Tworzenie postaci: Zdaj się na Mentora. Mędrzec, mistrz, wynalazca, wieszcz, mądry czarodziej, nauczyciel…

Czas na kolejny archetyp, który może posłużyć do stworzenia jednej z postaci w Twojej książce. Ten typ postaci pojawia się niezwykle często we wszystkich rodzajach opowieści: to Mentor. Z jednej strony jest to archetyp bardzo już „ograny”, z drugiej zaś : ciężko jest się bez niego obejść. Niektóre fabuły wręcz czynią swoim głównym tematem relację Bohatera z jego Mentorem. Skąd bierze się tak wielka siła tej postaci? Ponieważ każdy z nas, również każdy czytelnik, doświadcza w swoim życiu relacji z mentorami. Albo ich mamy, albo też poszukujemy czy pragniemy pozyskać. Na drodze samorozwoju zadajemy sobie wiele pytań. Podświadomie liczymy, że ktoś mądrzejszy i bardziej doświadczony od nas mógłby udzielić nam właściwych odpowiedzi, tak jak nieraz bywało to we wczesnym dzieciństwie. Mentor w powieści to ktoś, kto może znać odpowiedzi na pytania dręczące bohatera. W ten sposób uosabia  pełnię i stabilizację ( w odróżnieniu od bohatera, który tej pełni i stabilizacji w swojej historii poszukuje ). Upraszczając nieco, Mentor jest zatem postacią która niejako uosabia dążenia bohatera. Dzięki temu jest tym, kto może bardzo silnie wpłynąć na jego motywację; może skonkretyzować jego dążenia i pchnąć fabułę we właściwym kierunku.

Jak Mentor wpływa na bohatera powieści?

Przede wszystkim jest dla bohatera (w jakimś stopniu, w jakiejś dziedzinie) wzorem do naśladowania. Mentor to ktoś, kto posiadł wielką mądrość ( Gandalf ), mistrzostwo w jakiejś dziedzinie ( trenerzy bohaterów – sportowców, np. w filmach z serii Karate Kid ), autorytet lub wysoką pozycję w hierarchii danej grupy ( don Vito Corleone ), bezcenną tajemnicę ( stary naukowiec lub profesor w filmach SF ) albo tez duchową pełnię. Relacja bohatera i jego Mentora to relacja uczeń – nauczyciel, mistrz – alumn, dziecko – rodzic. Mentor jest tym, kto przekazuje bohaterowi wiedzę ( jak don Vito Corleone swojemu synowi Michaelowi ), udziela wskazówek lub bezcennych darów, które mają pomóc mu w wykonaniu jego misji, w osiągnięciu celu, do którego dąży. Mentor nie musi, a wręcz nie powinien mieć kryształowego charakteru, jednak z punktu widzenia bohatera i jego dążeń jest zazwyczaj postacią pozytywną. Ponadto Mentor uosabia to, kim bohater może się stać w przyszłości. W ten sposób jest zapowiedzią jego przemiany i drogowskazem pokazującym, dokąd może zaprowadzić bohatera jego ścieżka, jeśli nią podąży i przejdzie czekające go na niej  próby. Jest to również sygnał dla czytelnika, w którym kierunku może potoczyć się powieść. To, kim jest Mentor sugeruje czytelnikowi niemało cennych spostrzeżeń na temat Bohatera: Jakimi zasadami nasz bohater się kieruje, skoro wybrał takiego a nie innego mentora? Co jest dla niego najważniejsze? Kogo uważa za autorytet? Jakie cechy stawia na pierwszym miejscu? Jakie są jego marzenia? Jak może wyobrażać sobie swoją przyszłość?

Któż nie marzyłby o pełnym mądrości, opiekuńczym przewodniku, takim jak Gandalf czy czarodziej Merlin? Ale obok tych dobrodusznych starców zdarzają się również  „mroczni” mentorzy : sprowadzający swoich uczniów na ścieżkę zniszczenia, zbrodni lub występku. Może się tez zdarzyć, że „uczeń” przerasta mistrza, z którym ostatecznie będzie musiał stoczyć walkę na śmierć i życie. Ponieważ, jak wspomniałam, archetyp Mentora jest bardzo rozpoznawalny i „zakatalogowany” jako postać pozytywna, ofiarowująca wsparcie i darzona zaufaniem, sądzę że może stanowić znakomite narzędzie autora do wywiedzenia czytelnika w pole, do stworzenia zaskakującego zwrotu akcji, odwrócenia ról lub ujawnienia jakiejś strasznej, skrywanej przez Mentora tajemnicy.

Potencjał Mentora w naszej powieści jest ogromny. Żeby móc go wykorzystać jak najlepiej, wykreowanie i umiejscowienie tej postaci w historii  wymaga starannego przemyślenia. W którym momencie fabuły Twój bohater będzie potrzebował pomocy Mentora? Co może mu ofiarować jego Mentor? Jaką wiedzą może się podzielić? Jak wygląda relacja pomiędzy twoim bohaterem i jego Mentorem? Może bohater jest zbuntowanym uczniem, który nie chce słuchać dłużej jego mądrych rad? A może Mentor w ostatniej chwili przestrzega go przed popełnieniem nieodżałowanego głupstwa?

Mentorzy zapewniają bohaterowi motywację, inspirację, przewodnictwo, naukę, a także ofiarowują im dary niezbędne do dalszej podróży. Każdy bohater jest przez kogoś prowadzony, a opowieść pozbawiona energii tej figury jest po prostu niepełna. Niezależnie od tego, czy objawia się jako fizyczna postać, czy też jako uwewnętrzniony kodeks postępowania, archetyp Mentora to dla autora czy pisarza narzędzie o niezwykłej mocy

( C. Vogler, Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy )

Comments

 1. ~Okultysta

  Przepraszam, ale mam w zwyczaju wytykać jakiekolwiek niuanse, jakie rzucą mi się w oczy, na początku komentarza. ^ ^” Po prostu sądzę, że chyba każdy chce, by jego blog, strona czy forum był pozbawiony błędów. C:
  „takim jak Gandalf czy czarodziej Merlin?.” – zastanawiam się po co ta kropka po pytajniku?

  Hym… Mentor, jak widzę, jest niezbędny w powieści i ten archetyp może nadać utworowi nowych, ciekawych wątków. W dodatku postać ta jest dość uniwersalna i można nią dowolnie kreować. Nierzadko także można się spotkać z sytuacją, gdzie relacja mistrza i jego ucznia nabiera intymności i przeradzają się w kochanków. Po głowie chodzi mi tylko jeden film po głowię, gdzie właśnie to ma miejsce, ale tytuły nie pamiętam. xD

  1. Post
   Author
   Paulina

   Dziękuję, nadmiarowa kropka usunięta. 🙂 Tak jak piszesz, mentor to archetyp bardzo uniwersalny i „plastyczny” zarazem, jeśli mogę się tak wyrazić. Pomysł z przemianą relacji bohatera i mentora w układ kochanków – bardzo ciekawy.

 2. ~blawoy

  Ten post o mentorach czytam sobie od czasu do czasu z wielkim bananem na ustach, bo mój „mentor” na tle Gandalfa i Dumbledore’a jest dość…. niekonwencjonalny ;D Nie polecałabym go nikomu jako wzoru do naśladowania, i choć jest przebiegły, to nie posiadł też żadnej wielkiej mądrości, przeciwnie, jest dość ograniczony ;D U mnie „Władcą Ciemności” jest pewna mało zasłużona postać historyczna, która od brudnej roboty ma swojego miniona, a „mentor” jest minionem tego miniona i jest we „Władcę Ciemności” wpatrzony jak w obrazek ;P Chyba nawet nie powinnam go lubić, ale mimo wszystko go lubię ;D Jedyna naprawdę „szara” z moich postaci, której sama nie potrafię jednoznacznie sklasyfikować jako tej „raczej dobrej” ani tej „raczej złej”.

  1. Post
   Author
   Paulina

   Strasznie ciekawie brzmi to co piszesz :). Od razu ma się ochotę „poznać” Twojego mentora. To, że jest niekonwencjonalny, może być jego wielką siłą jako postaci:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *