Przydatne archetypy: Trickster – szachraj, spryciarz, przechera…

Witam,

Oto archetyp, który może posłużyć do stworzenia jednej z postaci w naszej powieści: Trickster.

Uwielbiam magiczną, nieuchwytną i zmienną naturę tego archetypu, która, trochę jak sam Trickster, wymyka nam się z rąk. Jest on potężnym wyobrażeniem występującym w wielu opowieściach, jednak swoją siłę zawsze stara się ukryć pod płaszczykiem cherlactwa, układności lub drwiny.

Tak, Trickster to postać, której udaje się okpić innych bohaterów opowieści. To nordycki Loki, boski kłamca, albo Prometeusz, kradnący ogień olimpijskim  bogom. To ktoś, kto swoją zmiennością i sprytem tworzy opozycję dla ustalonego porządku rzeczy. Przypomina o tym, że nic na tym świecie nie trwa wiecznie. Jak indyjski Shiva, jest niszczycielem i twórcą, który chroni nas przed stagnacją. Kpi, drwi i wyśmiewa, a wszystko to zaskakując zarówno inne postaci, jak i samego odbiorcę opowieści. Ciężko ustalić, czy jest on postacią pozytywną czy też negatywną, a to dlatego, że Trickster kpi sobie z wszelkich zasad i unika zaangażowania, przez co pozostaje osamotniony, żyjący na marginesie grupy, która pozbywa się takich „wyrzutków”. Często potrafi ulegać przeobrażeniom, a to dlatego, że  bywa istotą z pogranicza dwóch światów. Żyje na ich granicy, jak słowiańskie domowniki zamieszkujące wiejską chatę – raz pomocne, a raz szkodliwe czy niebezpieczne. Trickster to np. służący Prosperowi Ariel z „Burzy” Szekspira: duszek powietrza i przemian, potężny chochlik mieszający szyki żeglarzom; istota, która najbardziej na świecie pragnie wolności.

Wpadłem i zaraz to z sztaby, to z boków,

To na pokładzie, po wszystkich kajutach

Ciskałem płomień; czasem się rozpadłem

Na wiele drobnych i chwiejnych płomyków,

Na żaglach, masztach gorzałem złowieszczo,

Tom w jedno znowu zbiegał się ognisko:

Błyski Jowisza, straszne poprzedniki

Grzmotów, nie chyższe są ni polotniejsze.”

( Willam Szekspir, „Burza„)

( Po zacytowanej wyżej kwestii z „Burzy” dowiadujemy się, że chociaż Ariel wywołując sztorm doprowadził żeglarzy niemal do obłędu i zatopił statek, uratował wszystkich załogantów tak, żeby nikomu nie stała się krzywda. Oto jest właśnie zmienność Trickstera! )

Tricksterzy to również całe mnóstwo psotnych, ludowych diabłów i słowiańskich duszków – z jednej strony pomocnych, z drugiej – niebezpiecznych. W opowieściach Indian z Ameryki Północnej Tricksterem jest zazwyczaj Kojot, któremu zawsze udaje się przechytrzyć inne, większe i silniejsze od niego zwierzęta.

W jakich postaciach ze znanych opowieści materializuje się archetyp Trickstera?

Jak podaje Wikipedia, w różnych mitologiach rolę tę pełnią np.

 •     nordycki Loki
 •     słowiański Weles
 •     grecki Hermes i Prometeusz
 •     rzymski Merkury
 •     indiański Kojot i Kruk
 •     afrykański Anansi

Jaką funkcję może spełniać postać Trickstera w powieści? Co może zyskać autor, wprowadzając ten typ postaci?

 • Trickster wprowadza element komiczny, skłania do śmiechu.
 • Swoimi wybrykami demaskuje głupotę, pychę i hipokryzję.
 • W ten sposób często wywołuję zmianę w innych postaciach. Pomaga im uzyskać większą samoświadomość, samemu wciąż pozostając Tricksterem.
 • To postać idealna do komplikowania fabuły, mieszania w losach innych postaci lub do tworzenia gagów
 • Wprowadza w fabułę ożywienie, element zmienności i transformacji
 • Pomaga rozładować napiętą atmosferę, a przez to odzyskać czytelnikowi równowagę po momentach najwyższego napięcia. Figle Trickstera są dobrym przerywnikiem między scenami tragicznych prób i konfliktów.
 • Moim zdaniem dobra postać Trickstera może w pewien sposób wpłynąć na samego pisarza; poprzez humor i nieprzewidywalność skłonić go do większego dystansu wobec własnego dzieła, co jest bardzo zdrowym podejściem w procesie twórczym.

Bohaterowie komediowi, od Charliego Chaplina, przez braci Marx do ekipy serialu In Living Color to Tricksterzy, którzy podważają istniejący status quo i każą nam śmiać się z nas samych. ” ( C. Vogler, Podróż Autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy)

Comments

 1. ~Okultysta

  W linku pod napisem „powiązane wpisy” jest”
  „Trckster – uwielbiam ten typ postaci.” – zgubiło Ci się „i”.

  Trickster to bohater, którego chyba trudno wykreować. Bo skoro balansuje między granicą czerni a bieli, to trzeba uważać, by różnica między jego jednym a drugim zachowaniem nie była za jaskrawa, bo to może być nieco sztuczne. Jak da się zauważyć dzięki Twej notce, to osoba dynamiczna i warto ją wpleść, gdy nie ma się pomysłu na ciąg dalszy, a ja często tworzę na żywioł, więc zapewne wykorzystam tą postać. Dzięki za notkę, zapewne wskazówki w niej zawarte nie raz mi się przydadzą. ^ ^

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *