Jak stworzyć głównego Bohatera powieści? Jak uczynić postać (głównym) Bohaterem? Bohater i jego misja.

Witam na blogu, który ma pomagać w stworzeniu własnej powieści. 😎

Ostatnio pisałam o archetypach – uniwersalnych wzorcach postaci, które pojawiają się w każdej opowieści. Teraz pora na pogłębienie pierwszego z nich : Bohatera.

Często słyszymy, że siła opowieści zależy od jej bohaterów. Sądzę, że to prawda. Najczęściej w momencie, w którym podejmujemy decyzję o napisaniu powieści, mamy już w głowie jakiś obraz naszego bohatera, to znaczy głównej postaci. To trochę tak jak z grami RPG, wyłączywszy losowość: wybieramy kolor oczu, profesję, wiek, umiejętności, światopogląd… Tak naprawdę jednak, moim zdaniem, są to sprawy drugorzędne. Powieść jest swoistym  mechanizmem i to raczej nie kolor oczu czy cięty dowcip naszej postaci uczynią ją prawdziwym głównym bohaterem historii.

Co zrobić w toku pisania z już stworzoną indywidualnością, żeby być pewnym, że właśnie ta a nie inna postać zostanie odebrana i zapamiętana przez czytelnika jako główny bohater?

Przyznam, że przez dłuższy czas zrozumienie, kto jest głównym bohaterem w moim pisaniu było dla mnie trudnym zadaniem. Niby oglądając film czy czytając książkę intuicyjnie czujemy, która postać jest tą najważniejszą, ale skuteczne zarysowanie takiej uwypuklonej postaci nie jest już takie proste. Zwłaszcza, kiedy operujemy wieloma wątkami a w naszej powieści roi się od różnych postaci – pomyślcie tylko o „Grze o Tron” G. Martine’a!

Jakie są więc czynniki, dzięki którym wyróżniamy Bohatera na tle pozostałych postaci powieści?

 1. IDENTYFIKACJA. Bohater to postać, razem z którą przeżywamy daną opowieść.
  Bohater to postać, która umożliwia nam „wejście” w świat opowieści. Kiedy czytamy, w pewnym stopniu stajemy się nim samym. Jego motywacja i działania muszą być więc zrozumiałe dla czytelnika, tzn. uwiarygodnione i logiczne w świetle wiedzy, jaką przekazuje nasza powieść o Bohaterze. Jak doprowadzić do identyfikacji z bohaterem? Pomagają w tym (7) pogłębiony rys psychologiczny oraz (8) wyjątkowa cecha charakterystyczna.
 2. DZIAŁANIE. Bohater to postać, której bezpośrednio dotyczy stawka opowieści. Jego motywacja i działania są siłą napędową fabuły.
  Bohater, tak jak grecki heros, jest aktywny w toku opowiadanej historii. To ktoś, kto działa, rzuca wyzwanie losowi, zmaga się z przeciwnościami dążąc do osiągnięcia jakiegoś celu. Bohater słaby, pozbawiony motywacji, bierny i zdający się na innych nie będzie przekonywujący i może nie być nośnikiem siły wystarczającej, by pchnąć fabułę i doprowadzić powieść do końca. Dlatego nie polecam biernego bohatera, i to z własnego doświadczenia – trudności, jakie przyniósł mi taki wybór w trakcie pisania mojej powieści ciągną się do tej pory.
 3. OFIARNOŚĆ. Bohater to postać, która w toku fabuły musi się ( w jakiś sposób, pod pewnym względem) poświęcić. Jest to prawdopodobnie najważniejsza cecha Bohatera, na którą zwraca uwagę C. Vogler.
 4. ROZSTRZYGAJĄCY WYBÓR. Wybór dokonany przez Bohatera zadecyduje jak zakończy się opowieść. Bohaterem jest ten kto dokonuje wyboru, który przesądzi o losach całej historii.
  Wiąże się to z (2) działaniem i (3) ofiarnością. Często bohater dokonuje wyboru, w którym decyduje się poświęcić siebie dla dobra innych. Ten „mesjański” motyw jest widoczny w Biblii. We „Władcy Pierścieni” Frodo, jako jeden z bohaterów, decyduje się poświęcić i wziąć na siebie brzemię jedynego pierścienia.
 5. KONFRONTACJA ZE ŚMIERCIĄ. Jak pisze C. Vogler („Podróż Autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy.”) :”W centrum każdej fabuły znaleźć można moment konfrontacji ze śmiercią. Jeśli bohater nie staje w obliczu śmierci faktycznej, może mu ona zagrażać pod postacią romansu, gry o wysoką stawkę lub przygody, która zakończy się dla Bohatera sukcesem (przeżyje) lub porażką (umrze)”. Tak więc śmierć oznacza tutaj moment maksymalnego przeciążenia, najtrudniejszej próby, najbardziej ryzykownej przygody w całej naszej historii, która pociągnie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Kto zostaje poddany takiej próbie? Właśnie Bohater.
 6. WEWNĘTRZNA PRZEMIANA. W toku opowieści Bohater (zazwyczaj) zmienia się: uczy się czegoś, rozwija, albo na odwrót – zaczyna dążyć ku zagładzie. Jego rozwój jest bezpośrednio sprzęgnięty, „skorelowany” z rozwojem fabuły. Pomyślcie tylko o „Trylogii Czarnego Maga” Trudy Canavan albo o sukcesie przygód Harry’ego Pottera. Lubimy śledzić rozwój bohatera, kolejne etapy jego wtajemniczenia w świat powieści. A to dlatego, że odzwierciadlają one rozwój każdego człowieka: przejście z dzieciństwa i młodości w dorosłość, naukę, zdobywanie wiedzy oraz życiowej mądrości. Z wewnętrzną przemianą łączy się element jakiegoś uniwersalnego przesłania, jakie powinna, moim zdaniem, zawierać dobra powieść. W eposie o Gilgameszu bohater, wojowniczy król rzucający wyzwanie bogom, na końcu zaczyna rozumieć że nie jest w stanie powstrzymać śmierci. A jaką naukę wynosi nasz bohater ze swojej przygody? Co z tego może zapamiętać czytelnik?
 7. POGŁĘBIONY RYS PSYCHOLOGICZNY. Prawdziwa postać, podobnie jak prawdziwa osoba, nie jest jednowymiarowa. Ma swoje słabostki, podlega emocjom, targają nią sprzeczne uczucia. Dobrze, żeby przeżywała jakiś wewnętrzny konflikt, który jest skorelowany z głównym konfliktem (stawką) fabuły. Co wybrać: honor czy miłość, lojalność czy bogactwo, ratunek przez zdradę czy też poniżenie? Nasz bohater musi stawiać sobie pytania, które towarzyszą w jakimś momencie życia każdemu z nas. Dodatkowo przy zarysowywaniu psychologii bohatera pomaga nakreślenie jego przeszłości, tzw. background. To skąd przychodzi bohater ma wpływ na to, dokąd podąża. To upływ czasu i liczba zgromadzonych w jego toku doświadczeń, traum, sukcesów i porażek czyni nas tym, kim jesteśmy.
 8. WYJĄTKOWA CECHA CHARAKTERYSTYCZNA.* To ten błysk, wisienka na torcie, pieprzyk na twarzy Marilyn Monroe, który nada bohaterowi wyjątkowości i magii. Może być to coś, o czym skrycie marzy wiele osób – cudowna uroda, niezwykła umiejętność, mistrzostwo w jakiejś dziedzinie. Coś, dzięki czemu bohatera będziemy podziwiać albo mu zazdrościć. Czy doktor House byłby zwyczajnym lekarzem, gdyby nie kulał i nie nadużywał środków przeciwbólowych? A Sherlock Holmes – gdyby nie jego niezwykłe umiejętności dedukcji i analitycznego myślenia, byłby całkiem przeciętnym detektywem. Albo pracowałby w prosektorium.
 9. TAJEMNICA.* Podobnie jak punkt (8) nie jest to czynnik niezbędny, chociaż wysoce pożądany. Chodzi o to, że czytelnik uwielbia dzielić z bohaterem jakąś tajemnicę, o której nie wiedzą inne postaci. Tajemnica bohatera ujawnia się w szczytowym momencie fabuły, dodając tej chwili niezwykłego blasku.

Dlaczego zdecydowane zarysowanie Bohatera powieści jest takie ważne?

Z kilku powodów, o których przekonuję się na własnej skórze. Cóż, popełniłam dużo błędów jeśli chodzi o nakreślenie mojego bohatera… Jak to mówią, mądry Polak po szkodzie. Dobrze zarysowany, wyrazisty bohater pomaga pisarzowi utrzymać wartką fabułę i nie odbiegać od tematu. Pomaga skoncentrować się na głównym pytaniu powieści. Jego działania i motywacja popychają książkę do przodu. Jest też sercem uniwersum, jakie tworzą pozostałe postaci – niejako „orbitują one” wokół głównego bohatera: jego mentorzy, przyjaciele i wrogowie. Bohater jest soczewką, przez którą czytelnik będzie oglądał naszą powieść.

To tyle, uciekam na basen leczyć się ze swojej pisarskiej depresji…

Comments

 1. ~Okultysta

  W dzisiejszych czasach coraz trudniej stworzyć oryginalnego bohatera. Cokolwiek byś nie wymyślił to skądś dobiegnie do Ciebie echo słów „to już było”. xD No, ale autor nie byłby autorem, gdyby nie umiał wykreować interesującego bohatera. C: Ciekawi mnie Twoja powieść. O czym ona jest i skąd wziął się pomysł na nią no i na głównego bohatera. C:

  1. Post
   Author
   Paulina

   🙂 Jeśli chodzi o pomysł zarówno na książkę, jak i na bohatera/bohaterów, trudno mi właściwie określić, kiedy on się dokładnie pojawił. To jest tak, że ta historia, podobnie jak jej bohaterowie, nabierała kształtu i rozrastała się w moich myślach w miarę upływu czasu, rzekłabym, że nawet zbyt bujnie w pewnym momencie. Natomiast muszę przyznać że w moich bohaterach dostrzegam dużo cech archetypicznych ( hehe chyba że mam już lekkie skrzywienie doszukiwania się wzorców i ich wariacji:)). Staram się znać w miarę dobrze życiorys moich głównych postaci, tylko wówczas wydają mi się kompletne. Osobiście dla mnie to właśnie życiorys, taka osobista historia bohatera jest czymś, skąd mogę ” wywieść” jego psychikę, charakter, zachowanie i wygląd.

  2. Post
   Author
   Paulina

   Kurcze Twój komentarz sprawił ze zaczęłam zastanawiać się głęboko skąd naprawdę wziął się pomysł na powieść. Wydaje mi się że narodził się tak naprawdę z różnych baśni. Jako dziecko uwielbiałam wszelkie baśnie ( zostało mi tak dotychczas ). Kiedy kończyły się książki z baśniami, zaczynałam wymyślać własne. Sądzę że to dlatego zaczęło ciągnąć mnie do fantasy. Bo klasyczne fantasy jest baśnią, tylko dla dorosłych, pogłębioną, wielowątkową, uwypukloną, ale jednak baśnią. 🙂 Mam nadzieję że to odpowiedż na Twoje pytanie. 😉

 2. ~Freya

  Napisałaś: „Lubimy śledzić rozwój bohatera, kolejne etapy jego wtajemniczenia w świat powieści. A to dlatego, że odzwierciadlają one rozwój każdego człowieka: przejście z dzieciństwa i młodości w dorosłość, naukę, zdobywanie wiedzy oraz życiowej mądrości.”
  Moim zdaniem również dlatego, że dzięki temu czytelnik łatwiej się wtajemnicza i coraz bardziej zagłębia w świat przedstawiony. To takie pisarskie „torfowisko”, które wciąga i nie chce wypuścić. I to dlatego powstaje tyle serii książek – rozwój bohatera nie do końca jest możliwy przy jednej książce. (Pomijając fakt że autor prawdopodobnie też się od tego „uzależnia” :D)

  Powodzenia w dalszym pisaniu!

  PS Czytam tytuły Twoich notek i nie mogę się zdecydować które przeczytać, mam ochotę to zrobić teraz, zaraz a najlepiej wszystko już z nich wiedzieć. Coś czuję, że spędzę na tym blogu dużo czasu.

  1. Post
   Author
 3. ~Barbara Kirszniok

  „Często słyszymy, że siła opowieści zależy od jej bohaterów. Sądzę, że to prawda.” – Podzielam zdanie, że siła opowieści zależy od bohaterów, bo to ich obserwujemy w działaniu, im kibicujemy, im poświęcamy swój czas. Sprawiają, że razem z nimi płaczemy, śmiejemy się, czy złościmy.

  „Co zrobić w toku pisania z już stworzoną indywidualnością, żeby być pewnym, że właśnie ta a nie inna postać zostanie odebrana i zapamiętana przez czytelnika jako główny bohater?” – Trzeba w miarę szybko go/ją pokazać, czyli najlepiej na pierwszej stronie pierwszego rozdziału.

  „Jakie są więc czynniki, dzięki którym wyróżniamy Bohatera na tle pozostałych postaci powieści?” – To, że pojawia się częściej niż inni bohaterowie, że patrzymy na wyimaginowany świat jego/jej oczami.

  „Bohater to postać, której bezpośrednio dotyczy stawka opowieści. Jego motywacja i działania są siłą napędową fabuły.” – Racja, bez tego ani rusz.

  Dodałabym jeszcze, że bohater musi mieć wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *