Tworzenie fabuły powieści: Mapa fabuły. W którym kierunku zmierza Twoja powieść? Zobacz to, zanim o tym napiszesz.

Witam,

Choć moja powieść nie posunęła się od weekendu ani o krok, za bardzo się tym nie przejmuję. Czytam „Ja, Klaudiusz ” Roberta Gravesa i odpoczywam od tworzenia, aż zbierze się we mnie odpowiednia energia na kolejne „uderzenia w pióro”. Chyba odzyskałam właściwe, to znaczy zdystansowane podejście do mojego powieściowego projektu i bardzo się z tego cieszę. Nic tak mi nie pomaga na znużenie pisaniem jak czytanie wciągającej powieści – jest to jakby wycieczka z własnego, tworzonego w głowie świata w całkiem inną rzeczywistość – i jeśli ona wciągnie, oczyszcza psychikę niemal jak realna podróż.

Ale do rzeczy. Powróćmy do tematu powieściowej fabuły, a więc układu zdarzeń w naszej powieści. Myśląc o owym układzie zdarzeń, pamiętamy, że nie zachodzą ona w próżni. Zdarzenia są udziałem bohaterów w konkretnej, tworzonej przez nas rzeczywistości i jak w życiu, wywołują określone skutki

Jak zaplanować układ zdarzeń w taki sposób, żeby stworzyły one satysfakcjonującą powieściową całość?

Odpowiedź jest prosta : zgodnie z zasadą wzrastającego napięcia.

W poprzednim wpisie na temat fabuły (Fabuła zaklęta w mit, czyli o strukturze ponadczasowych opowieści) pisałam o teorii wyprawy bohatera Josepha Campbella i uniwersalnych etapach tejże wyprawy, jakie w świetle jego analizy pojawiają się w opowieściach mitologicznych z całego świata.

Powieść możemy podzielić na 3 części, według elementarnej zasady każdej pełnej historii: wstęp, rozwinięcie, zakończenie.

Wstęp jest to zburzenie równowagi bohatera i wyruszenie przez niego z jego zwyczajnej rzeczywistości w świat niezwykły; rozwinięcie, czyli środek, to jego perypetie w niezwykłym świecie: zakończenie opowieści zaś następuje po powrocie do świata zwyczajnego.

Jak widać, fabuła jest więc odbiciem układu narastającego i opadającego napięcia. Fabuła ożywa w momencie zburzenia równowagi bohatera. Bohater dąży do jej odzyskania, to znaczy powrotu do swojego zwyczajnego, „stabilnego” świata (obojętnie, co to dla niego oznacza); w chwili, w której udaje mu się pokonać przeciwności i odzyskać tę utraconą równowagę, fabuła zamiera; wahadło przestaje tykać – powieść dobiega końca.

W tym momencie zanika bowiem napięcie wewnętrzne bohatera, a razem z nim napięcie i zainteresowanie czytelnika. Moglibyśmy pewnie pisać dalej o szarej codzienności naszej postaci, jednak czytelnik zapewne byłby zawiedziony i znudzony; właściwą opowieść uznałby on już za skończoną. Uproszczony wykres fabuły wygląda tak:

wykres

Tak więc planując układ zdarzeń przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę napięcie, to znaczy ładunek emocjonalny, jakie one ze sobą niosą, Napięcie musi rosnąć. Nie można utrzymywać go zbyt długo na tym samym poziomie. Czytelnik chce się zamartwiać, obawiać się o losy naszej postaci. Pomyślcie o latynoamerykańskich telenowelach : jak reżyserowi udaje się zatrzymać przed ekranem widzów przez setki odcinków? Przed bohaterem muszą piętrzyć się trudności. Co więcej, każda z nich musi być cięższa od poprzedniej, aż do wielkiego finału.

Powraca pytanie: Jak to zrobić?

Na początek postaraj się to zobaczyć. Narysuj mapę twojej fabuły i nałóż na nią konkretne wydarzenia.  Spróbuj to sobie zwizualizować.

Pierwszym obrazem, jaki mi przychodzi do głowy, jest plansza niezapomnianej gry z mojego dzieciństwa „Magia i Miecz”. Plansza ta dzieliła się na 3 krainy (trójka to bardzo „literacka ” liczba) – zobaczcie je na poniższym obrazku. ( Zauważcie, że koncentryczny układ planszy mógłby być rzutem „z góry” kształtu piramidy. Jeśli szukać analogii, widziany przez nas powyżej „trójkątny” wykres narastającego napięcia mógłby być rzutem bocznym tej samej piramidy. Podczas gdy na wykresie napięcie rośnie  pnąc się do szczytu figury, na poniższym obrazku narasta ono w miarę jak posuwamy się ku centrum planszy.)

Magia i miecz

Powieść jest właśnie taką grą, a fabuła planszą, po której poruszają się postacie, dążąc ku ostatecznej próbie.

Dlaczego uważam, że powyższa plansza dobrze ilustruje układ fabuły?

Przyjrzyjcie się jej dokładnie.

  • 3 główne etapy fabuły ( wstęp, rozwinięcie, zakończenie) odpowiadają trzem krainom planszy. Bohater zaczyna podróż w najbardziej bezpiecznej, zewnętrznej krainie i zmierza ku sercu planszy, pokonując wrogów, zyskując umiejętności i sprzymierzeńców.
  • Struktura schodkowa – Każda z trzech kolejnych krain odznacza się wyższym stopniem trudności i niebezpieczeństwa. Pobyt w danej krainie „sprawdza” bohatera – musi przeżyć w krainie zewnętrznej, żeby móc wejść do środkowej, zdobyć jakieś artefakty itd. Krainy odpowiadają kolejnym stopniom rozwoju postaci, są etapami wtajemniczenia we własną historię.
  • Moc przeciwników wzrasta – tak, widzicie tę kostuchę z kosą wewnątrz planszy? W porównaniu ze spotkaniem z nią zielone pola krainy zewnętrznej są rajem.
  • Możliwości działania zawężają się. – wzrost napięcia wiąże się z zapędzeniem bohatera w kozi róg. Jego pole działania zawęża się w miarę rozwoju akcji – każdy z obszarów planszy jest coraz ciaśniejszy. Bohater jest osaczony. Pozostaje mu niewiele opcji – ostatecznie są to porażka albo zwycięstwo.
  • Zmiana w spojrzeniu na świat – zmieniające się kolory krain mogą być metaforą zmiany psychicznej lub emocjonalnej bohatera. Jak reaguje on na zmieniającą się rzeczywistość?
  • Czas nagli – jak widać przebycie wewnętrznej krainy zajmie bohaterowi znacznie mniej czasu niż obejście krainy zewnętrznej. Czynnik kończącego się czasu jest również znaną sztuczką na zwiększenie napięcia. Zawężając bohaterowi ramy czasowe (np. tykająca bomba) zmuszamy go do działania i podjęcia konfrontacji.

Oczywiście to tylko jeden z pomysłów na wizualizację fabuły. Pomogą w tym również różne fiszki i diagramy, których wiele można znaleźć wyszukując w Google grafiki poprzez wpisanie hasła „novel plot” albo „novel structure”.

Poniżej zamieszczam kilka z nich, które wydają mi się jasne lub inspirujące. Zasypię ten wpis obrazkami, ale taki był w sumie mój plan 😉

I jeszcze jedna uwaga. Zachęcam do stworzenia mapy fabuły jako formy zabawy, pomocy w wizualizacji myśli i dla inspiracji. Jest to jednak mapa, której nie trzeba, a wręcz nie powinno się sztywno trzymać. Pisanie jest wspaniałe bo pomysły i rozwiązania różnych sytuacji, jakie przychodzą do głowy w pewnych momentach tworzenia, potrafią zaskoczyć samego pisarza. Piszę dla tego dreszczyku emocji, krótkiej chwili natchnienia. Dlatego nie trzymajmy się mapy, czy też planu zdarzeń kurczowo. To, czego trzeba być pewnym, to że napięcie w naszej historii wzrasta. Podążanie za nim to jak marsz na azymut. Wiesz i czujesz, w którą masz iść stronę i nie musisz tkwić z nosem w mapie, żeby dojść do celu. Chociaż czasem nie zaszkodzi do niej zajrzeć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *