Klątwa Fëanora, czyli twórca i jego dzieło. Co ryzykujesz chcąc zostać pisarzem?

Nie zaglądałam ostatnio do tego bloga a to dlatego że usilnie starałam się skończyć moją powieść. Nieraz na siłę, zaciskając zęby. I udało się – to znaczy – prawie… Oczywiście czeka mnie jeszcze sporo poprawek – tu coś trzeba dopisać, tam zmienić, szlifować zdania, ale zasadniczo pierwszy raz chyba spokojnie mogę powiedzieć że fabuła jako całość jest zamknięta, a zakończenie mnie satysfakcjonuje.

Do końca nie mogę w to uwierzyć. To znaczy boję się, że mogę się jednak mylić, że coś mi umknęło, że jakiś wątek się nie zgadza i okaże się nagle, że „coś” (znowu…) jest nie tak. Pisanie jest jak wchodzenie pod górą; kiedy wejdziesz na szczyt jednego wzniesienia, okazuje się często, że za nim czeka kilka następnych…

Powinnam się cieszyć tą chwilę – i cieszę się, ale jest to radość niepewna. Fakt zakończenia zasadniczej pracy nad książką natchnął mnie do podzielenia się na tym blogu kilkoma refleksjami z mojego  procesu twórczego.

Napisanie powieści było i nadal jest moim marzeniem. Nie wiem jak dla innych, może niektórym idzie to łatwiej, innym gorzej, ale dla mnie stworzenie książki z wieloma wątkami jest zadaniem trudnym. Wymaga przede wszystkim mnóstwa samozaparcia, stałego podsycania motywacji – całej powieści raczej nie napiszesz czerpiąc wenę z pojedynczego impulsu, albo z kilku zaledwie chwil natchnienia. Wszystko, co może połączyć ze sobą w całość te rozproszone chwile ekscytacji, kiedy dobry pomysł przychodzi wreszcie do głowy, to przede wszystkim ciężka praca. Planowanie. Zastanawianie się. Myślenie. Kombinowanie. Wczuwanie się w bohaterów. Wypróbowywanie różnych rozwiązań. Jest to obciążające zarówno intelektualnie jak i emocjonalnie, zwłaszcza kiedy zasiadasz do komputera po całym dniu swojej codziennej pracy zawodowej.

SAMOTNOŚĆ

Z pisaniem związana jest samotność. Pisząc powieść zostajesz sam ze swoimi myślami. Jesteś sobie żeglarzem, sterem i okrętem. Nikt poza Tobą nie ma dostępu do Twojej głowy, do Twojej wyobraźni, do Twojej wrażliwości, do Twojego gustu estetycznego oraz językowego wyczucia. To Twoja powieść i nikt nie może podjąć za Ciebie kluczowych pisarskich decyzji. Oczywiście można prosić kogoś o radę, ale z mojego doświadczenia wynika, że na początkowym etapie tworzenia takie „rady” bywają złudne i zawodne, raczej frustrujące niż budujące. Przynajmniej dla takiej indywidualistki jak ja. Dlaczego? Ponieważ, tak jak napisałam, nikt poza Tobą nie ma dostępu do Twojej głowy. Pokazujesz komuś pomysł, szkic jakiegoś fragmentu, ale ta osoba nie widzi w nim tego, co Ty. Twoje myśli, jako osoby pracującej nad danym pomysłem, wybiegają bowiem dalej niż postrzeganie przez znajomego czy przyjaciółkę jakiegoś tekstu albo pomysłu. Nie ograniczaj własnej wizji zdaniem innych. Oni widzą tylko jej urywek. Nie osaczaj się. Ja przynajmniej  staram się tak robić. A więc: nie przywiązywać się do cudzych rad.

OCENIANIE

Podobnie, dopóki moja powieść nie będzie skończona, staram się nie prosić kogokolwiek o wydawanie o niej opinii. A już wielkim łukiem omijam różne fora literackie gdzie użytkownicy zamieszczają fragmenty swoich utworów, a forumowicze oceniają je i komentują. Jeśli miałabym coś radzić komuś, kto tak jak ja chce napisać pierwszą powieść, to trzymać się jak najdalej od takich miejsc. Dlaczego?

Bo z doświadczenia wiem, że żeby dopiąć celu i wykonać trudne oraz długotrwałe zadanie, jakim jest napisanie powieści, potrzebujesz motywacji, a nie oceniania. Ocenianie zostawmy recenzentom w wydawnictwie, do którego prześlesz ukończoną powieść, albo przyjaciołom, którym pokażesz tekst, kiedy go zakończysz. Czy potrzebne Ci to, żeby anonimowy ludzie w Internecie krytykowali to, co piszesz, podkopując Twoją wiarę w siebie? Nawet, jeśli to co tworzysz jest słabe, zawsze możesz to poprawić pracą i wytrwałością. Ci inni nie wiedzą, na co Cię stać. Widzą tylko jakiś fragment Twojego tekstu. Oczywiście, że na takim literackim forum Twój tekst może zostać też pochwalony. Tylko czy naprawdę tego potrzebujesz? Jeśli chcesz zostać pisarzem, motywacji szukaj w sobie, a nie w innych. Nie uzależniaj się od opinii, jaką o Tobie wydają. To Ty masz marzenie, to Ty chcesz je spełnić. Słuchaj inspirującej muzyki, oglądaj filmy, odwiedzaj nowe miejsca i dużo czytaj. Jeśli potrzebujesz wsparcia, znajdź zaufanego przyjaciela, rodzica, żonę czy męża. Ale po co Ci czyjeś komentarze w Internecie na temat urywków tego, co tworzysz, kiedy nie jest to jeszcze ukończone?

FRUSTRACJA

Tytuł tego wpisu to „Klątwa Fëanora”. Dlaczego? Pamiętacie, co powiedział Fëanor w „Silmarillionie” ?….

Są dzieła, których mniej możni tak samo jak najmożniejsi mogą dokonać tylko jeden jedyny raz. I w takie dzieło twórca wkłada swoje serce raz na zawsze”.

Jak wiemy to właśnie nadmierne przywiązanie do własnego dzieła, silmarilów, sprowadziło klątwę na Fëanora i cały jego ród. Pisarz ryzykuje to samo : klątwę frustracji, osamotnienia i braku dystansu do własnej twórczości. Nie pozwól, żeby to Cię dopadło. Kiedy czujesz, że przywiązałeś się do swojej książki zbyt mocno, może zrób sobie przerwę? Pisząc, żyjesz jakby w innym świecie. Twoje myśli krążą wokół pisania. To wyczerpuje. Być może zaczynasz identyfikować się ze swoim tekstem. To naturalne, bo Twoje dzieło jest jakby cząstką Ciebie. Ale jeśli praca nad powieścią zaczyna wpływać na Twój nastrój negatywnie, jeśli stajesz się coraz bardziej drażliwy, niezadowolony z siebie, sfrustrowany – zrób sobie przerwę. Do pisania potrzebny jest dystans. Twórca nie jest tym samym, co dzieło. Jeśli ktoś krytykuje Twoją książkę, to nie Ciebie jako człowieka. Nie uzależniaj zbytnio Twojego samopoczucia od spełnienia pisarskiego marzenia. Znajdź sobie odskocznię od pisania. Napisanie książki nie jest kwestią życia i śmierci. Jest wiele ważniejszych spraw: zdrowie, rodzina, przyjaźń, podróże i radość życia.

Staraj się tworzyć z radością, jakby dla zabawy, lecz nie przywiązuj się kurczowo do Twoich tekstów.

Na zakończenie kolejny cytat z Sillmarillionu:

Nie rozmiłuj się nad miarę w dziełach własnych rąk ani w pragnieniach swojego serca.

🙂

A tutaj zamieszczam swobodnie dostępny trailer mojej ulubionej powieści Tolkiena wykonany przez fana „Silmarillionu”:

Comments

 1. ~M.U. aka Amalia Grace

  Witam 🙂 Przeczytałam twój wpis z jednego powodu, zaciekawiło mnie to, jak bardzo podobnie myślimy pisząc te pierwsze powieści. Przyznam, że samo to sformułowanie „pierwsza powieść” jest jak dla niektórych kobiet posiadanie pierwszego dziecka. One rozmawiają o pierwszym ząbku, kroku, słowie, a my, jako początkujący pisarze, opowiadamy sobie o pierwszym ząbku samozaparcia do napisania całości, o pierwszym kroku do podarowania swej wyobraźni światu i pierwszym słowie w karierze literackiej, które mamy nadzieję nie będzie ostatnie. W przeciwieństwie do ciebie, moja wciąż pisząca się książka jest czytywana na wyrywki przez różnych ludzi, mniej lub bardziej bliskich, ale cieszy to, że wraca do mnie wraz z wieloma pozytywnymi opiniami, które dają tę MOTYWACJĘ o której piszesz. Nie polecam naturalnie tych wszystkich for itd. Mam wrażenie, że osoby, które dają tam jakieś rozdziały itd., nie do końca czują to co robią. Chcą… mieć pewność pisząc. A to chodzi o to, żeby mieć pewność już na samym początku, by skończyć. Przepraszam, że tak wyrywkowo przejrzałam twój blog i nie wiem, co piszesz – pewnie fantasy, skoro tak bardzo jesteś zafascynowana Tolkienem, podobnie do mnie 🙂 Wystawiam ten komentarz dla dodania ci otuchy i energii do dalszego pisania, do poprawek, a przede wszystkim do tego, by twoje dzieło ujrzał wydawca i konstruktywnie ocenił to, co spłodziłaś 🙂 Zapraszam cię przy okazji na mojego bloga http://tellingthemthestory.blogspot.com . Zajrzyj a nuż może wymienimy ze sobą kilka poglądów 🙂 Pozdrawiam cię serdecznie!

  1. Post
   Author
   Paulina

   Amalio dziękuję się Ci pięknie za komentarz i za ciepłe słowa! 🙂 Tak jak piszesz, rzeczywiście mam wrażenie ze niektórzy początkujący pisarze szukają u innych niejako przyzwolenia na własną twórczość – sądzę że z takim podejściem raczej ciężko o kreatywność, a i bardzo łatwo można się zrazić jeszcze przed przystąpieniem do właściwej pracy…. Zajrzałam na Twojego bloga http://tellingthemthestory.blogspot.com/ i muszę przyznać ze od razu przemówił do mnie artykuł „KUCHNIA JEST MIEJSCEM, W KTÓRYM NIE ZAWSZE JEST JEDZENIE”, czyli o niewykorzystanym potencjale językowym. Mamy bardzo podobne spojrzenie na kwestię języka w powieściach fantasy i nie tylko ( hehe, nawet pocieszyłam się czytając ten artykuł że mój nieco archaiczny język powieści jest w jego świetle jak najbardziej na miejscu 😀 ). Ja również jestem rozczarowana wieloma współczesnymi bestsellerami, które w moim odczuciu wręcz tchną uproszczeniami i łopatologicznością, co zabija u mnie przyjemność czytania. Przyznam że właśnie z tego powodu nie czytuję wielu współcześnie wydawanych książek, a to dlatego, ze po prostu mnie nudzą – zastanawiałam się nawet, czy to może ze mną jest coś nie tak… Poziom ratują klasycy i starsze pokolenie pisarzy – obecnie planuję przeczytać serię ” Królowie Przeklęci” Maurice’a Druon’a. Mam jednak wrażenie (mam nadzieję, że błędne), że obecnie początkujący pisarze będą coraz częściej dążyli do uproszczeń ( zarówno fabularnych, jak i językowych ) żeby zaistnieć – gdyż właśnie do tego przyzwyczajani są czytelnicy, a wiadomo, że wydawnictwa chcą dotrzeć do jak najszerszej rzeszy przeciętnych (=raczej niewymagających) odbiorców. Z drugiej strony obie chcemy tworzyć odrobinę bardzie ambitne, czy też „wypracowane” historie – chyba właśnie dlatego, że odczuwamy ich brak…. Pozdrawiam serdecznie!

 2. ~M.U. aka Amalia Grace

  Czytając taki komentarz tylko się utwierdzam w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku 😀 Wśród zalewającej nas fali komercji i tandety, próbujemy wyłuskać to, co w literaturze, nie tylko fantasy, naprawdę jest ważne. Osobiście dokładnie jak ty, nie czytam zbyt wielu współczesnych książek, co mnie bardzo boli, bo uwielbiam czytać. Nawet dzisiaj rzuciłam w kąt jedną z powieści Anne Bishop, której nie zdołałam do końca przeczytać. Nie mogłam wytrzymać jej bazgraniny. Przede wszystkim razi mnie wielka bezsensowność powstawania takich książek. Nijak są napisane, nijaką przekazują historię, bohaterowie są także nijacy… zbyt przekraszeni lub nie posiadający żadnych cech. Niestety jest to rysująca się tendencja we współczesnych książkach. Lepiej sięgnąć po coś mającego wartość historyczną, jak ciekawa legenda o Cuhulainn’ie z mitologii irlandzkiej, czy skandynawskiej o Beowulf’ie. Napisałaś, że autorzy wciąż zaniżają swój poziom literacki, a wydawnictwa chcą to niestety wydawać. Powiem ci, że na pewno tak będzie. Grunt tylko, żeby ci niszowi, czyli ambitni, pisarze nie byli odrzucani przez wydawców. Bo wtedy pozostaje tylko wydawanie na własną rękę.
  Co do wydawania – zastanawiałaś się nad tym jak wydasz swoją książkę? Uderzać będziesz w wydawnictwa, czy raczej postawisz na wydanie na własną rękę? Im bliżej jestem końca pierwszego tomu, tym więcej snu z powiek mi to spędza, a jak jest z tobą? 🙂
  Pozdrawiam!

  1. Post
   Author
   Paulina

   🙂 W takim razie trzymam kciuki za Twój pierwszy tom! 🙂 U mnie wygląda to tak, że (po licznych trudach :D) książka tworzy już zamkniętą całość, natomiast piętrzy się przede mną morze poprawek. Chodzi o wyłapanie różnych niedociągnięć w spójności świata, w którym toczy się akcja, poprawienie błędów, wygładzenie zdań, wzmocnienie akcentów…. W odpowiedzi na Twoje pytanie co do wydania powieści przyznam szczerze, ze o ile wcześniej nie mogłam doczekać się chwili, kiedy skończę powieść i prześlę ją do wydawców, o tyle aktualnie staram się odwlec ten moment, dać sobie czas na poprawki właśnie i na zdystansowanie się do tego tekstu: czas, żeby spojrzeć na niego świeżym okiem i z czystym sumieniem rozesłać do wydawnictw zajmujących się tego typu literaturą. Ostatecznie mam jedną szansę, żeby zaprezentować tekst wydawcom, więc chcę go jak najlepiej przygotować, tak żeby nie mieć sobie nic do zarzucenia… Wydaje mi się, że próbę drogi wydawniczej warto zacząć właśnie od tego ( taki mam plan ), tzn. od od uderzenia do wydawnictw, o ile nie posiada się sporych funduszy na wydanie papierowej wersji i jej promocję ( niestety bez marketingu bardzo trudno przebić się na świat, „wyjść do czytelników”). Mój znajomy wydaje książkę ( nie powieść, tylko poradnik ) własnym sumptem i wiem od niego, ze np. Empiki liczą sobie wyśrubowane gaże za wystawienie książki na swoich półkach… Jeśli nie wyjdzie w wydawnictwach, istnieje możliwość druku na własną rękę albo wydanie ebooka. W tym ostatnim przypadku koszt jest minimalny, ale wątpię by książka miała szansę zyskać taką popularność jak jej papierowy odpowiednik. W najgorszym przypadku (= wydawnictwa odmówią mi z kretesem, opcja wydania na własną rękę zawiedzie, nadzieja na pachnący papier i okładkę legnie w gruzach…) zawsze mogę zamieścić powieść na tym blogu :D:D:D
   A tutaj link do krótkiego artykułu nt. opcji wydania własnej książki – niestety autor potwierdza, że nie jest kolorowo:
   Artykuł

   Pozdrawiam!

 3. ~Amalia Grace

  To sama nie wiem, czego ci życzyć. Szybkiego, czy żmudniejszego poprawiania, skoro zamierzasz doprowadzić swe dzieło do perfekcji :)) Ja mam tak, że jakkolwiek bym chciała się ocenić, to nie potrafię popatrzeć na swój tekst inaczej niż krytycznie. Innym zaś razem mam wrażenie, że moja książka jest całkiem niezłym materiałem literackim, żeby nie powiedzieć jednym z lepszych jakie czytałam. Cokolwiek bym nie pomyślała, nigdy nie będzie tak, że zamknąwszy ostatnią poprawioną stronę, powiem „Tak to miało wyglądać”. Wiem, że zawsze się znajdzie coś do poprawienia. Zawsze będzie coś do zmiany. Najważniejsze to nie oszaleć i nie przesadzić, bo wtedy czeka nas tylko zawód.
  Co do wydawania, przeczytawszy tekst Aleksandra Sowy „Jak wydać własną książkę…” tym więcej wstąpiło we mnie obaw, że może się to nie udać. Wiadome, że wydawanie nie jest takie proste, jak się wydaje. To, że akurat moja czy twoja książka zainteresują wydawców, jest jak odnalezienie mrówki w gąszczu traw, ale wszystko jest możliwe. Z drugiej strony pocieszam się faktem, że takie sławy jak Sapkowski w Polsce, a Tolkien czy J.K. Rowling w UK, też miały problem z wydaniem swoich książek. Wyrzucano ich drzwiami, a wracali oknami, aż do momentu kiedy się udało i dopięli swego. Najważniejsza jest ta wytrwałość, której czasem brak, a czasem ma się jej aż na pęczki. Nie sądzisz? 🙂
  Przyznam, że ja myślałam jeszcze nad zgłoszeniem się do jakiejś gazety fantasy. Może oni po rozdziale będą chcieli zamieścić moją książkę w kolejnych wydawaniach. Przecież właśnie tak odmalowała się droga do sukcesu Tolkienowi, który zamiast całości wydawał „Władcę Pierścieni” „w kawałkach”. Popatrz jak przewrotnie wyszło z „Silmarillionem”, którego odrzucano kilkakrotnie, a dopiero po ukazaniu się „Władcy Pierścieni” w wiele lat później zdecydowano się go wydać.
  Skwituję to iście przewrotnie. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy poważnymi konkurentkami w dziedzinie literatury 😀

  1. Post
   Author
   Paulina

   😀 Hehe, z tą perfekcją to masz rację, że jest ona czymś nieosiągalnym, a ponadto troszkę subiektywnym 🙂 Na razie rozdysponowałam skończoną powieść czterem pierwszym czytelnikom, tzn. mężowi, bratu, koleżance i kumplowi z prośbą o uwagi i konstruktywną krytykę. Ja tez mam tak, że raz porywa mnie wymyślona przeze mnie historia, a raz „włącza mi się krytyk” przy co drugiej stronie. Pewnie tak naprawdę książka nie jest ani tak dobra, jak wydaje mi się w chwilach euforii, ani tak słaba, jak myślę w tych gorszych momentach. Ogólnie rzecz biorąc mam umysł raczej analityczny i z tego powodu, jak mi się wydaje, dostrzegam zawsze wyraźniej przede wszystkim niedociągnięcia, szczegóły, które wymagają poprawy czy ulepszeń.
   Zgadzam się z Tobą w 100% że ktoś, kto bierze się za powieść, musi być przede wszystkim cholernie uparty. Bez tego raczej ani nie da rady skończyć książki, ani dobijać się potem drzwiami i oknami do wydawców. Pomysł z czasopismem tez jest jakaś opcją, którą na pewno warto wypróbować 🙂
   Co do konkurencji w dziedzinie literatury – przyjmuję wyzwanie! 😀 Mam nadzieję, że obu nam będzie dane kiedyś je podjąć 🙂

 4. ~Amalia Grace

  Z tym umysłem analitycznym, to jakbym widziała siebie. Ponadto często mam wrażenie, że moja powieść jest tylko złudnie pogmatwana, a w rzeczywistości jest banalna do rozszyfrowania. Wtedy naturalnie przydaje się pomoc. Wkracza niezastąpiony mąż z wielce prostą teorią. Przypomina mi, że jako autor wiem wszystko i trudno mnie zaskoczyć. Hamuje mnie, bym nie komplikowała tego bardziej, bo na ten moment czytelnik musi się zatrzymać i poważnie zastanowić nad całym wątkiem, który jest zaledwie kroplą w morzu jaki wyłoni się w trzecim tomie. Moje odczucia są czasem iście banalne, ale niestety są i trzeba sobie z nimi radzić 🙂 Na szczęście niedługo po tym wkracza koleżanka, która pisze mi kiedy dostarczę jej dalszy ciąg, bo ona chce bardzo wiedzieć „O co chodzi?” i sytuacja kryzysowa wyrównuje się. I tak to właśnie jest. Istne balansowanie na granicy.
  Przyznam, że niesamowicie ci zazdroszczę, że już skończyłaś 😀 Mnie wciąż ogranicza czas, a jeśli już jest, to czasem wena nie dopisuje. Pozostało mi ostatnie 10-15 rozdziałów jakie zaplanowałam, na 39 już napisanych. Więcej drogi za mną niż przede mną, ale zabawa jeszcze potrwa 🙂 U ciebie trwało to 3 lata, u mnie 1,5 roku, a przedłuży się pewnie do 2lat, ale mimo to jestem już trochę zniecierpliwiona 🙂
  Mam nadzieję, że z tym konkurowaniem dotrzymamy sobie słowa 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *