wykorzystany przez Tolkiena w „Slmarillionie”.
 • Kiedy zależy nam na dobrym, dokładnym odmalowaniu psychologii naszych postaci – wydaje mi się, że narrator trzecioosobowy i w dodatku wszechwiedzący oferuje pisarzowi w tym zakresie największą paletę możliwości. Nie znaczy to, że np. narrator pierwszoosobowy nie może nam wiarygodnie ukazać jakichś portretów psychologicznych. Problem w tym, ze raczej nie opowie nam w ten sposób sam o sobie, chyba ze jest niesłychanie narcystyczny :D… No i nie ma dostępu do myśli innych postaci.
 • W historiach które swoich charakterem mają zbliżać się do baśni, legend, mitów czy przypowieści – odwrotnie niż narrator pierwszoosobowy, typ trzecioosobowy „oddala”, „odrealnia”, „ubaśniawia” opowieść.

A co w tym wszystkim moim zdaniem jest najważniejsze? Niezależnie od tego, gdzie i jak umiejscowimy naszego narratora, czytelnik najprawdopodobniej zobaczy i poczuje tylko to, co zobaczył i poczuł – tworząc – pisarz. Autorowi nie powinno zabraknąć zaangażowania. Pisząc trzeba „wczuć się” w daną postać, w świat powieści, w naszą historię… Sądzę, że tylko tak punkt widzenia, z którego ją przedstawimy, będzie naprawdę wiarygodny.

Comments

 1. ~Okultysta

  Niewiarygodnie pięknie i…przestrzennie (?), nie wiem jak to nazwać, w każdym bądź razie Twój opis wyboru narracji jest jak małe arcydzieło. ^ ^ Gratuluje wielkiego talentu i przyznam, że dopadła mnie zazdrość. *dopada go zazdrość*. XD Jestem ciekaw o czym Ty tu jeszcze piszesz… Niestety nie mam teraz czasu na to, wpadłem tu przypadkiem szukając zadania na necie. xD Jeszcze pewnie zajrzę tu by w końcu nauczyć się pisać na jakimś tam poziomie. C: Pozdrowienia~

  1. Post
   Author
   Paulina

   Dziękuję Okultysto! 😉 Strasznie miło było mi przeczytać Twój komentarz, bardzo mnie podbudował. 😉 Blog ma być zapisem moich poszukiwań, zebranych informacji oraz osobistych przemyśleń dotyczących ( głównie ) tworzenia powieści. Marzę o wydaniu własnej książki, a świadomość że cokolwiek, co piszę, do kogoś przemawia i się podoba to duża satysfakcja. Dlatego jeszcze raz dzięki, że przypadkiem tu zabłądziłeś. Pozdrawiam serdecznie!

   1. ~Okultysta

    Nie ma za co. C: Cieszy mnie to niezmiernie. ^^ Skoro tak to chętnie wgłębię się w zapisane tutaj informacji choćby po to, by czegoś się nauczyć. xD Wielu internetowych pisarzy o tym marzy, choć nie wszyscy z nich powinni. Często także Ci, co powinni, nie wierzą w siebie i kończy się tylko na marzeniach, dlatego mam nadzieję, że Tobie się powiedzie. C: A jakiego gatunku będzie powieść, którą piszesz? Z podziękowaniem to do wujka Google, który mnie tu skierował. xD A ja przepraszam za liczne emotikony, ale to taki nałóg – wciskanie ich gdzie popadnie. XD

 2. ~blawoy

  „W powieściach historycznych – pierwszoosobowy narrator dodaje autentyczności powieści historycznej. Skrócenie dystansu pozwala mocniej zanurzyć się w odmiennej od naszej rzeczywistości”

  „narrator trzeciosobowy (…) W fantasy – kiedy tworzymy nasz fantastyczny świat i chcemy przekazać znacząca wiedzę na jego temat, np. w zakresie mitologii, początków Ziemi itp. ”

  Jako ktoś, komu się zachciało fantastyki historycznej poczułabym się w tym momencie nieźle skołowana xD …gdyby nie to, że już zdążyłam się poczuć jak ryba w wodzie w narracji trzecioosobowej obficie podlanej sosem mowy pozornie zależnej. Tej ostatniej stosuję tyle, że zaczynam się bać, czy to nie jest jakiś wielki błąd dyskwalifikujący mnie jako przyszłą Wielką Ałtorkę D;

  Btw Twój blog staje mi się powoli tak bliski, że już niedługo zacznę skreślać dni w kalendarzu do daty ukazania się Twojej powieści 😉 Ciekawość mnie zżera, o czym to będzie, poza tym, że fantasy 😀

  1. Post
   Author
   Paulina

   Blawoy, fantastyka historyczna brzmi szalenie ciekawie! A także ambitnie, na pewno wymaga sporo informacji o danym okresie w historii :). Teraz wiem, skąd pomysł na wpis o researchu (tak, ciągle pamiętam, tylko jakoś czasowo się nie mogę zmobilizować;) Chociaż pewnie w zakresie researchu jesteś większym ekspertem ode mnie :)). To może być perełka, wydaje mi się, że najciekawsze teksty powstają właśnie na styku faktów i fikcji, zawsze mocno działa to na wyobraźnię. Zdradzisz, w jakiej epoce „dzieje się” Twoja powieść?

   No tak, te moje przemyślenia na temat narracji na pewno są do jakiegoś tam stopnia uproszczone, zresztą na coś trzeba się zdecydować, każdy rodzaj narracji ma zarówno swoje plusy jak i ograniczenia. Co do narracji trzecioosobowej z mową pozornie zależną, czyli jednak „z punktu widzenia postaci” – ja również tak piszę! 🙂 W kilku scenach zdecydowałam się na narratora trzecioosobowego o nieograniczonej wiedzy, ale zasadniczo dominuje właśnie wariant z mową pozornie zależną, w której podobnie jak Ty czuję się najlepiej. Chociaż wyznam też że mam pomysł na historię, która „chodzi za mną” już od roku, i chciałabym napisać ją z punktu widzenia pierwszoosobowego narratora. Nigdy nie stosowałam takiej narracji jako podstawowej i wydaje mi się, że może być to ciekawa próba dla mnie.

   Co do mojej powieści, przeżywam właśnie ten „gorszy okres”, kiedy wydaje mi się beznadziejna… No tak do końca to może i nie jest, ale wymaga ciągle sporo poprawek (co bardzo mnie przytłacza i zniechęca, choćby ze względu na obszerność materiału – wyszło mi tego prawie 600 ston…), a poza tym to, co stworzyłam, nie oddaje oczywiście stuprocentowo tego, co sobie zamierzyłam. Niestety ostatnio mam bardzo mało czasu, od września zaczęłam studia podyplomowe i właściwie zawsze po pracy czeka na mnie nauka i tłumaczenia do zrobienia, więc powieść musi tymczasowo zejść na drugi plan. Może to i dobrze, bo powinnam od niej odpocząć, żeby spojrzeć na nią świeżym okiem. Z drugiej strony mimo wszystko myślami nie mogę się od niej oderwać, zbyt mocno to we mnie tkwi :).

   A o czym jest? Kurcze naprawdę ciężko mi o tym pisać, może dlatego, że jest kilka głównych postaci, każda ma troszkę własną motywację… Podobno powinno się móc streścić powieść w jednym zdaniu, ale ja jakoś tego nie potrafię. Więc chwilami się zastanawiam, czy to wszystko co napisałam naprawdę trzyma się kupy, czy tylko mnie się tak wydaje 😀
   Młody, ciężko chory chłopak wraca po latach w rodzinne strony, które opuścił jako dziecko. Postanawia udać się do jednego z zamków tamtejszego religijnego bractwa, żeby odczytać runę, którą ma wypaloną na dłoni, a o której pochodzeniu nic nie wie, oraz żeby wyjaśnić zagadkową śmierć ojca przed laty. Towarzyszy mu najęty przewodnik, który ma w wyprawie własny cel. Sprawy się komplikują gdyż okazuje się, że nad każdym z tych dwóch mężczyzn ciąży klątwa, a najemnik porywa z domu wioskową znachorkę.

   Ogólnie rzecz biorąc, jest to fantasy w dość klasycznej formie, czyli w świecie quasi-średniowiecznym, z motywem wędrówki, przesądów, z niewielką ilością magii oraz ze spolaryzowaną, do pewnego stopnia, rzeczywistością. Jest też sporo motywów baśniowych, a także wątek religijny (jeśli można tak to nazwać, w mojej powieściowej rzeczywistości dawni ludzie czcili smoki).

   Niestety bardzo dużo niedoskonałości widzę w tej mojej powieści 😉 Może kiedyś napiszę drugą część, albo za parę lat napiszę to po prostu od nowa 🙂 Pozdrawiam!

 3. ~blawoy

  „fantastyka historyczna brzmi szalenie ciekawie! A także ambitnie”

  Ambicja to było ostatnie, co mną kierowało 😀 😀 😀 Zafascynowana „Rokiem 1984” koniecznie chciałam, żeby wymyślane przeze mnie przygody głównego bohatera rozgrywały się na tle jakichś totalitaryzmów – „bo tak będzie ciekawiej!”, a że nie czułam się na siłach wymyślać własną antyutopię, postanowiłam sięgnąć po „gotowca”… Gdybym te parę lat temu wiedziała, że nie jest to żadne pójście na łatwiznę, jak mi się wtedy wydawało, być może stanęłoby jednak na nudnej, ale znajomej współczesności ;P

  „na pewno wymaga sporo informacji o danym okresie w historii”

  Żeby było śmieszniej, na samym początku wydawało mi się, że jakieś tam informacje o tym okresie posiadam i to nawet całkiem sporo. Ale jak przyszło do wymyślania fabuły, okazało się, że tak naprawdę nie wiem nic ;P

  „Chociaż pewnie w zakresie researchu jesteś większym ekspertem ode mnie”

  A daj Pani spokój, to było w dużym stopniu błądzenie po omacku ;D Ale choć od tamtego czasu przybyło mi mnóstwo książek historycznych na półce i mnóstwo dokumentów z YouTube’a na dysku, i tak wciąż obgryzam paznokcie ze strachu, że ktoś mi kiedyś wyciągnie, że np. w roku takim a takim na takiej a takiej ulicy nie mógł stać taki a taki budynek, bo wybudowano go później ;P

  „Zdradzisz, w jakiej epoce „dzieje się” Twoja powieść?”

  I połowa XX wieku, od I wojny światowej do drugiej

  „myślami nie mogę się od niej oderwać, zbyt mocno to we mnie tkwi”

  ;O To jest o tyle dziwne i niepokojące, że po napisaniu książki wyobraźnia powinna dać Ci już spokój (wiem z własnego doświadczenia), a poprawki to taka kosmetyczna wisienka na torcie. W takim wypadku może rzeczywiście grozi Ci, że

  „Może (…) za parę lat napiszę to po prostu od nowa”

  …a czegoś takiego nie życzyłabym najgorszemu wrogowi. Jeszcze raz się z tym wszystkim pierdaczyć? Zgroza! ;O

  „Podobno powinno się móc streścić powieść w jednym zdaniu, ale ja jakoś tego nie potrafię.”

  Hehe, ja potrafię, ale lepiej nie będę tego tu robić, bo jeszcze ktoś skojarzy głupoty, które wypisuję Ci tu z głupotami, które wypisuję tam, a po co 😀

  Ta fabuła brzmi masakrycznie ciekawie, ja już chcę się dowiedzieć, o co chodzi z tą runą 😀 i ze śmiercią ojca też. Mam tylko nadzieję, że nie będzie elfów, bo na elfy w powieściach fantasy mam uczulenie ;P ;D

  1. Post
   Author
   Paulina

   Hehe, potwierdzam, nie ma elfów 😛 Za to są gadające wilki 🙂

   „Gdybym te parę lat temu wiedziała, że nie jest to żadne pójście na łatwiznę, jak mi się wtedy wydawało, być może stanęłoby jednak na nudnej, ale znajomej współczesności ;P”

   Hehe, może to zabrzmi dziwnie, ale z fantastyką mam podobnie. Chociaż jednak nie zamieniłabym jej na tę nudną, bo znajomą, „podręczną” współczesność, ale jednak kreowanie rzeczywistości odmiennej od tego, co cię aktualnie otacza, wymaga naprawdę sporych nakładów energii. Niby jest się na czym oprzeć ( ja uzbierałam sporo książek o Średniowieczu ), niby zna się konwencje, ale jak się człowiek zaczyna głębiej wgryzać w trybiki tego innego świata, to sobie uświadamia, na co porwał:-) Osobiście powieści historyczne należą do moich ulubionych. Uważam, że mają coś wspólnego z fantastyką – w obu przypadkach powieść dzieje się w świecie, który na tę chwilę nie istnieje :-).

   „I połowa XX wieku, od I wojny światowej do drugiej”.

   Przyznam że nie wiem zbyt wiele o tym okresie, o tym, jak się wtedy żyło… Chyba od zawsze byłam fanką Starożytności i Średniowiecza. Tym bardziej jednak chętnie przeczytam Twoją powieść, jak się ukaże 😉 Tą antyutopią i żyłką do totalitaryzmu mnie zaintrygowałaś…

   Hmm, z tym pisaniem od nowa to oczywiście przesada, to tylko mój perfekcjonistyczny charakter daje o sobie znać w chwilach zwątpienia 🙂 A z tymi poprawkami i wisienką na torcie to powiem Ci, że w moim przypadku to tak nie działa, chociaż jeszcze niedawno myślałam podobnie. W czasie pisania powieści ( a trwało to, z kilkumiesięcznymi przerwami, prawie 3 lata) wyobrażałam sobie, że jak wreszcie skończę, to będzie dla mnie taka moja własna wielka chwila; satysfakcja, spełnienie itp. Tymczasem nie było żadnych fanfar. Zmieniło się tylko to, że fabuła jest teraz zamknięta. Zrozumiałam, że osobiście najfajniejsze w pisaniu jest… samo pisanie! Przeżywanie tej historii, tworzenie jej, element zaskoczenia, kiedy wyobraźnia pracuje, ten stan, kiedy jakby żyjesz w innym świecie. I chciałabym wrócić do tych chwil. Teraz mam przed sobą bardzo długi tekst, który, kiedy opadł czar tworzenia, irytuje mnie drobnymi błędami i różnymi niedociągnięciami, jakie zauważam wyraźnie dopiero teraz. Jak poradziła mi moja kumpela, która bardzo wierzy w tę powieść, czas chyba odłożyć ją na parę miesięcy w kąt, żeby ze świeżą głową przysiąść do poprawek 😛
   Pozdrawiam serdecznie!

 4. ~blawoy

  „Niby jest się na czym oprzeć ( ja uzbierałam sporo książek o Średniowieczu )”

  Mi książki o „moim” okresie zajmują w domu chyba z 6 półek. Zanim zachciało mi się wypisywać powieści, zajmowały 3 ;P

  „niby zna się konwencje, ale jak się człowiek zaczyna głębiej wgryzać w trybiki tego innego świata, to sobie uświadamia, na co porwał:-) ”

  Ooo, tak. A o ilu pierdołach trzeba pamiętać! ;O
  Rozdział pierwszy. Kończy się I wojna światowa. Ważna postać drugoplanowa („mentor” ;D) przyjeżdża ze wsi do dużego miasta i idzie do hotelu, żeby wynająć tam pokój. Podchodzi do recepcji, bierze do ręki długopis… [Chwila namysłu] Nie. Zaraz. Wtedy chyba jeszcze nie było długopisów. ;O
  …itd ;P

  „Tym bardziej jednak chętnie przeczytam Twoją powieść, jak się ukaże”
  JEŚLI się ukaże 😉

  „ten stan, kiedy jakby żyjesz w innym świecie.”
  Ale jak to boli, jak rzeczywistość dobija się drzwiami i oknami ;O

  ” Teraz mam przed sobą bardzo długi tekst, który, kiedy opadł czar tworzenia, irytuje mnie drobnymi błędami i różnymi niedociągnięciami”
  Dlatego ja sobie każdy rozdział zapisuję w oddzielnym pliku ;D Wygląda o wiele mniej przerażająco, gdy zaznaczam sobie w nazwach, że taki a taki rozdział jest już po poprawkach i można go „odfajkować”, a do poprawek zostały tylko ten, ten i ten… (nie, żebym aktualnie miała jakiś „odfajkowany” ;P)

  ” Jak poradziła mi moja kumpela, która bardzo wierzy w tę powieść, czas chyba odłożyć ją na parę miesięcy w kąt, żeby ze świeżą głową przysiąść do poprawek”
  IMHO bardzo dobra rada, właściwie jedyna dobra, jaką można w takiej sytuacji dać. A na opisany niżej problem:

  „chciałabym wrócić do tych chwil.”
  …żeby nie czuć się osieroconym, też jest chyba tylko jedno rozwiązanie. Zabrać się do wymyślania nowej książki 😉

  Pozdrawiam! 😀

  BTW Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że nie ma tych elfów ;D Gadające wilki mogą być jak dla mnie! Nie przychodzi mi do głowy tak z marszu żadna inna książka, w której by występowały, podczas gdy elfami już… ekhem… wymiotuję ;P

 5. ~M.K.

  Mam pytanie, odnośnie wyboru narratora. Czy można używać narratora przedstawiającego sceny w trzeciej osobie w przypadku, jeżeli na koniec ma się okazać, że to co było do tej pory pokazane (lub jakiś fragment z tej historii) jest opowieścią jednego z bohaterów? Czy wtedy musi być to narrator pierwszoosobowy, żeby nie było błędu? jednak jest to historia z perspektywy jednego z bohaterów, więc powinno to być „ja”.
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Marcin

  1. Post
   Author
   Paulina

   Witam:)
   O ile dobrze rozumiem Twoje pytanie, to moim zdaniem nie ma żadnego problemu żeby przedstawić jakąś historię w trzeciej osobie po to, żeby później odkryć przed czytelnikiem, że opowiadający ją bohater brał w niej udział. Rozumiem, że chodzi Ci o uzyskanie efektu niespodzianki 🙂 Wszystko jest kwestią wykonania, nie widzę żadnego „błędu”. Pozdrawiam serdecznie, Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *