Czy łatwo jest pisać fantasy? Podstawy tworzenia fantastycznej rzeczywistości. Cz. 1: Spójność i ograniczenia

Wydzieliłam na blogu kategorię „Źródła fantastyki” z myślą o pisaniu w tym miejscu o różnych mitologiach, wierzeniach i legendach, ale także o Średniowieczu, do którego szczególnie wyraźnie odwołuje się klasyczne fantasy. Od razu zaznaczę, że używam tego ostatniego terminu w ogólnym, dość szerokim znaczeniu gatunku literackiego odwołującego się do elementów nadprzyrodzonych, czy też fantastycznych, których brak w empirycznej rzeczywistości. A skąd pomysł na pisanie o źródłach fantastyki?

Ponieważ wydaje mi się to zarówno ciekawe, jak i przydatne, zarówno dla mnie samej, aspirującej twórczyni fantasy, jak i dla innych osób, które chciałyby napisać powieść tego rodzaju. Chciałabym przy okazji zmierzyć się w tym miejscu z poglądem, z którym osobiście się nie zgadzam, że do napisania dobrego fantasy wystarczy tylko bujna wyobraźnia. A więc : Czy łatwo jest pisać fantasy?

Zauważyłam, że sporo osób postrzega fantastykę jako taką trochę łatwiejszą i jakby gorszą wersję tej „wyższej”, „rzeczywistej’, „poważnej” literatury. Wydaje im się, że pisząc o czymś, co odbiega od naszej rzeczywistości, pisarz może po prostu pofolgować swojej fantazji. Wszelkie „techniczne” problemy fabuły albo dylematy bohaterów można według tych osób jakoś zaklajstrować magią, tu dorzucić jakiś artefakt, tam sprowadzić na pomoc Elfa albo dwa, pogrozić przeciwnikowi Światowidem czy Zeusem i książka gotowa. 🙂

Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Owszem, pisanie fantastyki pozwala twórcy wykreować niemal wszystko. I tu czai się niebezpieczeństwo, szczególnie dla początkującego pisarza. Pokusa, żeby pisać o tym, co akurat przyjdzie Ci do głowy. Rozwiązywać problemy bohaterów magią. Stosować rozwiązania deus ex machina, elementy pojawiające się znienacka jak dżinn z butelki po piwie i kompletnie zbijające czytelnika z tropu.

Tymczasem bohaterowie fantasy, tak jak zwyczajni ludzie, muszą mieć swoje mocne i słabe strony. Tylko tak czytelnik może się z nimi identyfikować, zamartwiać się o ich losy. Tak jak my wszyscy, fantastyczne postaci muszą ponosić konsekwencje swoich wyborów, a swe osobiste zwycięstwa okupywać poświęceniem. W powieści, jak w życiu, musi istnieć dobro i zło, cierpienie i radość, kara i nagroda, miłość i ból, magia i bezradność…

Co chcę przez to powiedzieć?

Że pisząc fantasy tworzysz całą alternatywną rzeczywistość. Ta rzeczywistość może być jak najbardziej niezwykła, pokręcona i dziwaczna, ale przede wszystkim musi być spójna.

Moim zdaniem właśnie w spójności świata wykreowanego przez autora tkwi siła pięknego, klasycznego fantasy, takiego jak u Tolkiena. Śródziemie posiada zamieszkujące je rasy, historię, geografię, przyrodę, lecz nawet tutaj rzeczywistość rządzi się prawami, które można by porównać do znanych nam praw fizyki : żaden z mieszkańców świata nie może ich złamać.

Dlatego pisząc powieść fantasy musimy postawić sobie ograniczenia, a potem narzucić je postaciom i tworzonemu w powieści światu. Tego problemu nie mają autorzy piszący o zwykłej rzeczywistości. Natomiast wyobraźnia fantasty jest niezmierzona i dlatego chcąc przemycić ją na papier, trzeba narzucić jej jakieś granice, w ramach których będzie mogła rozkwitać. Ograniczenia w użyciu magii, ograniczenia w teleportacji, w czytaniu w myślach, w rzucaniu czarów… Cokolwiek niezwykłego może Twój bohater, to coś powinno posiadać swoją drugą, ciemną, słabą stronę. Nie czyń bohatera cudotwórcą. Nie pozwól mu niczym się nie przejmować. Nie pozwól ani jemu, ani sobie „iść na łatwiznę”. Zmuś go do przestrzegania zasad świata, w którym żyje. Czytelnik chce podziwiać przede wszystkim odwagę i wytrwałość Twojej postaci. Bohaterowi trzeba dać się wykazać 😉

To tyle jeśli chodzi o dzisiejszy wpis. Będę kontynuowała ten wątek w kolejnych tekstach.

Comments

 1. Mr.Bollblog

  Niedawno zacząłem myśleć o rozpoczęciu pisania tego typu książki i szczerze mówiąc to co tu przeczytałem trochę uświadomiło mi, że to o czym myślałem rzeczywiście było przesadzone.
  Chciałem stworzyć bohatera „doskonałego” względem mnie, ale teraz będę się więcej zastanawiał zanim przeleje myśli na papier.

  1. Post
   Author
 2. ~Blawoy

  „Zauważyłam, że sporo osób postrzega fantastykę jako taką trochę łatwiejszą i jakby gorszą wersję tej „wyższej”, „rzeczywistej’, „poważnej” literatury. Wydaje im się, że pisząc o czymś, co odbiega od naszej rzeczywistości, pisarz może po prostu pofolgować swojej fantazji. Wszelkie „techniczne” problemy fabuły albo dylematy bohaterów można według tych osób jakoś zaklajstrować magią, tu dorzucić jakiś artefakt, tam sprowadzić na pomoc Elfa albo dwa, pogrozić przeciwnikowi Światowidem czy Zeusem i książka gotowa.”

  No niestety wiele (jeśli nie większość) książek fantasy jest właśnie tak pisana, dlatego ze wszystkich podgatunków fantastyki niżej oceniam tylko paranormal romance, a jeśli już jakaś książka fantasy mi się spodoba, to raczej na zasadzie wyjątku…
  Mam nadzieję, że Twoja książka będzie jedną z tych łamiących ten stereotyp 😀

  1. Post
   Author
   Paulina

   Blawoy ja też mam taką nadzieję 🙂 Pisanie o pisaniu jest o wiele łatwiejsze niż tworzenie historii naprawdę! 🙂 Mam nadzieję, że nie zapętlę się we własnym tekście i nie pójdę na łatwiznę. Pozdrawiam serdecznie!

 3. ~KT

  Juz nie będę tylko czytać, ale zacznę też zadawać pytania, a co!

  \\\\ Paulino !! \\\\\

  Pisanie fantastyki to roboto dla całego sztabu ludzi… Zgodzę się z Tobą…
  Bo z jednej strony pisarz ma więcej pracy jako projektant świata,
  a potem jeszcze trzeba na mędrkować się, aby fajnie to pokazać przez pryzmat bohatera – wiedząc przy tym, że nie da się pokazać całego świata…
  Zawsze tzw. świato-tworzenie jest pracą dla Ciebie…
  Tworzysz te planszę i schemat dla siebie, by nadać swej pracy głębi…
  A w przypadku relacji…
  CZYTELNIK – PISARZ – gdzie wszystko zapisane jest specyficznym kodem myśli zapisanych w słowa i znaki przystankowe, nie zawsze da się to pokazać…
  Mimo to zawsze warto poświęcić temu trochę czasu, bo potem owocuje to poziomem powieści… a także tym, że świat można wykrorzystać wielokrotnie – rozbudowując go i eksplorując….

  I tu jest pytanie….
  Są takie świry, które najpierw przed pisaniem, biorą się za tworzenie mitologi….
  Efekt jest taki, że przez ro wymyślają jakieś tam bóstwa, a w praktyce nie napiszą ani strony powieści….
  Słabo…

  z drugiej strony pisanie powieści bez jakiś wytyczonych ram też jest trudne…
  Człowiek się łatwo gubi… a czasem za bardzo popłynie….

  Jak podejść do tego?
  Jakie założenie dobrze jest przyjąć?

  Bo nie pytam się teraz o samą pracę wyobraźnia i ‚wymyślarstwo’,
  ale raczej o to jak ukierunkować to, aby efekt był konstruktywny….

  Ja oczywiście mam swoje sposoby,
  ale chce poznać opinię innych….
  Bo mało kto się zastanawia nad tym, a temat jest, moim skromnym zdaniem, istotny jeśli ktoś na poważnie zamierza zabrać się za pisanie…

  …tak jak urocza autorka tego bloga 🙂

  1. Post
   Author
   Paulina

   Bardzo ciekawe pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jakie założenia przyjąć, konstruując fantastyczny świat? Jakiś czas temu myślałam o napisaniu notki na ten temat, postaram się więc dodać ją w tym tygodniu 🙂 Generalnie wydaje mi się, że są dwa typy podejścia do kwestii, które jaskrawo widać gdy porównuje się sposób konstrukcji wielkich światów Tolkiena i G. Martine’a. Jeden autor buduje wszystko od podstaw, troszcząc się o każdą cegiełkę, drugi kreuje świat na zasadzie wielu rozsianych tu i tam sugestii, lecz mitologia i historia bardzo rzadko wykracza poza ramy „tu i teraz”. Przeszłość, chociaż sugerowana, jest tajemnicą.
   Postaram podzielić się moimi przemyśleniami w tym tygodniu 😉
   Pozdrawiam!

 4. ~KT

  Moim zdaniem chyba… na dzisiejsze standardy jest to,
  aby świat nie był jednoznaczny…

  Podlegał mnogości interpretacji w zależności o narracji bohatera…

  …tak sobie dorzucę coś od siebie, O!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *