Uruchamianie fabuły powieści, czyli wprawiamy wahadło w ruch.

Witam,

Dziś będzie o uruchamianiu fabuły powieści, czyli o wydarzeniu, które wytrąca naszego bohatera z równowagi, w jakiej początkowo się znajdował. Uruchomienie fabuły to moment, który destabilizuje bohatera, „wytrąca go” z jego statusu quo, i prowadzi go ku kolejnym przeciążeniom, podobnie jak dzieje się to z wprawionym w ruch wahadłem.

Jak podaje Wikipedia, fabuła to układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także w filmach.

Moim zdaniem, na potrzebę stworzenia pierwszej powieści, definicja powinna brzmieć: Fabuła to układ zdarzeń, które mają jakąś przyczynę i jakiś cel. Dlaczego czytamy? W wielkim uproszczeniu : żeby dowiedzieć się, czy bohaterowi uda się osiągnąć cel, do którego dąży, czy też nie.

Uruchamianie fabuły, czyli układu zdarzeń w naszej powieści to pokazanie, w jakiejś konfiguracji, ich przyczyny oraz celu, którego pragnie bohater. Jak to zrobić?

Poszukując informacji na temat konstrukcji powieści niejednokrotnie słyszałam, że bohater musi do czegoś dążyć, mieć marzenie, motywację, która przymusza go do walki o wysoką stawkę. Brzmi to łatwo i pięknie, ale takie postawienie sprawy nie wydawało mi się do końca jasne. Często doradza się takie dążenie bohatera streścić w jednym zdaniu, np. Romeo chce poślubić Gryzeldę. Detektyw chce aresztować mordercę. Naukowiec chce wynaleźć lek na raka. Superbohater chce ocalić świat przed zagładą. To przykładowe dążenia bohaterów.

Powtarzałam sobie więc, że moi bohaterowie muszą mieć cel, dążyć do niego. Coś jednak ciągle nie grało. Dobrze, bohaterowie muszą chcieć osiągnięcia czegoś, tylko DLACZEGO? Ot i problem. Możesz wymyślić cel dla Twojego bohatera, ale skąd on ma u licha czerpać motywację do jego osiągnięcia? Skąd wiesz, że Twój bohater naprawdę tego pragnie?

Prawdziwe marzenia i determinacja nie biorą się znikąd. Wynikają one z braku czegoś. A brak oznacza zachwianie równowagi.

Co zachwiało równowagą Romea? Zakochał się. Nic już nie jest takie jak wcześniej. A co wytrąciło z równowagi starego Detektywa? Ktoś dokonał bestialskiego morderstwa, burząc spokój (=równowagę) małego miasteczka. Co zdestabilizowało życie Naukowca? Jego żona umarła na raka. Dlatego chce wynaleźć ten lek. Superbohater chce ocalić świat? Dlaczego? Bo równowaga w nim jest zachwiana. Status quo został zagrożony. Światu zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Pisarz chce się wybronić przed sądem z oskarżenia o gwałt. Został niesłusznie oskarżony. Jego świat wywrócił się do góry nogami. Wszystkich tych bohaterów łączy jedno. Pragną odzyskać utraconą równowagę, przywrócić sobie lub światu zburzoną harmonię. Dokładnie tak, jak wprawione w ruch wahadło, które dążąc do stabilnego punktu ulega kolejnym przeciążeniom. Te przeciążenia będą katastrofami i wyzwaniami, jakim zostanie poddany nasz bohater w toku powieści.

Podsumowując:

DESTABILIZACJA, czyli zburzenie równowagi = MOTYWACJA

To destabilizacja będzie przekładała się odpowiednio na stopień motywacji bohatera powieści – musi być więc odpowiednio silna.

CEL= DĄŻENIE DO PRZYWRÓCENIA RÓWNOWAGI

Teraz wydaje mi się to proste. Natura dąży do równowagi. Elektrony dążą do zajęciu stanów o najniższej możliwej energii. Mydlana bańka dąży do kształtu idealnego. Stopień entropii Wszechświata wciąż wzrasta. Człowiek chory, tzn. o zachwianej równowadze ciała lub ducha najbardziej na świecie będzie pragnął powrotu do zdrowia.

 I tak nasz Detektyw chce przywrócić spokój w miasteczku. Romeo tylko przy Gryzeldzie będzie czuł się spokojny i spełniony. Naukowiec marzy, że wyeliminuje chorobę, która zabrała życie jego żony, i pozwoli wyzdrowieć tysiącom chorych.

Powróćmy do głównego pytania tego wpisu: Jak uruchomić fabułę?

Trzeba wprawić w ruch wahadło zdarzeń. Zdestabilizować bohatera. Wyrzucić go z jego utartej codzienności. Odebrać mu coś. Zranić go. Albo w kimś rozkochać. Spowodować, że odczuje brak czegoś. Zburzyć jego spokój. Wyrzucić go z pracy. Sprawić, że zostawi go żona. Albo porwać jego córkę. Uczynić go świadkiem morderstwa. Albo zaopatrzyć w jakiś duchowy czy emocjonalny brak, pustkę, którą pragnie zapełnić. Zdestabilizować jego zwyczajny świat, tak by mógł wkroczyć na ścieżkę opowieści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *