Kontrast i biegunowość w powieści. Postaci, które tchną życie w powieść.

Dziś spróbuję napisać co nieco o roli kontrastu w tworzeniu rzeczywistości powieści.

Jak zapewne już się domyślasz, zakładam że kontrast jest istotnym narzędziem w pisaniu. Przydaje się nie tylko w tworzeniu postaci, ale również w kreśleniu całej rzeczywistości powieści. Dlaczego tak jest? Ponieważ zestawienie przeciwieństw to jedno z najbardziej podstawowych sposobów orientowania się w świecie (przynajmniej w kulturze Zachodu), bliskie każdemu człowiekowi. Jest to również metoda najprostsza. Żeby zorientować się w przestrzeni wyróżniamy takie kontrastujące ze sobą pojęcia jak „góra” i „dół”, „prawo” i „lewo”. Odróżniamy dzień od nocy, światło od ciemności, dobro od zła… W ten sposób porządkujemy rzeczywistość, wyznaczamy granice między różnymi pojęciami. Chociaż czasem tego rodzaju rozróżnienia są całkowicie umowne i bywają krzywdzące (jak porządkowanie ludzi według kast w Indiach, oparte wyłącznie na przesłankach pochodzenia danej osoby), pomagają nam one „odnaleźć się” na tym świecie, w życiu społecznym, w przestrzeni, w naszych sumieniach…

Analogicznie, zasada kontrastu dobrze sprawdza się w powieści, która sama w sobie jest rodzajem wirtualnej rzeczywistości. Żeby móc przeżyć opowieść, czytelnik musi się w niej odnaleźć. Kontrast pomaga mu zrozumieć, co się dzieje : rozróżnić między sobą bohaterów, rozpoznać przyjaciół i wrogów… Aby zilustrować wykorzystanie zasady kontrastu wystarczy przytoczyć chociażby „Grę o tron” G.  Martin’a (surowa, honorowa, zimna „Północ” i zdemoralizowane, ciepłe, pełne spisków „Południe”), „Władcę Pierścieni” (przeciwwagą dla pięknych, nieśmiertelnych i szlachetnych Elfów są brzydcy, zdegenerowani i krwiożerczy Orkowie) czy nawet „Krzyżaków” H. Sienkiewicza.

Według mnie kontrast nie musi być w powieści zastosowany na szeroką skalę (co więcej należy uważać, żeby z nim nie przesadzić – wówczas spowoduje u odbiorcy wrażenie nadmiernego uproszczenia i sztuczności w przedstawionych przez nas sytuacjach). Natomiast zestawianie przeciwieństw znakomicie sprawdza się przy tworzeniu postaci.

Dlaczego? Z kilku powodów:

Kontrast pozwala odróżnić od siebie bohaterów – łatwiej odróżnić nam brunetkę od blondynki niż dwie blondynki stojące obok siebie. 😀 Dwight V. Swain w swojej książce „Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” łączy to z „przydzielaniem etykietek”. Chodzi o to, żeby nasze postaci posiadały jakąś konkretną cechę (kolor włosów, oczu, sposób mówienia) która je charakteryzuje i wyróżnia spośród innych bohaterów. Dwóch bohaterów nie powinno mieć takich samych etykietek, inaczej czytelnik będzie ich mylił. „Czarnowłosa dziewczyna”. „młody chłopak” ( zakładamy, że postaci w jego otoczeniu są od niego starsze ), „piegowata okularnica” – oto kilka przykładowych etykietek. Kiedy ich używamy, czytelnik powinien wiedzieć, o kogo nam dokładnie chodzi.

Christopher Vogler w książce „Podroż Autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy” proponuje przykładowe zestawy przeciwstawnych cech, w które można zaopatrzyć parę (pary) bohaterów:

 • Otwarty – Zamknięty
 • Podejrzliwy – Ufny
 • Optymistyczny – Pesymistyczny
 • Zorganizowany – Spontaniczny
 • Pasywny – Aktywny
 • Stonowany – Dramatyzujący
 • Gadatliwy – Małomówny
 • Żyjący przeszłością – Patrzący w przyszłość
 • Konserwatywny – Liberalny
 • Podstępny – Zasadniczy
 • Niezgrabny – Pełen gracji
 • Szczęściarz – Pechowiec
 • Rozważny – Kierujący się intuicją
 • Opanowany – Impulsywny
 • Święty – Bluźnierczy
 • Materialista – Uduchowiony
 • Naturalny – Wychowany
 • Uprzejmy – Nieuprzejmy
 • Introwertyk – Ekstrawertyk

Kontrast generuje konflikt. Bohaterowie wyznający przeciwstawne zasady, mający różniącą się motywację, będą naturalnie dążyli do konfrontacji, a to umożliwia fabularny ruch w powieści. Konflikt jest tym, co szczególnie przykuwa uwagę czytelnika. W sytuacjach konfliktowych najsilniej uwidacznia się nasza prawdziwa osobowość. To dlatego są one szansą dla pisarza na pogłębienie bohaterów, na ukazanie czytelnikowi ich prawdziwych przekonań i całej palety emocji.  Bohaterowie o przeciwnych poglądach będą stanowili dla siebie nawzajem osobowościowe tło, na którym ich główne cechy uwidocznią się jeszcze bardziej. Z punktu widzenia czytelnika staną się przez to „ostrzejsi” i bardziej autonomiczni.

Kontrast tworzy suspens. Zaczynamy stawiać sobie pytania : Który punkt widzenia zwycięży? Kto przetrwa? Kto ma rację? Kto wygra, a kto przegra z kretesem?

Kontrast pozwala pokazać rozwój postaci oraz psychologiczną głębię. W jaki sposób?

Cóż, bohaterowie pozostający w „spolaryzowanej”, „konfliktowej” relacji przebywając razem uczą się czegoś od siebie. Być może pod wpływem swojego przeciwieństwa introwertyk staje się bardziej otwarty, a ktoś, kto kierował się zawsze rozsądkiem w końcu zdobywa się na spontaniczność? Taka nauka, czerpanie z innej postaci jest rozwojem, przemianą bohatera. Jak mówią „Kto z kim przystaje, takim się staje”. C. Vogler nazywa to biegunowością:

Dwoje kochanków, przyjaciół albo sprzymierzeńców może się przyciągać z racji tego, ze się wzajemnie uzupełniają. Choć najpierw zderzają się ze sobą, z czasem odkrywają, ze jedno posiada dokładnie to, czego potrzebuje drugie. Nieświadomie ludzie szukają takich partnerów, których mocne i słabe strony zrównoważą ich własne słabości i siłę„.

Również wrogowie mogą zmieniać się pod wpływem ciągłych walk. Jak ktoś powiedział, stary generał może mieć więcej wspólnego ze swoim wrogiem niż z własnymi wnuczętami.

W skrajnym przypadku kontrastujących ze sobą bohaterów dotyka przemiana, którą C. Vogler nazywa „odwróceniem biegunowości”. Pod wpływem długotrwałego przebywania w konfliktowej, silnie spolaryzowanej relacji, na osi przeciwieństw następuje gwałtowne przemieszczenie. Ofiara staje się katem, stróż prawa – zdemoralizowanym przestępcą, biedny Kopciuszek okazuje się księżniczką z balu, „spolaryzowani”, drący koty kochankowie łączą się albo się rozstają. Jest to przejście od pecha do szczęścia, od powodzenia do upadku lub na odwrót. Tak czy inaczej, następuje gwałtowny zwrot w położeniu protagonisty : pojawia się kolejny, nowy, jeszcze silniejszy kontrast sytuacji, emocji i doznań – i wiemy już, że będzie ciekawie… 😉


Comments

 1. ~KT

  Ogólna zasada tzw…

  Batmana i Joker…

  Jeśli ktoś ma popadać w konflikt z kimś w powieści, to dobrze jak strony konliktu bardzo różnią się od siebie…

  Ja w jednym moim tekście tez pokusiłem się na podobny mechanizm – nie ukrywam, że pod wpływem tego artykuły – i stworzyłem dwóch bohaterów, którzy według wszelkich prawa rządzących powinni z sobą walczyć..

  [dosłownie o wszystko bo konflikt jest na tle religii, motywacji, podejścia, charakterów, sposobu rozwiązywania problemów, rozumienia sprawiedliwości, opisywania otaczającego ich świata, a także pewnie z czasem i kobiety… duże jeszcze by było….]

  Ogólnie to bardzo fajny artykuł… i opisany w takich sposób,
  aby pomóc twórcy uniknąć pułapki jaką jest przerysowanie bohaterów jak w komiksie….

  1. Post
   Author
   Paulina

   Dokładnie, różniący się od siebie bohaterowie będą w naturalny sposób dążyli do konfliktu, czyli czegoś, co interesuje i piszącego, i czytelnika. Batman i Joker – dokładnie, to bohaterowie zarysowani w oparciu o grę przeciwieństw 🙂
   Cieszę się, że artykuł się spodobał, a nawet zainspirował Cię do stworzenia Twojej pary bohaterów.
   To niesamowita frajda wiedzieć, że to, co tu czasem umieszczam, komuś się przydaje.
   Pozdrawiam,

   Paulina

 2. ~KT

  // Paulino

  Nie ukrywam, że zagladam na blog od jakiegoś czasu i część zamieszczonych tutaj artykułów miała na mnie dobry wpływ….

  Nie ukrywam, że szukam kontaktu, z racji na podobne pasje i podobny ptk widzenia…
  Zalogowałem się tu nawet, ale nie dostałem nawet info na maila,
  że ktoś odp. na mojego posta,….. buuuuu……

  Jutro zajrzę tutaj… dokładnie w to miejsce… napisze jeszcze coś mądrego…

  Ale…

  Nie ukrywam też, że licze na to, że znajdę jakaś podpowiedzi / wskazówki / wytyczne jak mam szukać kontaktu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *